A vállalat az országos kezdeményezés kiemelt támogatójaként járul hozzá az iskoláskorú gyermekek környezettudatos neveléséhez. S bár az önkéntes órák és az üzemlátogatások idén elmaradtak, egy izgalmas online órával a vasúttársaság is hozzájárult a legkisebbek szemléletformálásához.
Tavaly a Fenntarthatósági Témahét keretében a MÁV 15 önkéntes óraadó részvételével 19 iskolában, emellett 8 vasúti telephelyen 11 iskolai csoport fogadásával járult hozzá a kezdeményezés sikeréhez, ezért kiérdemelte a Zöld tündér díjat, amit a legtöbb önkéntest felsorakoztató szervezet kap meg. Az elismerést Dr. Homolya Róbert elnök-vezérigazgató a témahét nyitórendezvényére készített videóban köszönte meg.
Idén a pandémia miatt a különleges tanórák az online térbe szorultak, a MÁV előadását dr. Wégner Krisztina, a MÁV Környezetvédelmi, energetikai és minőségbiztosítási Irodájának vezetője tartotta meg. Óráján a közösségi közlekedés fenntarthatóságáról, a MÁV környezetbarát fejlesztéseiről, a vasúti illegális hulladéklerakók felszámolásáról mesélt a hallgatóknak. Külön kitért a modern járműfejlesztésekre, a TramTrain, a hibrid vonatok és a nagy férőhelyes KISS vonatok előnyeire. Mesélt a különféle közlekedési eszközök ökológiai lábnyomáról, és arról, miért éppen a vasút jár élen az energiahatékonyságban.
A közvetítésen a maximális kapcsolódási szám 270 volt. A több iskolától is megkapott visszajelzés alapján ez 1 osztálynyi-tól (átlag 30 fő) 1 évfolyamnyi-ig (60-100 fő) terjedő diákszámmal szorzandó, tehát számításaink szerint a tanórát 8.000-15.000 fő közötti létszámban biztosan követték az érdeklődők.
Az online óra elérhető az alábbi linken:
https://www.fenntarthatosagi.temahet.hu/letoltheto-oratervek
A környezet védelme és a fenntarthatóság érdekében egyre több civil szervezet és önkormányzat tesz lépéseket, kezdeményezéseket. Globális felmelegedés, vízhiány, csökkenő energiakészlet, klímaváltozás. Ezek a veszélyek fenyegetik Földünket, ha gyorsan nem változtatunk szemléletünkön és magatartásunkon. A szemléletváltásra a gyermekek a legfogékonyabbak, épp ezért fontos, hogy már iskolás korban megismerjék a téma fontosságát és felfigyeljenek személyes érintettségükre, hiszen kis odafigyeléssel ők is sokat tehetnek a Föld védelméért.
Az október 3-9-ig tartó Fenntarthatósági Témahét keretében faültetési program, energiahatékony iskola akció, és fenntarthatóságról szóló kutatási program lehetőség is színesíti a diákok életét. A pedagógusok a témahét honlapján ajánlott óratervekkel oktathatják saját maguk is tanítványaikat.