„Berci és a balatonfenyvesi kisvasút” címmel megjelent a Kispöfögők mesekönyv-sorozat legújabb, negyedik kötete. A Balaton és a Nagyberek bővelkednek nyári kalandokban, főleg, ha a balatonfenyvesi kisvasút mozdonyai és a környék növény- és állatvilága gondoskodnak róla. Legújabb interjúnkban Csohány Domitillával, a kötet szerzőjével beszélgettünk.
A most megjelenő könyved apropóján beszélgetünk veled, amely egy mesekönyv, sorban a negyedik! Fő témája egy újabb kisvasút. Számtalanszor tapasztaltam már a gyermekek érthetetlen és kifogyhatatlan rajongását a vonatok iránt. Innen származik az ötlet, hogy a vasútról írj?
Az ötlet hirtelen pattant ki a fejemből, mégis sok előzménye volt. A gyerekek rajongását a hatalmas gépek iránt én is megtapasztaltam a kisfiamon keresztül, általa tanultam meg egy kicsit fiú fejjel gondolkodni. Megszámolni sem tudom, hányszor voltunk gépkiállításokon, múzeumokban, rendezvényeken. Nálunk is volt egy Thomas-korszak, minden kötetet rongyosra olvastunk. Ekkor jöttem rá, hogy a legtöbb gyerek az angol kisgőzöst ismeri, pedig nekünk is annyi szuper kisvasutunk van. Sokan kérdezik, hogy akkor ez a magyar Thomas? Nem, a koncepció nálam egészen más. A mesék fontos része a szemléletformálás és az észrevétlen tanítás. Nagy hangsúlyt kap a könyvekben a természetjárás népszerűsítése és a hazai élővilág megismertetése. A kisgyermekes családok számára egy-egy kisvasutas kirándulás erre tökéletes, hiszen csodaszép helyekre juthatnak így el. Ezt azért tartottam fontosnak, mert rendkívül károsnak tartom a digitális eszközök túlzott használatát, főleg kis korban, de úgy látom, hogy ez – még ha sokaknak nem is fog tetszeni, amit mondok – a felnőttek körében is népbetegség, például a telefon folyamatos nyomkodása és nézegetése. Ha a könyvek segítségével ki tudom csábítani a családokat a természetbe, már boldog vagyok. Sokan kelnek útra az eredeti helyszínekre, hogy találkozzanak kedvenceikkel, ahol tényleg minden szereplőt és állomást felismernek a könyveinkből. Ebben nagyon nagy szerepe van Győri Zsolt illusztrátornak, hogy ilyen pontosan és szerethetően rajzol meg minden részletet.
Korábban te is a MÁV-nál dolgoztál, a Kommunikációs Igazgatóság munkatársa voltál, amely (részben) most is így van, bár már külsős szerzőként segíted a munkánkat. Van valamilyen vasutas kötődésed?
A családban nem volt vasutas felmenőm, a vasút mégis végigkísérte az életemet. Miskolcon nőttem fel, egészen pontosan az erdő szélén, a lillafüredi kisvasút mellett laktunk. Később főiskolásként rengeteget vonatoztam Miskolctól Szegedig. Hihetetlen kalandjaim voltak, azt hiszem, utasként mindent megtapasztaltam akkoriban. Majd jött a MÁV-os időszak, 7 évig dolgoztam a Kommunikációs Igazgatóságon. Nagyon megszerettem ezt a világot a monumentalitásával, összetettségével, a régi és az új furcsa egyvelegével.
Említetted, hogy van egy kisfiad. Rajta „teszteled” először a meséket?
Természetesen ő hallja először a történeteket, de már csak akkor, amikor kijött a könyv a nyomdából. A végén már mindig nagyon izgatott, mert sokszor ott van a helyszínbejárásokon, előtte sokat utazunk az adott vonalon és mindig van ötlete, hogy ki legyen a főszereplő vagy milyen állat szerepeljen a mesében. De a történet végig titokban marad előtte is, mert az igazi öröm a kész könyvet kézbe venni, színesen-szagosan, sokat lapozgatva és olvasva.
Ezek szerint ő is rajong a vasútért.
