Ez az aranysárga, krémesen lágy finomság lehet egy laktató reggeli, egy pompás ebéd vagy egy nagyszerű vacsora, kínálhatjuk köretként vagy főfogásként, és készíthetjük sós vagy akár édes változatban. Bárhogy is döntünk, az biztos, hogy minden esetben egészséges, gluténmentes és pénztárcabarát ételt varázsolhatunk az asztalra, így a polenta könnyen lehet a böjti időszak sztárja is.
Mi is az a polenta?
Málé, görhe, gánica – így változott a neve régen tájegységenként a kukoricadarából vagy lisztből készült kásának, itthon a legtöbben talán mégis puliszka néven ismerik ezt az egyszerű, ősi paraszti ételt. A mamaliga kifejezés Európa keleti részein és Erdélyben elterjedt, ahol népszerűsége mind a mai napig töretlen.
Korunk divatos elnevezése, a polenta az olaszoktól származik, s már új hangzásvilága által is egész más szintre emeli a belőle készült ételt. Hiszen a polenta nem egy megkeményedett, ízetlen, száraz valami, amit sokan csak kényszerből fogyasztottak. A polentás fogásokat már-már művészi szintre emelhetjük a végtelen számú elkészítési, tálalási és feltétvariációnak köszönhetően. Nem véletlen, hogy egyre több előkelő étterem is étlapjára tűzi valamilyen formában ezt az ételt.
Otthon is érdemes így tennünk, ha már unjuk a tányéron a krumplit, a rizst vagy a tésztát. A csábító látványon túl pedig az sem elhanyagolható szempont, hogy a kukorica számos pozitív élettani hatással bír.
Az egészség őrzője
A polenta fogyasztása kedvező hatással van az egészségünkre. A kukoricaliszt kivételesen gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban: bővelkedik B- és E-vitaminban, foszforban, magnéziumban, cinkben és káliumban, valamint számos telített zsírsavat, illetve rostot tartalmaz. Bár a főzés során sok tápanyag elvész belőle, még így is több mint 60%-át megőrzi azoknak, így érdemes rendszeressé tenni étrendünkben. A kukorica emellett vizelethajtó és gyulladáscsökkentő, valamint jótékony hatással van az izmok és az idegrendszer működésére, csökkenti a stresszt. Cukorbetegeknek is ajánlott, mivel segít a vércukorszint szabályozásában. Ha kenyér helyett polentát, vagyis puliszkát fogyasztunk, csökkenthetjük a savtúltengést és megakadályozhatjuk a gyomorfekély kialakulását is. Ráadásul teljesen gluténmentes, így az ételintoleranciában szenvedők is bátran fogyaszthatják a belőle készült ételeket. A kukorica segíthet az immunrendszer megerősítésében és ugyancsak jó hatással lehet a közérzetünkre, hangulatunkra. Mindemellett a megfelelő mennyiségű folsavat is biztosíthatja a várandós kismamáknak.
Keverem-kavarom
A jó polenta megunhatatlan. Azonban készítésekor oda kell figyelni, mert amennyire egyszerű ez az étel, olyan könnyű elrontani is. Ha nem figyelünk a rotyogó kására, az csomós, gumiszerű vagy túl kemény lehet.
Az alaprecept szerint 1 liter enyhén sós, forrásban lévő vízhez vagy tejhez 20 dkg sárga kukoricadarát kell szépen lassan adagolni, és kis lángon teljesen puhára főzni. A titok a kavargatásban rejlik, ezt az ételt ugyanis nem hagyhatjuk magára. Folyamatosan kevergetni kell, lehetőleg kézi habverővel, hogy ne váljon csomóssá. A polenta akkor készül el, ha leválik az edény faláról, a tetején pedig vékony kéreg keletkezik. A víz vagy a tej mennyiségétől függ, hogy az étel végül kemény, félkemény vagy híg lesz. Ha a végén túl sűrűnek találjuk a polentát, akkor ne hígítsuk még több vízzel, hanem inkább keverjünk bele vajat. Sokkal finomabb és lágyabb lesz tőle. A keményebb változatot formára vágva serpenyőben vagy grillen megpiríthatjuk, a lágyabb kását feldíszítve szufléformában is tálalhatjuk. Tepsibe öntve hús- vagy zöldségraguval, túróval vagy sajttal rétegezhetjük. Sósan és édesen (mézzel, lekvárral, gyümölccsel) is tökéletes választás. Elkészítésének csak a képzeletünk szab határt!
