„Minden könyv hozzánk tesz valamit”(Karafiáth Orsolya)

Könyv Ajánló

2024.02.05 12:10
szerző: Völgyi Katalin

Adventi számunkban kollégáink ajánlottak néhányat kedvenc olvasmányaik közül. A pozitív fogadtatásra való tekintettel mostantól állandó rovatként újabb és újabb érdekfeszítő művet mutatunk be. Az összeállításban  a szórakoztató és szépirodalom mellett életrajzok, gyerekkönyvek, tudományos irodalom is szerepel.

 

Jerome K. Jerome: Három ember egy csónakban

A könnyfakasztóan ironikus, groteszk jelenetekkel tűzdelt, angol humorral fűszerezett 1889-ben megjelent regény örökérvényű darab, hiszen az emberi természet ez idő alatt mit sem változott. Adott három ízig-vérig angol főhős (plusz egy kutya), akik a túlhajszoltság elől menekülve csónaktúrára indulnak a Temzén. Mindeközben újabb és újabb, egyre mulatságosabb kalandokba keverednek. Nem a cselekmény, hanem a társadalomkritika a legfőbb erénye a műnek. Az íróról is érdemes pár szót ejteni. Nevében a K. (igen Klapka) betűt Klapka Györgyről kapta, aki az emigrációban gyakorta vendégeskedett náluk. Tizennégy éves korában apja meghalt, kiiratkozott az iskolából, és egy évig vasúti alkalmazottként dolgozott. A könyv személyes ihletésű, hiszen házasságkötésekor igen szerény anyagi körülmények között tengődött, így a mézesheteket a Temzén csónakázva töltötték. A kötet egyből siker lett, ami tehetőssé is tette az írót. A történet pedig újabb kalandokkal folytatódik a Három ember kerékpáron című regényben.

Christopher McDougall: Futni születtünk

A New York Times bestsellere a lassú bevezető után egy olyan sodró lendületűvé válik, ami megadja a kezdő lökést ahhoz, hogy magunk is futócipőt ragadjunk. A tarahumara indiántörzs földjén rendezett ultrafutó verseny történetét írja le, néhány világklasszis hosszútávfutó részvételével, akik a saját készítésű saruban futó helyiek nyomába sem érnek. A könyv szerzője is részt vett az eseményen, így első kézből tekinthetünk be az emberfeletti teljesítmények mögött rejlő személyes történetekbe. Emellett rengeteg információval szolgál az anatómiánkról, futótechnikákról. Az ember ül, olvas, és azt érzi, hogy futni akar. Hiszen erre alkalmas a testünk anatómialiag, hogy elejtsük a vadat. Nem fegyverrel, hanem futással kifárasztva.  Hiába teltek el azóta évezredek, a testünk felépítése ennyi idő alatt csupán elenyésző változáson ment  keresztül. Magával ragadó történetek, elképesztő teljesítmények, mindezt olvasva ráeszmélhetünk arra,  hogy mi magunk is képesek vagyunk futni!

Náray Tamás: Barbara-trilógia

A sikeres divattervező a szakmát hátrahagyva az elmúlt 4 évben ugyancsak termékeny íróvá vált. A Zarah után újabb trilógiát vetett papírra szintén családregény formájában. Ezúttal azonban az orosz–lengyel polgárháborúra datálható vissza a cselekmény kezdete. Ez is rendkívül olvasmányosra sikeredett. Néhol az az érzésünk, hogy túl sok a jelző, túl sok a véletlen találkozás, túl sok a szájba rágott evidencia, mégsem tudjuk letenni. A történet működik, és a fejünkben peregnek a képek.  Az idősíkok között cikázva nem kímél meg Náray a történelem viharaitól, amelyek korhűen tükrözik a XX. század véres eseményeit. Mégis a kanapéhoz szögez, és kisebb szüneteket tartva alig várjuk, hogy tovább borzongjunk, izguljunk, a hősökkel együtt örüljünk. Talán azért a sok szó és a napnál is világosabb utalgatások sora, hogy a cselekményszálakban igencsak bővelkedő regény részleteit fel tudjuk idézni, amikor összeáll a történet. Mindenesetre elmondható, hogy Náray nemcsak a divathoz ért, bármelyikünk szívesen írna csak fele ennyire jól sikerült könyveket.

