Erdők és fák nélkül nem élhetünk, az emberi tevékenységnek és a klímaváltozásnak köszönhetően évente mégis 15 milliárd fával csökken a föld erdőállománya. Ezért az ENSZ közgyűlése 2013-ban úgy határozott, hogy felhívja az emberiség figyelmét erre a tényre, és március 21-ét az Erdők Világnapjává avanzsálta. De mit tesz a MÁV, illetve mit te- hetünk mi magánemberként, hogy megóvjuk a fákat, s újra egyre több legyen belőlük?
Az ember megjelenése előtt a föld szárazföldi területeinek fe-lét erdő borította. Ma már csak a területek alig egyharmadán találhatunk összefüggő erdőségeket, és a fák elpusztításával együtt jár az állatok és a növényfajok kihalása is, melyek szoros szimbiózisban élnek az erdővel. Az erdők szén-dioxidot kötnek meg, csökkentik a talajeróziót, oxigént termelnek, ott- hont és élelmet biztosítanak több ezer élőlénynek, ráadásul a föld vízkörforgásában és hűtésében is jelentős szerepet játszanak. Összetett ökológiai rendszerek, a szárazföldi biodiverzitás zálogai. A városokba telepített fák hűtik a városi környezetet, s ezáltal energiát is megtakarítanak a lakosságnak. A világ erdeinek több mint felét öt ország birtokolja, Oroszország, Brazília, Kanada, az Egyesült Államok és Kína. Magyar- ország mai területének 85,5%-át erdő fedte, mára ez kevesebb, mint 20 százalék. Szerencsére az emberek és a döntéshozók felismerték a faültetés fontosságát, és ezért számos kezdeményezés indul a fák védelmére és új fák telepítésére.
A MÁV és az erdők
A MÁV több mint 7000 km vasúti pályát üzemeltet. Miközben a vállalat számára kiemelt jelentőséggel bír a közlekedés biztonságos és zavartalan fenntartása, szem előtt tartja a vonalmenti zöldterületek és élőhelyek állapotmegóvását is, valamint a benne élő vagy ezeken átvonuló vadak védelmét. Mintegy 2381 hektár erdőművelési ágba sorolt területet kezel a vasút a sínek mentén. A cél az egyensúly megteremtése a biztonság, a teljesítmény és a környezeti eredmények között. Mivel a vasútvonalak mentén történő fásítás a pályabiztonság fenntartása miatt csak korlátozottan vagy egyáltalán nem lehetséges, ezért a biológiai sokféleség csökkenését a kezelésünkben lévő egyéb területek fejlesztésével lehet biztosítani. Ilyen például a pályaudvarok, állomások, kiszolgáló létesítmények zöldfelületeinek növelése, az ökológiai rendszerek feldarabolódását csökkentő vadátjárók létesítése, a vadon élő madarak védelme.
Fatelepítések a vasút mentén
A vasút munkatársai 2014–2020-as vasúthálózati fejlesztések zöldfelületi rekonstrukciója során az állomási területeken 657 db facsemetét telepítettek. A MÁV fenntartóként a nyílt- vonalak mentén az üzembiztonság érdekében űrszelvénytisztítást és az erdészeti hatóság által előírt faállomány-kezelési és fapótlási kötelezettségeket lát el. Összességében a vonalas létesítmények tervezése, építése és üzemeltetése során a műszaki és ökológiai követelmények az esztétikai elvek figyelembevételével együttesen kell, hogy érvényesüljenek. Az egyéb fásított üzemi területek kezelése a vasúti szabványoknak, a talajtani adottságoknak és nem utolsósorban a betelepítésre kerülő zöldfelület funkciójának – pl. hóvédő erdősáv, szélfogó erdősáv, vízvédő erdő, rézsűvédelemre telepített erdő stb. – együttesen kell, hogy megfeleljen. Természetesen a telepítéssel egyetemben többéves fenntartással is tervezni szükséges, amely jelenleg munkaerő-kapacitás hiányában a legnagyobb korlátozó tényező.
Hogyan segíthetünk?
Számos kezdeményezéshez csatlakozhatunk, vagy akár pénzzel is támogathatunk bizonyos szervezeteket, hogy minél több fát elültethessenek újra, így növelve a zöldterületeket hazánkban, vagy akár a nagyvilágban. És persze ha megtehetjük, ültessünk el mi is néhányat a kertünkben! Például a MyForest kezdeményezést támogathatjuk adományok révén, másrészt önkéntesként is ültethetünk fákat, de a földtulajdonosoktól is várnak felajánlásokat az alapítók. A vállalatokat arra buzdítják, hogy termékeik, szolgáltatásaik mellé kínáljanak ajándék faültetést. Emellett náluk akár örökbe is fogadhatunk fákat, illetve ajándékozhatjuk azokat. www.myforest.hu