A Gyermekvasút 75 éve szállítja a kirándulókat, a szolgálatot 10-14 éves kisvasutasok látják el. Hűvösvölgyben június 10-én a 2022/2023. tanévben tanfolyamot elvégző gyermekek avatási ünnepségét tartottuk. Idén sok gyerek végezte kitűnő eredménnyel a tanfolyamot, annak ellenére, hogy a tananyag most sem volt könnyebb. Az avatottak közül ketten személyesen is megosztották gondolataikat a Hírlevéllel a tanfolyamról és a Gyermekvasútról.
Szombaton, június 10-én 180 ifjú gyermekvasutas tett fogadalmat a hűvösvölgyi végállomáson. A tanév alatt ősszel és tavasszal is indult egy-egy négyhónapos tanfolyam, ahol a vasutas szakma alapjaival és a környék nevezetességeivel ismerkedhettek meg a gyerekek, majd a sikeres vizsgákat követően szolgálatba állhattak. A Gyermekvasút egyre növekvő népszerűségét jól mutatja, hogy az előző és a most záruló tanévben is rekordszámú ifjú kollégát avathattak fel. Az ifjakat Pafféri Zoltán vezérigazgató fogadta gyermekvasutassá a MÁV nevében. Beszédében elmondta, hogy a mobilitás jövője a közösségi közlekedés, a vasúttársaság az elmúlt években saját forrásból valósította meg Csillebérc és Hűvösvölgy állomások rekonstrukcióját és a hűvösvölgyi tábor újjáépítését. A jövőben is folytatódik a kisvasút járműveinek és állomásainak felújítása – mondta.
Besztercán Kornél, a Gyermekvasút vezetője köszöntőjében kiemelte, hogy a kisvasútnak milyen nagy szerepe van a közlekedési szakemberek utánpótlás-nevelésében, és kitüntette azt az ötven ifjú gyermekvasutast, akik kitűnő eredménnyel végezték el az idei képzést. A Hírlevélnek nyilatkozva elmondta, hogy a tananyag idén sem volt könnyebb, mint ezelőtt, a forgalmi és kereskedelmi alapokat viszont nagyon képzett tanárok adják át a gyerekeknek, és nagy hangsúlyt fektetnek a gyakorlati képzésre is. Jelenleg hatszáz gyermek teljesít szolgálatot, őket 44 főállású munkavállaló segíti. Kiemelte, hogy nagyon büszkék a felújított Csillebérci állomásra, amely a 21. századi igényeket szolgálja, de megtartották a 75 éves múlt jellegzetes vonásait is. Legközelebb a kisvasút Jánoshegy és Széchenyihegy állomásait újítják fel. A kisvasút a pandémia miatt 13 és fél hónapig nem működött, ebben az időszakban a fejlesztéseket végezték el. Idén 300 ezer utasra számítanak, májusban 37 ezren utaztak a Gyermekvasúton, döntő részük külföldi volt. Folytatják a járműpark megújítását, örömét fejezte ki, hogy egyszerre mind a két gőzösük üzemel, és hamarosan érkezik egy C50-es dízel is. Zajlik a teherkocsik felújítása is, ami azért is fontos, mert karbantartáskor a pálya kétharmadát csak vasúton lehet megközelíteni.
A 70. és a 71. tanfolyamot ötven gyermek végezte kitűnő eredménnyel, köztük Chikán Viola 12 éves, és Vágány Gellért 11 éves tanuló. Gellért vezényelte le az eskütételt, Violával együtt pedig a Hírlevélnek is nyilatkoztak. Viola a XIV. kerületi Jókai Mór Általános Iskola, Gellért pedig az Első Óbudai Német Nyelvoktató Nemzetiségi Általános Iskola tanulója.
Honnan jött az ötlet, hogy gyermekvasutasok legyetek?
Viola – Apukám balesetvizsgáló a MÁV-nál, nagyon sokszor ellátogattunk ide, és tetszett, hogy gyerekek is dolgozhatnak itt. Évfolyamtársam is teljesít itt szolgálatot, barátom is jött ide dolgozni, és nagyon jókat meséltek az itteni életről. Apu azt mondta, hogy az ötödiket még kezdjem el, és a második fél évben jöjjek a tanfolyamra.
