A Magyar Vöröskereszt április 24-én a Volánbusz zalaegerszegi járműfenntartási telephelyének volt üzemorvosi rendelőjében várta a társaság véradásra jelentkező munkavállalóit. Ismét bebizonyosodott, hogy az összefogás, és a tenni akarás milyen sokat számít, hiszen 17 munkatársunk összesen több mint 7 és fél liter leadott vérrel félszáznál is több életet menthetett meg.
A Volánbusz több állandó véradója betegség, sérülés vagy műtét miatt nem tudott részt venni a zalaegerszegi eseményen, de 17 kolléga – a telephelyen jelen lévő szinte valamennyi szakterület képviseletében – lelkes és problémamentes közreműködésének köszönhetően összesen 7,65 liter vérrel akár 51 rászoruló beteg gyógyulásához, életének megmentéséhez járultak hozzá munkatársaink. A levett vért még aznap Győrbe szállították a szükséges szűrésekre és feldolgozásra, 24 órával később pedig már a zalaegerszegi kórház vérraktárában várta, hogy segíthessen azokon, akiknek szükségük van rá.
A véradókat nem téveszti szem elől a Vöröskereszt: aki telefonszámát és e-mail-címét is megadja, értesítést kap a Pelikán-napról, azaz arról az időpontról, amikor az előző véradást követő kötelező várakozási idő (56 nap) letelik, és újra alkalmas válik a véradásra. Az pedig különösen fantasztikus érzés, amikor az illető SMS-t kap az Országos Vérellátó Szolgálattól arról, hogy aznap szállították ki felhasználásra az általa leadott vérből készült vérkészítményt.
Különösen büszkék vagyunk Balogh Lászlóra (a képen), a zalaegerszegi járműfenntartási üzem logisztikai munkatársára, aki 70-szeres véradó lett az eseményen. Teljesítményét emlékplakettel és kitűzővel ismert el a Magyar Vöröskereszt. László elmondta: csaknem 40 évvel ezelőtt, sorkatonaként adott vért először. Akkori döntésében még az érte járó rendkívüli szabadság is motiválta, később azonban már kizárólag azt tartotta szem előtt, hogy felajánlásával segíthet másokon. Tisztában van azzal is, hogy sosem tudhatja, mikor szorul vérre akár ő maga, akár családtagjai, ismerősei, ezért különösen fontosnak tartja a rendszeres véradást. Kollégánk több mint 200 rászoruló beteg gyógyulásához járult hozzá az évek alatt. Felesége is erre ösztönözte, aki már 70-nél is több alkalommal adott vért, sőt már mindkét gyermekük rendszeres véradó. A jó példa ragadós – kollégánk pedig követendő példát mutat munkatársainak is. Gratulálunk Lászlónak és családjának!
A gyógyításhoz nélkülözhetetlen vér semmi mással nem pótolható. Az egy alkalommal levett 450 ml vérből háromféle vérkészítmény (vörösvérsejt-koncentrátum, plazmakészítmény és vérlemezke-koncentrátum) állítható elő, így az három betegen is segíthet. Kollégáink elmondása szerint lelkileg is sokat jelent, hogy segítséget nyújthattak és életet menthettek, és arra biztatnak mindenkit, hogy aki még nem vett részt véradáson – és nincs olyan ok, ami miatt nem alkalmas rá –, tegye meg, menjen el! Hölgyek, figyelem: bár a véradásra sokan férfias dologként tekintenek, a nők ugyanúgy alkalmasak rá, csupán annyi különbséggel, hogy 365 napon belül legfeljebb négy alkalommal tehetik meg, míg a férfiak akár ötször is. Zalaegerszegen a véradók egyharmada kolléganőink köréből került ki, és bizony joggal büszkék magukra!
Az aktuális véradási lehetőségekről itt lehet tájékozódni: www.veradas.hu.
Köszönjük véradóink önzetlen segítségét, és köszönjük a szervezést, valamint a beszámolót Csizmadiáné Bekes Klára menedzserasszisztensnek!