December 9-én volt 125 éve, hogy megindult a vonatközlekedés a Szolnok – Kiskunfélegyháza HÉV vonalán. A vonalszakaszon Lakitelek tölti be a keresztező állomás szerepét a Kecskemét – Tiszaug (később Kunszentmárton) vasútvonallal, melyet egy évvel korábban helyeztek üzembe.
Az évforduló kapcsán a MÁV szegedi Területi Igazgatósága megemlékezést szervezett. Az előkészületekbe és a program megszervezésébe bevonták az érintett települések önkormányzatait, a vasúti szakszolgálatokat és az önkéntes vasútbarátokat.
Az állomás várótermeibe vasúttörténeti kiállítást rendeztek be, ahol bemutatták az eredeti 1897-es állomási és felépítményi tervrajzokat, a régi és mai állomásépületek fotóit, különböző évjáratú menetrendeket, almanachok kivonatait a vonalon szolgálatot teljesítő állomási elöljárókról, állomásfőnökökről, azok fellelt adatairól, aláírásaikról, pecsételéseikről. Kiegészítették a bemutatást a 100 éves jubileumi rendezvényt rögzítő fényképekkel és dokumentációkkal. Mindezen hivatalos felületet színesítette a lakiteleki Eötvös Iskola diákjai által készített rajzok, festmények kiállítása.
Az ünnepség kezdete előtt és közben is kellemes dallamok szóltak a helyi Tűzoltózenekar repertoárjából. A kulturális és vendéglátási feladatokat a Petőfi Sándor Művelődési Ház munkatársa biztosította.
Menetrend szerint, korabeli relikviákkal kisérve (szilvamérő egyensapka, vonatindító jelzőkürt) köszöntötte a mintegy 100 fős ünneplő közönséget Nagy József nyugalmazott MÁV főtanácsos, a Vasúttörténeti Alapítvány kuratóriumi titkára. Az ünnepi beszédet - az Igazgatóság megbízásából - Vajda Mihály forgalmi koordinátor mondta el, történelmi részletezéssel és jövőbeli kitekintéssel. Lakitelek polgármestere, Madari Róbert a település vasút általi fejlődését ismertette. Az emléktáblák koszorúzásával tisztelegtek a múlt előtt: Kovács Sándor állomásfőnök, Vajda Mihály forgalmi koordinátor, Molnár Beáta forgalmi szolgálattevő, Madari Róbert polgármester, Lendvai Edit kulturális programszervező, Czinege Edit, a helyi Értéktár Bizottságának elnöke, Bárány Balázs, a VTA kurátora és Nagy József, a VTA titkára.
Kultúrműsorként az iskola tanulói nagyon érdekes vasúti témájú verses összeállítást adtak elő, stílusosan a PVG mellett, amin azután természetesen nagy örömmel utazhattak is. Szerény lakomában is részesülhettek, vasúti reklám- és szóróanyagokat, különleges részvételi jegyeket, és a hajtányokra szóló menetjegyeket is magukkal vihettek.
Következett a VTA gondozásában kiadott könyv bemutatója. Panyik Tóth János szerző és Bede András lektor által jegyzett „125 éves a Szolnok-Kiskunfélegyháza HÉV 1897-2022” című könyvet az ismertetése után dedikálással lehetett megkapni. Nem várt sikert aratott, Panyik tolla majdnem kiszáradt az aláírások végére. Itt, a várótermi asztalnál lehetett hozzájutni az Almási Zoltán által megszervezett postai, különleges, aznapi dátummal ellátott bélyegzős emléklaphoz és emlékborítékhoz. A Czinege Edit által tervezett és legyártatott könyvjelző is nagy közönségsikert aratott. Közben a relikviákért sorban állók megtekintették a vasúttörténeti kiállítást is. A nyugdíjas vasutasok és a helyi lakosok sok ismerős témát láthattak.
Az időjóslás ellenére a nagy eső elmaradt, így akadálymentesen megrendezhették a vasúttörténelmi jelentőséggel bíró hajtányozást. Szabályos Végrehajtási Utasítás és a forgalmi szolgálattevő aktuális engedélyével – vonatmentes időkben – az I. és VI. vágányokon szinte megállás nélkül közlekedtek a VTA tulajdonában lévő, hatósági engedélyezési eljárás alatt álló kézi és motoros pályamesteri hajtányok. A motoros PVG-t Szitás Csaba és fia Tibor mozdonyvezetők működtették, míg a kézihajtányt Palásti István és Holeviczky Zoltán felügyelték. A rajtuk utazók különleges menetjegyekkel rendelkeztek, amit ugyancsak eltettek emlékbe.
A felvételi épület tőszomszédságában felépített „Víg Bakter Pizzéria” tulajdonosa, Pesti Csilla délben „Bakter menüvel” vendégelte meg az arra érdemeseket. Az ünneplő közönség soraiból többen is, nemcsak sikerélménnyel, hanem csodás Díszoklevéllel távozhattak. Az eseményről rengeteg felvétel is készült, a média és a vasútbarátok igyekeztek ezeket közkinccsé tenni a világhálón.
A vonal állomásai közül Tiszakécske is nagy jelentőséggel bír, ezért a szervezők másnapra ott is megrendeztek egy kiállítást, emléktábla koszorúzást és kézihajtányozást, - ez utóbbi szintén nagy közönségsikerrel zárult!