Drámai videóval zárjuk a vasútbiztonsági kampányt

vasútbiztonság Hírvonal

2022.12.19 08:58
szerző: MÁV KIG

A vasúti átjárós balesetek számának drámai megemelkedése miatt indítottuk el áprilisban az Érj haza biztonságban! országos balesetmegelőző kampányt. Decembe végéig Magyarországon a MÁV hálózatán a tavalyihoz képest kétszer annyian vesztették életüket a vasúti átjárókban történt balesetekben. Az idei balesetek halálos áldozatainak rendkívül magas számára hívja fel a figyelmet a MÁV év végi kampányzáró videója.

2021-ben 86 vasúti átjárós baleset történt, ebből 16 halálos kimenetelű volt, 17 áldozattal. Tavaly 14 balesetben 18 személy súlyosan megsérült, köztük két vasutas munkavállaló, 15 esemény során pedig 20 ember sérült meg könnyebben, köztük egy vasutas munkavállaló. 41 baleset anyagi kárral járt.

A 2022-es év az esetszámok drámai emelkedésével indult a tavalyihoz képest, de ez a tendencia az év második felére lelassult. December közepéig 89 vasúti átjárós balesetet mutat a statisztika, ebből 15 volt halálos kimenetelű, azonban az áldozatok száma döbbenetes, kétszeres növekedést mutat. Idén 34-en haltak meg vasúti átjárós balesetben, közülük 19-en – gyerekek is – utasként estek áldozatul az autóvezető figyelmetlensége, a KRESZ szabályok be nem tartása miatt. Az idei balesetek halálos áldozatainak rendkívül magas számára hívja fel a figyelmet a MÁV év végi kampányzáró videója, melyet itt tekinthetünk meg. 

De nem csupán a halálos áldozatok száma drámaian magas idén. 2022-ben vasutasok és utasok is súlyosan vagy könnyebben megsérültek a közúti közlekedők figyelmetlensége miatt. Harminckilencen (köztük 2 vasutas és 22 utas) szenvedtek súlyos sérüléseket vasúti átjárós balesetben, harmincketten pedig könnyebben megsérültek (köztük 2 vasutas és 10 utas). Ebben az évben 50 baleset járt csak anyagi kárral, és már több mint 800 félsorompó rúdját törték le az autósok.

A vasúti átjárós balesetek 2022-ben tapasztalható drasztikus emelkedése miatt indított közlekedésbiztonsági kampány a lakosság általános edukálását, a problémára való rávilágítást tűzte ki célul, elsősorban a figyelemfelkeltés és a közlekedési morál javítása érdekében. Az elmúlt 14 évben nem történt a vasút hibájából halálos kimenetelű baleset, azokat a figyelmetlenség vagy a KRESZ-szabályok megszegése okozta. A MÁV a vasútbiztonsági kampány áprilisi kezdete óta működteti a www.mav.hu/erjhaza oldalt.  Az oldalon elrettentő baleseti helyszíni fotókat, magyarázó- és alap vasútbiztonsági információkat, és a témában készült saját videókat mutatnak meg. Figyelemfelkeltő videókat tesz közzé a MÁV a közösségi médiában is, ezek összesen mintegy négymillió megtekintést számlálnak.

A vasúti átjárós balesetek rendkívül magas száma miatt 2022. május 3-án a mozdonyvezetők nyílt levélben fordultak a közúti közlekedőkhöz.

A kampány során szerte az országban, de kiemelten a vasúti átjárók közelében találkozhattak a közlekedők figyelemfelkeltő plakátokkal. Online felületeken is megjelentek vasútbiztonsági témájú üzenetek, filmek, esetenként influenszerek bevonásával. Figyelemfelkeltő rádió spotok is adásba kerültek országos rádiók reklámsávjaiban, amelyre a rádiós szakma is rácsatlakozott. A média egyre hatékonyabb módszerekkel segíti a közös célt, június 1-jétől augusztus végéig országosan több százszor kerültek adásba a Helyi Rádiók Országos Egyesülete és a Rádiós Médiaszolgáltatók Egyesülete gondozásában elkészült figyelemfelkeltő rádióspotok.

