Május 11. A Közlekedési Kultúra Napja

Hírvonal

2025.05.15 12:10
szerző:

 

A kulturált és biztonságos közlekedés fontosságát hirdető kezdeményezés, A Közlekedési Kultúra Napja 2025. május 11-én immár 11. alkalommal zajlott országszerte, 167 partner részvételével, 219 aktivitás keretében. A május 9-i nyitórendezvényen a szervező Közlekedéstudományi Egyesület bemutatta az idei aktivitásokat és kihirdette a pályázatok eredményeit. A MÁV-csoport a tavalyi győzelem után idén is elnyerte „Az év példaértékű társadalmi felelősségvállalója” díjat.

Dr. Fónagy János, a Közlekedéstudományi Egyesület elnöke nyitóbeszédében elmondta, hogy a 2015-ben indult „A Közlekedési Kultúra Napja” rendezvénysorozat a hazai közlekedésigazgatás egyik legsikeresebb kezdeményezésévé vált, amely nemcsak a szabályok betartásáról, hanem arról az emberi tényezőről is szól, ami minden közlekedési helyzet alapja: a figyelemről, türelemről, egymás tiszteletéről. A magyarországi motorizáció a 60-as évektől látványos fejlődésen ment keresztül. A személygépkocsi-állomány 30 ezer darabról 1980-ig egymillió fölé, 1991-re 2 millió fölé, 2007-ben 3 millió fölé nőtt, ma pedig a 4,2 milliós darabszámon is túl vagyunk. A közlekedési infrastruktúra fejlődése, az autópálya-hálózatok bővülése és a közlekedési eszközök modernizálása mind hozzájárult ahhoz, hogy a közlekedés hatékonyabbá, biztonságosabbá váljon. A közlekedési kultúra vitathatatlan fejlődését azonban továbbra is kihívások kísérik: az agresszív vezetés, a szabályok megszegése, a türelmetlenség sajnos még mindig jelen van az utakon, és az uniós átlagnál több baleset történik Magyarországon. Az Építési és Közlekedési Minisztérium irányításával készülő új KRESZ ezért nemcsak a szabályok szigorítását, hanem a közlekedési kultúra fejlesztését is célozza. Egyik alapelve, hogy a közlekedés ne pusztán jogi keretek között működjön, hanem szocializációs folyamat legyen, melynek minden résztvevője felelősséggel tartozik egymás iránt. A Közlekedési Kultúra Napja továbbra is inspiráljon mindenkit arra, hogy közlekedésünk ne csak a szabályok betartásáról, hanem a közös felelősségvállalásról is szóljon.

Nagy Bálint, az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára videóüzenetében üdvözölte, hogy a kezdeményezés a második évtizedébe lépett, és jelezte, hogy annak üzenete minden évben ugyanannyira aktuális. A közlekedés a társadalom, a gazdaság, az állami intézményrendszer működésének és mindennapi életünknek egyik legfontosabb alapfeltétele. Idén lehetőség van arra, hogy mindenki hozzászólhasson, és a közlekedést leginkább meghatározó jogszabály, a KRESZ kialakításában részt vegyen. Az ÉKM a szakfeladatokat ellátó KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézettel közösen az elmúlt egy évben, mintegy 70 szakmai és érdekképviseleti szervezet és több mint 100 szakértő bevonásával kidolgozta az új KRESZ tervezetét, több mint 200 észrevétel és javaslat feldolgozásával. A kormány elfogadta a koncepciót, elkészülhet az új jogszabály. A közlekedési tárca mindenkinek lehetőséget ad a koncepció megismerésére és a vélemények, javaslatok megküldésére, az új KRESZ tehát a közös munka mellett közös siker is lesz. 

Bíró József, a Közlekedéstudományi Egyesület társelnöke, A Közlekedési Kultúra Napja Eseménykoordinációs Munkabizottság vezetője ismertette, hogy míg 2015-ben 15 szervezet összefogásával 11 rendezvény zajlott, addig idén már 167 partner csatlakozott 219 aktivitással, köztük 82 online kezdeményezéssel. A korábbi évek gyakorlatának megfelelően közlekedési kultúránk értékeihez kötődő pályázatokat is hirdetett a KTE. Emellett partnereiket arra buzdították, hogy olyan helyeket is mutassanak be a közlekedőknek, érdeklődőknek, ahova máskor nem juthatnak be, illetve szervezzenek családi eseményeket. Az eseménysorozat egyik fő üzenetében pedig kisgyermekek hívják fel a felnőttek figyelmét a kulturált, biztonságos közlekedés fontosságára.

Az év példaértékű társadalmi felelősségvállalója pályázat első díját idén is a MÁV Zrt. nyerte el. Az Érj haza biztonságban! elnevezésű kommunikációs kampányunk a lakosság általános edukálását célozza a figyelemfelkeltés és a közlekedési morál javítása érdekében. 2024-ben havonta 46 felületen jelent meg a kampány üzenete. Idén a vasúti átjárós balesetek csökkentése érdekében az aszfaltra festett figyelmeztető piktogramokkal hívjuk fel a figyelmet a közlekedés közbeni telefonálás, a fül- és fejhallgató menet közbeni használatának veszélyeire. A kiírók díjazták azt is, hogy vállalatunk éveken át következetesen hajtotta és hajtja végre balesetmegelőzési szemléletformáló programját. 

A díjat a MÁV Személyszállítási Zrt. vezérigazgatója, Dr. Kormányos László vette át, aki elmondta: az elismerés többéves csapatmunka eredménye, amit vállalatcsoportunk a balesetek megelőzése érdekében folytat. A MÁV-csoport 50 ezer munkavállalója elkötelezetten dolgozik azon, hogy naponta több millió utazást bonyolítson a magyarországi közlekedési hálózatokon. A MÁV Személyszállítási Zrt. 15 ezer munkavállalója, akik közvetlen kapcsolatban állnak az utasokkal – motorvonat- és mozdonyvezetők, autóbusz-vezetők, jegyvizsgálók – 8500 járművel napi 57 ezer járatot közlekedtetnek, és 2024-ben az utazások száma meghaladta az egymilliárdot. Komoly felelősség tehát számunkra, hogy kollégáinknak és utasainknak is átadjuk azt a szemléletet, amely A Közlekedési Kultúra Napja rendezvénysorozatainak az üzenete is. 

Az elmúlt bő másfél évtizedben nem történt végzetes közúti baleset a vasút hibájából, amiképpen az autóbusz-vezetőink között is több száz olyan van, aki már másfél millió kilométernél is többet tett meg baleset nélkül. Ugyanakkor nem érhetjük és nem is érjük be azzal, hogy mi magunk felelősségteljes résztvevői vagyunk a közlekedésnek. A nemzet közlekedési vállalataként lehetőségünk, de felelősségünk is van abban, hogy a közlekedés többi résztvevőjére is pozitív hatással legyünk. Végezzük munkánkat továbbra is ennek tudatában!