Réz Tamás, a Miskolc TSZVI vezető jegyvizsgálója, egyben a Magyar Nemzeti Cirkusz művészeti főtitkára, valamint gálaműsorainak konferansziéja. Mindkét munkahelyéért rajong, és akrobatikus ügyességgel egyezteti össze a sínek világát az előadó-művészettel. Bár rendkívül eltérő a két tevékenység, egy azonban közös bennük: minden nap más és más emberekkel lehet találkozni. Büszke arra, hogy az utasok visszajelzése alapján már többször is kapott írásbeli dicséretet példamutató, segítőkész, kiemelkedő szolgálati magatartása elismeréseként az igazgatóságtól. Ahogy arra is, hogy január közepén a cirkuszművészet egyik legrangosabb eseményének, a 15. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál díszvendége volt. Vele beszélgettünk arról, hogyan kötéltáncol a két feladat között, miért szereti a vasutat és milyen egy utazó cirkusz élete. Az is kiderül, milyen kapcsolatokra tett szert a fellépéseknek köszönhetően és hogyan kamatoztatja előadókészségeit a vasúton is.
Hogyan kerültél a vasúthoz?
2015-ben közlekedés-üzemvitel vasútforgalmi szakon végeztem. Jegyvizsgálóként kezdtem a pályát. Közben járművezetői képesítést is szereztem, de ezt a jelen „kétlaki” munkavégzés mellett sajnos nem tudom még kamatoztatni. Jegyvizsgálóként ugyanis hosszabbak a szolgálatok, és így több napom marad, amikor a másodállásomra koncentrálhatok. A vasút annyira érdekes munka számomra, hogy nem szeretném feladni, inkább megtalálom a módját, hogy hódolhassak mindkét szakmának.
Számodra mi az izgalmas a vasúton?
Nincs két egyforma napom, és rengeteg olyan emberrel lehet megismerkedni, akinek hasonló az érdeklődése. Engem a vasút működése is lázba hoz, és természetesen az volt a gyerekkori álmom, hogy mozdonyvezető legyek. Azért is szeretek itt és ebben a munkakörben dolgozni, mert nagyon jó a csapat, és szerencsére a vezető jegyvizsgálónak sok munkakörrel van kapcsolata.
Hogy kerültél kapcsolatba a cirkusszal?
Már középiskolás koromban foglalkoztam műsorvezetéssel, rendezvényszervezéssel, esteknek voltam a házigazdája. Voltak olyan események, ahol a cirkusz vezetése is jelen volt, így kaptam tőlük a felkérést 2015-ben. Azóta a minden évben megújuló nemzetközi gálaműsoroknak vagyok a konferansziéja, és ehhez még a művészeti főtitkári pozíciót is megörököltem.
Milyen egy utazó cirkusz élete?
A szezont márciusban Budapesten kezdjük. Jellemzően 2 hetet szoktunk egy városban tartózkodni. Ezt követően tavasszal a keleti régióban turnézunk, nyáron Balatonlellén vagyunk, ősszel pedig a nyugati régiót járjuk be, majd októberben Budán zárjuk az évadot. Tavaly először az adventi időszakban is felléptünk a Nagykőrösön található Safari parkunkban egy fergeteges karácsonyi műsorral, ahova a MÁV-VOLÁN-csoport munkatársainak 14 év alatti gyermekeinek díjmentes belépést biztosítottunk. A saját műszaki személyzettel és a hazai utazó cirkuszok közül egyetlen élő zenekarral fellépő 70 fős társulat minden évben vadonatúj műsorral készül díjnyertes nemzetközi művészek vendégszereplésével. A Magyar Nemzeti Cirkusz 2018-ban Monte-Carlóból elhozta az arany díjat, a közönségdíjat és 5 külön díjat, továbbá 2019-ben beválasztották Európa 3 legjobb utazó cirkusza közé. A cirkusznak köszönhetően is kiváló nemzetközi kapcsolatok és barátságok születnek. A Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon a díjátadó ünnepség után közösen vacsoráztunk a monacói hercegi családdal, és a munkánkhoz rajongással gratulált Stéphanie hercegnő. A közös munka hozott össze Fodor Zsókával, a Barátok közt sorozat Magdi anyusával, aki tiszteletbeli unokájává fogadott.
Hogyan viszonyulnak az emberek ehhez a furcsa kettőséghez?
Gyakran előfordul, hogy a vonaton felismernek, gratulálnak az előadáshoz, vagy rákérdeznek, hogy vajon engem láthattak-e a műsorban. Fonyódon az egyik külsős szolgálattevő egyszer megemlítette, hogy annyira hasonlítok a cirkuszi műsorvezetőhöz. Szintén a Balatonon a hangos utastájékoztatást követően egy háromgyerekes család szólított meg, hogy megismerték a hangomat. Mindeközben én meg azon izgultam, hogy ezeknek a szimpatikus embereknek minden rendben legyen a jegyükkel. Többször is volt már arra példa, hogy a nézők megkértek, készítsünk egy közös fotót az állomáson vagy a vonaton.
Hogyan egyeztethető össze a két munka?
Nem egyszerű megoldani, az biztos. Voltak évek, hogy illetmény nélküli szabadságon voltam, de főleg nyáron részmunkaidőben dolgozom a vasúton. A művészeti titkári munkát a vonaton is tudom végezni, amikor a szolgálatot követően az épp aktuális lakhelyem felé tartok. Nyáron a Budapest–Nagykanizsa–Keszthely-vonalon dolgozom, télen Miskolc–Budapest között teljesítem a szolgálataimat. Izgalmas, hogy más kollégákkal, más szisztéma szerint vagyok beosztva. Amikor a nyári turnust követően épp belefáradnék, akkor szeptemberben visszajövök Miskolcra, így még változatosabbak is a vasúti feladataim.
Milyen feladatot lát el a cirkuszban a művészeti főtitkár?
Nagyon sokrétű ez a pozíció. Feladatom többek között az országos turné megtervezése, helyszíneinek, utazásainak teljes körű adminisztrációja. A külföldi sztárfellépők részére a beutazáshoz és tartózkodáshoz szükséges engedélyek beszerzése. Emellett én látom el a kommunikációs és marketinges feladatokat is, a zenei hátteremnek köszönhetően pedig a zenekari próbákon is részt veszek. De hozzám tartozik az online jegyértékesítési rendszer üzemeltetése is.
Volt rá precedens, hogy tudtad kamatoztatni az előadói készségeidet a vasúton?
Hatéves koromban kezdtem autodidakta módon zongorázni. A Miskolc TSZVI-nek volt egy évértékelő rendezvénye, ahol felkértek arra, hogy vezessem a műsort, sőt még zenéltem is. A fedélzeti utastájékoztatástól is megkerestek már, hogy mondjak fel szövegeket és a mozdonyvezetők részére készült oktatófilm narrációjára is felkértek.