Mi lehet jobb egy forró, ropogós, vajjal gazdagon megkent sós kiflinél? Sokakban talán kedves gyermekkori emlékeket idéz fel az óvodában is gyakran felszolgált egészen egyszerű reggeli, amely valószínűleg éppen egyszerűségénél fogva kopott ki oly sok család mindennapjaiból – teljesen méltatlanul. Most viszont egy igazán inspiratív interjúval szeretnénk olvasóinkat arra ösztönözni, hogy próbálkozzanak meg a kenyér- és péksüteménysütéssel otthon: ígérjük, a hatás nem marad majd el!
A témáról Papp Krisztinát, a MÁV Könyves Kálmán körúti székházának recepciósát kérdeztük, aki négy év alatt professzionális szintre fejlesztette tudását a családja és a szomszédsága örömére.
Sokunknak vannak rossz tapasztalatai az otthoni kenyérsütéssel kapcsolatban. Az eredmény vagy nem túl légies, vagy egészen száraz... De a te péksüteményeid káprázatosak. Mikor léptél ki az amatőrök világából?
Már lassan két-három éve. Mint oly sok embernél oly sok új hobbi, nálam is a Covid alatt fogant meg az ötlet, hogy kenyeret süssek. Nagyon szeretem csinálni, ez az, ami igazán kikapcsol. Egyébként – ahogy mondtad – sok buktatója van a feladatnak, figyelni kell bizonyos dolgokra, hogy jó legyen az eredmény. Én hálistennek szeretem a kihívásokat, ha egyszer nem sikerül valami, akkor addig próbálkozom, amíg rá nem jövök a hiba okára. Az első kenyérsütés nekem sem ment, de a zsömle és minden más rögtön nagyon jó lett, ez megadta a lendületet a folytatáshoz.
A képen látható péksüteményeket egy átlagos konyhában egy átlagos sütővel is el lehet készíteni?
Igen, teljesen megfelelő hozzá minden, az én sütőm például még csak nem is légkeveréses. Megjegyezném, hogy a kemencés kenyérnek természetesen más az íze, de otthon „abból kell főzni, amink van” – így marad a normál tűzhely. Én egyébként formában szoktam sütni a kenyereket, amiből hármat tudok betenni egymás mellé, tehát ha készítek egy adagot, abból az egész család jól tud lakni. Fontos, hogy mindent alsó-felső sütéssel sütök. A kapacitásomat sokáig tudom növelni, simán elvállalhatnék egy-egy nagyobb megrendelést is. Persze ehhez némi automatizáltságra szükségem van, ezért vásároltam egy dagasztógépet, mindennek ebben készül a tésztája.
Milyen különlegességeket tudsz megsütni? Mi a „termékpalettád”?
A kenyéren kívül édes és sós süteményeket is készítek, elég sok mindent meg tudok csinálni. Nagy kedvenc a fahéjas fontottka és a csíkos kalácsok, ahogyan a kígyórétes is.
Mit ajánlasz azoknak, akik neki szeretnének állni ennek a szép feladatnak?
Legyenek bátrak, legyen önbizalmuk és nyugodtan próbálkozzanak. Ha pedig nem sikerül elsőre, ne adják fel. Teljesen átlagos berendezésekkel is kitűnő tésztákat lehet készíteni.
Megosztanál az olvasóinkkal egy egészen egyszerű receptet?
Természetesen. Legyen a kiflié!
Friss sós kifli receptje:
Az élesztőt fel kell futtatni a tejben. A vajon kívül minden más összetevőt bekeverünk, hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, majd összedagasztjuk a tésztát. Ezt követően beletesszük a vajat, majd tovább dagasztjuk. Miután megkelt, 90 grammos gombócokra osztjuk az egészet. Végül háromszögeket nyújtunk belőlük, és kiflivé tekerjük mindet. Ezeket 10 percig állni hagyjuk, hogy még egy kicsit keljenek, végül 180 fokos sütőben (alsó felső üzemmódban) megsütjük. Vízzel előtte és utána is le kell spriccelni a tésztát.
- 1 kg liszt
- 16 g só
- 16 g cukor
- 36 g vaj
- 1 „kocka” élesztő
- 640 ml tej
Rendelés leadásához a krisza.papp@gmail.com címre küldhetnek üzenetet olvasóink!