Gellért – Nagyon régóta szeretem a vonatokat, voltunk itt osztálykiránduláson, és megtetszett a gyermekvasút. Akkor elhatároztam, hogy gyermekvasutas leszek.
Milyen típusú vonatokat szeretsz, mi a kedvenced?
A dízel típusú mozdonyokat a nagyvasútnál és a keskeny nyomköznél egyaránt. Itt elsősorban dízelek dolgoznak, mindegyik érdekes, nagyon tetszik az Mk-48-as is, amelyet szépen felújítottak.
Mi lesz a feladat a gyermekvasútnál a tanfolyam sikeres elvégzésével?
Gellért – Minden szolgálat elején beosztást kapunk. A szolgálatos vonattal elmegyünk a számunkra kijelölt állomásra, vagy a vonaton dolgozunk.
Tudjátok az itteni szolgálatot a suli mellett végezni?
Gellért – ez nagyon jó program, és az iskola mellett is tudok itt dolgozni, hiszen kéthetente, csak egyszer jövünk ide. A szolgálatok a 15. vagy a 17. napon követik egymást. Ugyanakkor kisegítő szolgálatra is lehet jelentkezni, ha egy adott nap túl kevesen vagyunk.
Kitűnően végeztetek, mégis mennyire találtátok nehéznek a tanfolyamot?
Viola – Volt olyan rész, ami egy kicsit nehezebben ment, de voltak számomra könnyebb tárgyak is, hiszen apu rengeteget mesélt nekem a vasútról, és így könnyebb volt. Volt viszont olyan tárgy, amit sokat kellett tanulni, és éreztem, ha nem ülök le otthon és nem tanulom meg, akkor baj lesz.
Gellért – Úgy vagyok vele, hogy akit érdekel, annak könnyebb megtanulni a tananyagot. (Viola helyesel.)
Más vasutas is van a családban?
Viola – Csak apukám.
Gellért – Szerintem a nagypapámnak volt valamilyen köze a vasúthoz, úttörővasutas volt.
Számítotok arra, hogy később a nagyvasútnál dolgozzatok?
Gellért – szeretnék még külföldön, Németországban mozdonyvezető lenni. Jól beszélek németül, emelt szinten tanuljuk a nyelvet.
Viola – nekem most nagyon tetszik a Gyermekvasútnál, még nem tudom egyértelműen. Időnként gondolkodok rajta, elképzelhető, hogy a nagyvasútnál folytatom. Majd kialakul.
Meddig lehet itt valaki gyermekvasutas?
Viola – Nyolcadik osztályban még igen, nyolcadikban vagy kilencedikben ifikiképzőt lehet végezni. Így a kilencedikben is itt dolgozhatsz, tanfolyami osztálynál vagy csoportnál.
Hogy megy a suli?
Viola – Nem vagyok kitűnő, de majdnem. Két tárgyból lecsúsztam az ötösről, angolból és nyelvtanból. Nagyon kevés hiányzott.
Gellért – Jeles tanuló vagyok, matekból van négyesem, de az is majdnem sikerült. Szüleim szokták mondani: nem az a lényeg, hogy milyen osztályzatot kapsz, hanem mennyire tudod az anyagot.
Sportoltok valamit?
Viola – Kitball edzésre járok, nagylabdás táncos tornára, emellett légtornázok.
Gellért – Kosarazok és úszok. A kosárlabdát egy kicsit abbahagytam, majd jövőre.
Hogyan tudtátok össze egyeztetni a tanfolyamot a tanulással és a sporttal?
Gellért – Olyan típus vagyok, aki nagyon könnyen megtanulja a tananyagot, hiszen érdekel. Néhány héttel a vizsga előtt az egészet megtanultam.
Viola – Péntekenként a Baross Gábor Oktatási Központban volt az elméleti tanfolyam, így csak keddenként jártam a kitball próbákra, a pénteket kihagytam. Ha nem volt pénteken oktatás, akkor tanultam.
Mi még a mai program?
Megnézzük az itteni kiállításokat.
Köszönöm a beszélgetést, sok sikert kívánok. Előttetek a pálya.