Jellegzetes formája sokakat megihletett már, zamatos íze és összetéveszthetetlen illata pedig igazi kulináris élményt nyújt a fogyasztóknak. Ismerjük meg a sokoldalú körte titkát! Már háromezer éve ismerjük, egész évben beszerezhető, hiszen létezik nyári, őszi és téli fajtája is, ami tavaszig eltartható. A körte mégis sokkal kevesebb figyelmet kap, mint például a hasonló tulajdonságokkal bíró alma.
Nem csak finom… Mint minden gyümölcs, a körte nemcsak finom, hanem rendkívül egészséges is. Sok ásványi anyagot (kalcium, magnézium, kálium, cink, vas, jód) és vitamint (A, B1 , B2 , C, E) tartalmaz, melyek közül kiemelkedő a C-vitamin tartalma. Gazdag antioxidánsokban, flavonoidokban, és tápanyagokban is bővelkedik. A körte rendszeres fogyasztása csökkenti az elhízás, a cukorbetegség és a szívroham esélyét.
A legnépszerűbb fajták Árpávalérő, vilmos, kálmán, kobak… mik ezek? Természetesen különféle körtefajták, a legfinomabbak közül. Van köztük kerekded és kiszélesedő, sárga, piros és zöld, roppanós és puhább, édes és fanyarkás. Ebből is látható, hogy a körték között bárki megtalálhatja az ízlésének megfelelőt. A piacokon, üzletekben az alábbi fajtákkal találkozhatunk leggyakrabban:
- Vilmoskörte: a világon a legelterjedtebb és legismertebb körtefajta. Gyümölcse nagy, színe sárga, a napos oldalon piros. Húsa fehér, lédús, illatos, édes-savanykás ízű, muskotályos zamatú. Augusztus végén szüretelhető, és akár 3 hónapig is tárolható.
- Bosc kobak körte: hazánkban ezt a fajtát termesztik a legnagyobb arányban. Gyümölcse nagy, felülete „rozsdás”, húsa fehéressárga. Szeptember közepére érik meg és sokáig tárolható.
- Téli vajkörte: az egész világon ismerik, de Magyarországon termesztik a legnagyobb arányban. Húsa fehér, lédús. Októbertől szedhető és egészen márciusig tárolható. Az ősi magyar fajták közül érdemes keresni a mézvackort, az árpávalérőt vagy a kálmánt, amelyek rendkívül ízletesek és édesek. Mivel nyári fajtákról van szó, ezeket a fajtákat hosszan nem lehet tárolni.
Süsü kedvence:
A vackor
Ki ne emlékezne a híres és szerethető egyfejű sárkány sóvárgására, amikor kedvenc gyümölcséről ábrándozott? A vackor, vagyis a vadkörte apró termésű, de ízletes csemege. Hazánkban szinte mindenütt találkozhatunk vele, kertekben éppúgy, mint erdőkben, tisztásokon vagy réteken. A kissé fanyar ízű gyümölcs októberben érik, és emberi fogyasztásra is alkalmas
– ha találunk belőle, ugyanis az állatok is nagyon kedvelik. Ha szerencsénk van, és meg tudjuk szedni belőle a kosarunkat, kompótot, szörpöt, pálinkát is készíthetünk belőle, vagy meg is aszalhatjuk.
A konyhában
A körte egy igazán sokoldalúan felhasználható gyümölcs, még ha erről sokszor meg is feledkezünk. Kiváló desszertnek, levesnek, kompótnak és pálinkának, de remekül passzol salátákba, húsok és sajtok mellé, vagy akár szendvicsekbe is. A különféle körtés receptek ráadásul sokszor nagyon gyorsan elkészíthetőek. Mutatunk néhány kedvcsinálót, amivel a kezdő szakácsok is bátran megpróbálkozhatnak
Villám körtés szendvics
Egy pirítósra rakjunk fetasajtot, erre tegyünk néhány szépen felszeletelt körtét, és ha van otthon, tegyünk rá néhány levél friss mentát. Gyors, egyszerű, és isteni finom.
Csokis-körtés muffin
Hozzávalók 24 darabhoz: 30 dkg liszt, 15 dkg étcsokoládé, 10 dkg vaj, 10 dkg cukor, 5 dkg kakaópor, 4 tojás, 1 kisebb körte felkockázva, 1 dl tej, 1/2 csomag sütőpor
Elkészítés: A tojások sárgáját a vajjal és a cukorral keverjük habosra. A csokoládét olvasszuk fel vízgőz felett egy kevés tejjel. A lisztet keverjük össze a sütőporral és a kakaóval, adjuk hozzá a tojásos keverékhez, majd öntsük hozzá a felolvasztott csokit is. A fehérjéből verjünk kemény habot, és óvatosan keverjük bele a tésztába. Tegyünk papírt a sütőformába, adagoljunk bele tésztát és szórjuk rá a körtedarabokat. 175 fokra előmelegített sütőben 20–25 perc alatt elkészülnek a sütemények.
Egyszerű, de nagyszerű– Mézes-fahéjas sült körte
Hozzávalók: 2 db körte, 1 tk. vaj, 1 ek. méz, őrölt fahéj, 1 tk. vaníliakivonat, vaníliafagylalt
Elkészítés: A sütőt melegítsük elő 200 fokra. A körtéket vágjuk ketté. A mézet, a vaníliakivonatot és a fahéjat keverjük össze alaposan egy kis tálkában. A körtéket tegyük egy jénai- vagy kerámiatálba, kenegessük meg a mézes-fahéjas szósszal, majd tegyük be a sütőbe. Süssük 20–30 percig, amíg puhák és karamellizáltak nem lesznek. Forrón tálaljuk úgy, hogy mellé helyezünk egy gombóc vaníliafagylaltot.
Egy kis körtés finomság – Körtés-kéksajtos quiche
A hagyományos francia quiche kicsit olyan, mint a pizza: hamar elkészül és szinte bármivel megpakolható. Mi most sajttal és körtével párosítottuk.
Hozzávalók a tésztához: 150 g liszt, fél teáskanál só, 115 g hideg vaj, 1 tojás, 2-3 kanál hideg víz.
A töltelékhez: 5 g vaj, 1 kis fej hagyma, só, frissen őrölt bors, 2 közepes körte, 150 g kéksajt, 2 dl tejszín, 2 dl tej, 3 tojás Elkészítés: A tésztához összemorzsoljuk a lisztet, a sót és a hideg, kockákra vágott vajat. Hozzáadjuk a tojást és annyi vizet, hogy a tészta éppen összeálljon. Cipó alakúra formázzuk, fóliába csomagoljuk és egy órára hűtőbe tesszük. Közben elkészítjük a tölteléket. A hagymát felaprítjuk, vajon puhára dinszteljük, majd sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a kis kockákra vágott körtét. A tojásokat egy keverőtálban kézi habverővel felverjük, csipet sóval, borssal ízesítjük. A tejet és a tejszínt egy lábasban forrásig melegítjük. A forró tej-tejszín keveréket folytonos keverés mellett a tojásokhoz adjuk. (Ezt jól habosítsuk fel kézi habverővel.) Mikor a tészta lehűlt, nyújtsuk ki és béleljünk ki vele egy piteformát úgy, hogy a szélein kicsit túllógjon. 190 fokra előmelegített sütőbe tesszük és 5 perc alatt elősütjük. A tésztán elrendezzük a hagymás körtét, egyenletesen rámorzsoljuk a sajtot, majd megöntözzük a tojásos öntettel. 40–45 perc alatt készre sütjük, amíg a teteje szép aranybarna lesz. Melegen és hidegen is nagyon finom!