Paula McLain : Napkeringő

Az 1920-as évek Kenyájába repít ez a megkapó történet, amely Meryl Streep és Robert Redford főszereplésével forgatott nagy sikerű Távol Afrikától című film egyik mellékszála. A film ugyanis Karen Blixen és Denys Flinch szerelmét dolgozza fel a dán bárónő saját emlékiratai alapján. Azonban a történetet árnyalja, hogy Beryl Markham, egy angol arisztokrata sarja – aki gyermekkorában családjával telepedett le egy kenyai birtokon – szintén megírta memoárját. Ez szolgált a könyv alapjául, amely nemcsak egy olyan nő jellemrajza, aki jócskán meghaladta a korát, hanem azt is elmeséli, milyen szenvedélyes kapcsolatba keveredett Denys Flinch-csel. Már gyerekkorában is a lovardák világa vonzotta és a kipszigisz törzs tagjai között is otthonosan mozgott. Nő létére a viktoriánus korban rendhagyó módon sikeres lovastrénerré vált, majd elsőként repülte át egyedül az Atlanti-óceánt. Aki nosztalgikusan emlékszik vissza a filmre, azt a könyv is elvarázsolja. Egy igaz történet a gyarmati Kenyából a bátorságról, az útkeresésről, a kitartásról.

Timo Parvella: Miú és Vau

A gyermekirodalom egyik legnagyobb egyéniségének tollából született ez a több- kötetes gyűjtemény. A rendszerető, tisztességes, végtelenségig jóravaló kutya, Vau és a hiú, kísérletező, gyermeki csínyek garmadát elkövető cica, Miú barátságát és kalandjait megörökítő mulatságos történeteket lapozgatva számos dologban magunkra is ráismerünk. Megtudhatjuk, hogyan vesztett Miú, miközben szerinte 60-0-ra győzedelmeskedett Vau felett fociban, és roppant szórakoztató, miként szeretne Miú szuperkészségekre szert tenni. A Miú és Vau nagy kalandja kötetből a Színes lufi fejezet a két főszereplő elsodró erejű összetűzését és Vau éktelen haragra lobbanását vasúti hasonlattal illusztrálja: „Ha Miú egy kicsit jobban odafigyel a másikra, vagy legalább visszafogja magát, talán még elkerülhető lett volna az ütközés. De nem így történt. Miú könnyen lelkesedő, érzékeny művészi személyisége úgy vágtatott hajtányával a sínen, mintha az kizárólag neki lett  volna fenntartva. Ebben azonban tévedett. Egy tehervonat jött vele szembe.”  Pavella Ella könyveit szintén érdemes kezünkbe venni, amelyek a kisiskolások  és szüleik letehetetlen olvasmánya.

Orvos Tóth Noémi: Örökölt sors

Talán már mindenkivel előfordult az, hogy rácsodálkozott saját reakciójára, érzéseire, és nem értette, mi is váltotta ki valójában. Az Örökölt sors arról rántja le a leplet, miként befolyásolhatják felmenőink traumái saját életünket, sokszor anélkül, hogy erről tudomásunk lehetne. Kutatások alapján ugyanis elakadásainkat, kapcsolati töréseinket generációkról generációkra hátizsákként cipeljük magunkkal. Érdemes tehát tudatosítani ezeket. A könyv számos esetet említ, melyekből könnyen vonhatunk párhuzamot saját magunkra is. Kérdések, feladatok segítenek bennünket, hogy magunk is képesek legyünk családi örökségünk felgöngyölítésére. 

Bízunk benne, hogy sokan kapnak majd kedvet ahhoz, hogy akár utazás, akár a nap végén belelapozzanak egy-egy felfedezésre váró történetbe. Természetesen továbbra is várjuk a kollégák ajánlásait a ujsag@mav.hu e-mail-címen.