A nyári időszakban Balaton-menti vasúti átjárók közelében, ősszel pedig családi rendezvényeken tartott a vasúttársaság edukatív jellegű, balesetmegelőzési célú kitelepüléseket. Az iskolaszünet idejére időzített program júniusban kezdődött Balatonszemesen, majd Balatonfenyves és Zamárdi után a rendezvénysorozat júliusban a Balaton északi partján, Alsóörsön folytatódott, végül Balatonalmádi és Révfülöp után Vértesszőlősön zárult augusztusban. A nyári kampány kitelepüléseivel elsősorban a vasúti átjárók közelében sétáló családokat célozta, de az átjáró tilos jelzésénél várakozó autósok is balesetmegelőzési szórólapokat kaptak. A helyszíni megjelenések sikerét vasútbiztonsági szakemberek valamint a Vasúti Polgárőr Egyesület önkéntesei is segítették. A kitelepülések közelében a rendőrség közúti ellenőrzéseket tartott. Ősszel családi rendezvényekhez kapcsolódtak vasútbiztonsági kitelepülések Székesfehérváron és Szolnokon. A vasúttársaság igyekszik a lehető legtöbbekhez eljuttatni üzenetét: járművel vagy gyalogosan közlekedve is élet-halál kérdése lehet a KRESZ szabályok betartása!

A MÁV balesetmegelőzési megjelenései és edukatív programjai távolabb mutatnak a kommunikációs kampányokon. A pályavasúti területi igazgatóságok a területi vasútbiztonsági és egyéb szakmai szervezetekkel, a rendőrséggel és külső partnerekkel együttműködve folyamatosan szerveznek megjelenéseket, és tartanak iskoláknak is vasútbiztonsági témájú programokat, ahol évente sok száz diákot és felnőttet oktatnak a szabálykövető közlekedésre. A vasúttársaság több mint tíz éve együttműködik a rendőrséggel, és 2018 óta folyamatosan, éves szinten 60-70 helyszínen tart közös vasúti-közúti közlekedésbiztonsági ellenőrzést a rendőrség területileg illetékes munkatársainak közreműködésével. Folyamatos a MÁV részvétele a rendőrség által szervezett RAILPOL (Vasúti Rendőrségek Európai Szervezete), valamint ILCAD (Nemzetközi Útátjáró Biztonsági Nap) ellenőrzési akciókban is.

A MÁV az alábbi KRESZ-szabályok betartását kéri a balesetek elkerülése érdekében:

•          A vasúti átjárót csak fokozott óvatossággal szabad megközelíteni.

•          Biztosított vasúti átjárón csak akkor szabad áthajtani, ha mindkét sorompó nyitva van, a fényjelző vagy hangjelző berendezés nem ad tilos jelzést, illetve a fénysorompó vagy a félsorompóval kiegészített fénysorompó villogó fehér jelzést ad.

•          A vasúti átjárón folyamatosan, azaz megállás nélkül, legalább 5 km/h-ás átlagsebességgel szabad áthaladni.

•          Vasúti átjáróban és közvetlenül a vasúti átjáró előtt tilos előzni.

Ha a vasúti átjárót biztosító berendezés nem működik, minden esetben meg kell állnunk az átjáró előtt. Csak azután szabad tovább haladni, ha meggyőződtünk róla, hogy nem jön vonat!

Fénysorompónál az jelzi az üzemzavart, ha egyik fény sem világít!

A tilos jelzés a gyalogosokra és a kerékpárosokra is vonatkozik, de még a megkülönböztető jelzést használó járművekre is!

A telefonálás is elterelheti a vezető figyelmét, így előfordulhat, hogy a vasúti átjáró tilos jelzését nem veszi észre a sofőr.

A szembe sütő nap elvakíthatja a jármű vezetőjét, aki nehezebben veheti észre a fényjelző készülék jelzését. Ugyanígy a fényjelzőre tűző nap is okozhat észlelési problémát. Ilyenkor érdemes lassítani, és meggyőződni arról, milyen jelzést mutat a lámpa, nem közelít-e vonat.

 

A MÁV arra kéri a közlekedőket, hogy minden körülmények között tartsák be a fenti szabályokat, és csak akkor hajtsanak át a vasúti átjárón, ha kétséget kizáróan meggyőződtek arról, hogy semmilyen veszély nem akadályozza az áthaladást!