2022-ben nyugodtan kijelenthetjük, hogy a kisüzemi sörök teljesen átvették az uralmat az egész világon, hazánkat is beleértve. Számos helyen, számos lehetősége van a sörkedvelőknek különféle különlegességek és újdonságok megkóstolására. Küldetésemnek érzem, hogy felhívjam az emberek figyelmét arra, hogy a sört lehet nagy érdeklődéssel, kisebb mennyiségben is fogyasztani, ehhez viszont elengedhetetlen valamilyen szintű hozzáértés a témához. Manapság a végtelennek tűnő kínálat sokak számára rémisztő lehet, ezért nem árt néhány dolgot tisztázni.
Gyakran használják az újhullámos sörökre a kézműves jelzőt, azonban ez egy helytelen megfogalmazás. Kézműves alatt azt értjük, amikor valaki otthoni körülmények között, saját fogyasztás céljából főzi az italt. A kisüzemi főzdék ugyanolyan professzionális eszközöket használnak, mint a legismertebb nagyüzemek, csupán kisebb berendezésekkel dolgoznak és nem főznek akkora mennyiségben.
Miért olyan drágák?
Nyilvánvalóan felháborítónak tarthatják egyesek, hogy még egy „sima” bolti sör egészen olcsó, addig egy kisüzemi termék ennek többszöröse is lehet. Ennek egyik oka, hogy a kisméretű üzemek nem tudnak akkora mennyiségben előállítani, ezért nagyobb profitot kell kitermelniük egy-egy terméken. Ez idővel mindig enyhülni fog, ha több terméket tud eladni egy adott főzde. A másik, és sokkal nyilvánvalóbb ok, hogy a kisüzemi sörök jóval több különleges alapanyagot tartalmaznak, melyek felnyomják az előállítási költséget. A „sima” sörök ilyen árak mellett soha nem lesznek képesek biztosítani azt a minőségi szintet, amiért akkora felvirágzásnak indult a sörök világa az elmúlt években.
Mi az a felső- és alsóerjesztésű?
Lényegében ez a két legfontosabb fő sörcsalád. Magyarországon, és a világ legtöbb pontján, eredetileg felsőerjesztésű söröket készítettek, majd ezt felváltotta a technika fejlődésével az alsóerjesztés. Ahogy kitört a sörforradalom, újra megjelentek a különböző felsőerjesztésű termékek, mivel ízük merőben eltérő és sokszor izgalmasabbak. Az alsóerjesztésű, vagy „lager” sörök leginkább Európában mondhatók hagyományosnak. Olyan fajtákat lehet ide sorolni, mint a cseh pilseni, a müncheni helles, a bécsi ászok vagy a bak sörök. Azért alsóerjesztésűek, mert a sörlé alacsony hőmérsékleten tud megerjedni, így eredményezve egy letisztult, kerek, kenyeres, frissítő nedűt. A felsőerjesztésűek, vagy más néven „ale” sörök, ezzel szemben pont hogy magasabb hőmérsékleten erjednek. Ezen tulajdonságuk miatt könnyebben lehetett őket régen tárolni. Ízük sokkal gyümölcsösebb, kissé vadabb, mint a lagerek esetében. Leghíresebb ale söreink az IPA, az ír barna stout, a belga sörök, illetve a búzasörök.
A legjobb belföldi sörlelőhelyek
Rengeteg gyönyörű magyar város rendelkezik saját környezetében sörfőzdével, ezért a legjobb minőség érdekében érdemes odautazni. Következzenek a legszebb és legjobb söröket kínáló, vasúttal megközelíthető városaink.
Nem meglepő módon Budapesten található a legtöbb hazai kisüzemi sörfőzde, így fővárosunk végtelen tárháza az izgalmasabbnál izgalmasabb különlegességeknek. Gyakorlatilag minden kerületben találkozhatunk a világ legkülönbözőbb söreivel. Győr gyönyörű város, és könnyűszerrel megközelíthető vasúttal. Belvárosának hívogató sétálóutcáiban van lehetőségünk számos jó sört megkóstolni, beleértve egy Győr közelében működő helyi főzde rendkívül minőségi és viszonylag baráti áron kapható portékáját. Székesfehérvár csakugyan büszkélkedhet egy nagyon híres, környezetében működő főzdével, mely ott szerepel az ország legjobbjai közt. Ezenkívül itt is van lehetőség betérni különleges söröket felvonultató kocsmákba, ahol a szakképzett csaposok bármilyen kérdésünkre csípőből fogják tudni a választ. Kecskemétről viszonylag kevesen gondolnák, hogy sör szempontból mérvadó lehet, pedig mindenképp itt a helye a felsorolásban. A nyüzsgő sétálórészen több sörözőben is fellelhető valamennyi híres főzde termékpalettája. Ezen- kívül elérhető egy Kiskunfélegyházán működő sörfőzde teljes kínálata is, ami külön említésre méltó. Pécs az egyik legszebb városunk, ahol csakugyan megtalálja számítását egy elszánt sörkedvelő. Van olyan hely, ahol pörkölt malátát is kínálnak italunk mellé, mint amolyan alternatív ropogtatnivaló. Megjegyzem, elég ízletes dolog, szóval érdemes kipróbálni. Nagymaros ugyan nem büszkélkedhet környezetében semmilyen sörfőzdével, de van lehetőség több helyen is különlegességeket inni. Ezenkívül a Dunakanyar festői környezete és a számtalan kirándulási lehetőség nagyon vonzó úti céllá teszi az egész térséget.
A legjobb külföldi sörlelőhelyek
Pozsonyba kijutni igazán nem sok idő, ráadásul elképesztő sörélményben lehet része az oda látogatóknak. Rengeteg hagyományos lager kapható, de már ott is felütötték fejüket a legkülönbözőbb újhullámos különlegességek. Egy jó szlovák pubban italunk mellé elengedhetetlen egy remek halusky vagy knédlivel kínált ragu. Csehországban dönthetünk Brno mellett is, viszont egyértelmű, hogy aki igazi sörélményre vágyik, az Prágáig meg sem áll. A lovagregényeket idéző történelmi belváros minden kis utcájában találunk valamilyen fantasztikus sörlelőhelyet. A csehek ízlése viszonylag hagyományosnak mondható, viszont itt kóstolhatjuk meg frissen a világ egyik leghíresebb fajtáját, a pilsenit. Németországba már cseppet sem lehet olyan gyorsan eljutni, ám egyszer mindenképp érdemes. Münchenben kerül megrendezésre az Oktoberfest, ami a világ leghíresebb sörös eseménye. Az alkalomra számos főzde kínál limitált kiadású különlegességeket, de természetesen egyéb német specialitásokat is meg lehet itt kóstolni. Ilyen például a füstös ízű rauchbier vagy a rendkívül könnyű kölsch.
Miért érdemes a sörrel ennyire foglalkozni?
A sör mostanra komoly részét képezi a gasztronómiának, és a kultúránkban is mélyen beágyazott szerepe van. Érdemes megismerni, hogy milyen fajták léteznek, hiszen ez egy nagyon érdekes, változatos világ. Ha az embereket nem csak az alkoholtartalma miatt érdekli a téma, akkor el lehet egy olyan irányba terelni a dolgot, hogy nem a mennyiségi, hanem a minőségi fogyasztás kerüljön előtérbe.