Igen, bár őt mindig is a régi gépek vonzották akár mozdonyokból, akár traktorokból, akár autókból vagy repülőkből. Kiskorában bérletet kellett volna vennünk a Vasúttörténeti Parkba... És mindig a legrozsdásabb, legleharcoltabb volt a legnagyobb kedvenc. Sokszor elmentünk vonatozni csak magáért az élményért is. Elzakatoltunk egy közeli városba, ettünk egy fagyit vagy ittunk egy forrócsokit és hazamentünk. Imádnak a gyerekek egy ilyen programot, nem is kell ettől több.
Már négy könyved is megjelent, a Vasutas Magazinban pedig hónapról hónapra újabb mesékkel szórakoztatod kicsiny olvasóinkat. Szoktál visszajelzést kapni a munkádról? Mesélnél ezzel kapcsolatban egy rövid történetet?
Sok visszajelzést kapok, aminek mindig nagyon örülök. A könyvek kapcsán a kiadóhoz rendszeresen érkeznek a fényképes élménybeszámolók, tényleg azt élvezik a legjobban a kicsik, de a szülők is, hogy igaziból ott van minden helyszín és szereplő. Sokszor a mesekönyvet is viszik magukkal, hogy a rajzokat összehasonlítsák az eredetivel. Egy család számára például az volt a legdöbbenetesebb, amikor Gemencre kirándultak és az állomáson tényleg szembe jött velük a könyvben szereplő macska. Erre igazán nem számítottak, még szelfit is készítettek vele. A magazinos mesék kapcsán egyszer egy anyuka megírta, hogy minden hónapban nagyon várják az újságot, mert a kisfia imádja a meséket, és titkon megkért, hogy ha lehet, egyszer majd a Nohab is szerepeljen benne, mert az a kedvenc mozdonya. Meglepetésként az akkori karácsonyi mese főszereplője Nohab volt.
Miben tér el az új könyved az eddigiektől, miért ajánlanád ezt a kisgyermekes szülőknek?
Nyár – Balaton – Kispöfögők. Egészen jól hangzik. Az új, balatonfenyvesi kötetben igazi nyári történetek olvashatók. A Nagyberek egy zárt, ismeretlen világ, pedig nagyon izgalmas egy kisgyerek számára. Például van olyan időszak, amikor szinte lépni sem lehet a békáktól, és szinte az összes hazai madárfajt is megfigyelhetjük. Most a korábbiaknál még nagyobb hangsúlyt fektetek a szemléletformálásra és a természetvédelemre. Az egyik mese pedig egy kicsit olyan, mint egy balatoni vonatos „road movie”, amiben a nagyvasút is megjelenik, és picit körbejárjuk a tavat.
Érzel némi felelősséget a tekintetben, hogy a meséiddel akár a jövő vasutasait állítod pályára?
Örülnék, ha így lenne. Abban biztos vagyok, hogy a korai élmények nagyon meghatározóak. Tulajdonképpen nálam is így volt. Ott nőttem fel a kisvasút mellett és tessék, a szívem visszahúzott.
Végül a legfontosabb: hol lehet hozzájutni ehhez a mesekönyvhöz?
A kötetek helyszínein a kisvasutak jegypénztáraiban vagy boltjában mindenhol lehet kapni a könyveket, illetve a www.kispofogok.hu oldal webáruházában is meg lehet rendelni. Itt például ingyenes színezőket is le tudnak tölteni a szülők. Könyvesbolti forgalomban is hozzájuthatnak a vásárlók, az üzletek listája szintén megtalálható a sorozat internetes oldalán.
Megrendelés: www.kispofogok.hu
Berci, az Mk-48-as, valamint Izom és Pacsirta, a két C50-es mozdony, ha kell, tüzet oltanak, védve a különleges élővilágot, ha kell, egy kis északi pocoknak segítenek, hogy Tihanyba tudjon utazni egy ürgeesküvőre. A Balatonfenyvesi Gazdasági Vasút szolgálatot teljesítő mozdonyai teljes összhangban élnek a környék növény- és állatvilágával és természetvédelmi szemléletükből jócskán át tudnak adni a mesékkel megismerkedő gyermekeknek is.