Gombás-tojásos polenta
Hozzávalók: 3 liter víz, 20 dkg kukoricadara, 30 dkg gomba, 4 tojás, 2 ek. 10%-os ecet, vaj, só, bors
Elkészítés: 2 liter vizet sóval és ecettel felteszünk forrni a buggyantott tojásnak. Amíg a víz felforr, felszeleteljük a gombát és vajon megpirítjuk egy serpenyőben. Közben sóval-borssal, és ha van otthon, friss petrezselyemmel vagy kakukkfűvel ízesítjük. Ha kész, félretesszük. Ezután jöhetnek a buggyantott tojások. Az elsőre bonyolultnak tűnő, de annál ínycsiklandóbb étel elkészítése néhány szabály betartásával gyerekjáték lesz, és bárkit levehetünk vele a lábáról. A tojásokat egyesével egy pohárba ütjük. Ha a víz már gyöngyözik, belemártunk egy merőkanalat úgy, hogy csak a pereméig érjen a víz. Ebbe beleöntünk egy tojást, majd kb. 2-3 perc főzés után egy kanál segítségével a már kissé megszilárdult tojást óvatosan kifordítjuk a merőkanálból a vízbe. További 2-3 perc főzés után kellőképp meg is buggyan a tojás, és óvatosan kiszedhetjük egy szűrőkanállal. Érdemes megmártani egy tál hideg vízben, mert csak később fogjuk tálalni. Ugyanígy elkészítjük a többi tojást is.
Végül hozzálátunk a polentához. 1 liter sós vizet felforralunk, és folyamatos kavargatás mellett megfőzzük benne a kukoricát. Ha kész, hozzáadunk egy kis vajat, hogy krémesen lágy legyen. Tálalás előtt a gombát felforrósítjuk, a tojásokat néhány pillanatra forró vízbe mártjuk, hogy átmelegedjenek. A polentát kis tálba szedjük, szedünk rá a pirított gombából és a tetejére ültetünk egy tojást. Kész a tökéletes villás reggeli!
Polenta-pizza
Hozzávalók: 1,5 l víz, 30 dkg finom szemű kukoricadara, 1 tk. só, 6 dkg vaj, 2 marék bazsalikom, 7 dkg frissen reszelt parmezán, frissen őrölt bors, 6 db koktélparadicsom kettévágva, 1 kisebb lila hagyma vékonyra szeletelve, 4 szelet sonka, 2 ek. marinara vagy paradicsomszósz, 4 szelet ujjnyi vastag mozzarella, olívaolaj a tepsi kikenéséhez.
Elkészítés: A felforrt sós vízbe állandó keverés mellett beleszórjuk a kukoricadarát és puhára főzzük – természetesen a kevergetésről most sem feledkezhetünk meg. Ha kész, lehúzzuk a tűzről, hozzákeverjük a puha vajat és a parmezánt, majd egy marék összetépkedett bazsalikomot. Ha kell még sózzuk-borsozzuk. Egy nagy serpenyőt, amit később a sütőbe is tehetünk, beolajozunk, elsimítjuk benne a polentát és hagyjuk megdermedni. Ezután nagy lángon megpirítjuk az alját, majd óvatosan megfordítjuk, és a tetejét is pirosra sütjük. Megkenjük paradicsomszósszal, rátesszük a sonkaszeleteket, megszórjuk hagymakarikákkal és paradicsommal, majd rátesszük az egész tetejére a mozzarellát. Öntünk rá egy kevés olívaolajat és forró sütőben épp csak addig sütjük, amíg a sajt megolvad.
Sütőtökös polenta olajbogyós salsával
Hozzávalók: 40 dkg megtisztított sütőtök, 1 db vöröshagyma, ½ l tej, ½ l víz, 15 dkg kukoricadara, 40 dkg hámozott, felkockázott paradicsom, 10 dkg zöld magozott olajbogyó, 4 ág petrezselyemzöld, 1 ág rozmaring, 4 ek. vaj + a sütőforma kikenéséhez, 2 ek. fehérborecet, 10 dkg kemény sajt, só, bors.
Elkészítés: 2 ek. vajat felforrósítunk egy lábasban. Öt percig pároljuk rajta az apróra kockázott sütőtököt és a finomra vágott hagymát. Sózzuk-borsozzuk, majd felöntjük a tejjel és a vízzel. Ha felforrt, állandó keverés mellett hozzáadjuk a kukoricadarát és nagyon alacsony hőfokon, gyakori kevergetés mellett 30–40 perc alatt megfőzzük. Közben elkészítjük a salsát. Az olajbogyót felkarikázzuk és a paradicsommal együtt egy salátástálba tesszük. A borecetet sóval-borssal ízesítjük, majd összedolgozzuk az olajjal. Hozzáadjuk a durvára aprított zöldfűszereket és az olajbogyós paradicsomra locsoljuk. A finomra reszelt sajt felét és a maradék vajat a polentába keverjük, amit egy kivajazott piteformába töltünk. Megkenjük 4 ek. salsával, megszórjuk a maradék sajttal, és 200 fokra előmelegített sütőben 10–15 percig sütjük. A maradék salsával tálaljuk.