„A helyi lakosok már ismerősként köszöntenek a Balatonon: Megjöttél? Már kezdődik a nyár?”

Mokánszki Ágnes Munkatársaink

2024.05.16 11:46
szerző: Völgyi Katalin

Május 13-án elindult a balatoni előszezon. Az előző évekhez hasonlóan az idén is erősítésre szorul a balatoni vonatokon szolgálatot teljesítő jegyvizsgáló személyzet. Tavaly már jól érzékelhető volt az ország-, illetve a vármegyebérletek hatása, azonban 2024 nyarán az új tarifarendszer kedvezményeinek, valamint a 14 évnél fiatalabbakra, illetve nagycsaládosokra is kiterjesztett díjmentességnek köszönhetően várhatóan még többen látogatnak el a legnépszerűbb üdülőhelyekre. Mokánszki Ágnes nyíregyházi vezető jegyvizsgáló egyike azoknak, akik május 13-ától az utószezon végéig négy és fél hónapra a Balaton partjára költöznek. Noha a főszezonban az utasforgalom valóban megkívánja a felkészültséget, azonban mintha a balatoni nyár hangulata az utazószemélyzetre átragadna. 

Hogy jött a kiküldetés lehetősége?

Én már 6 éve járok nyaranta a Balatonra. 2019-ben láttam a balatoni kiküldetés hirdetését. Felkeltette az érdeklődésemet, hogy milyen lehet más közösségben dolgozni, szülők nélkül boldogulni egy idegen helyen. Azt gondoltam, hogy csak magamra hagyatkozhatom majd, de hamar rájöttem, hogy nem vagyok egyedül, hiszen a mozdonyvezető, a személyzetirányító, a forgalomirányító és jegyvizsgáló kollégák bármikor segítenek. Indulás előtt elfogott a félelem, hiszen senkit sem ismertem, sőt azt sem tudtam, hogy kikkel leszek egy szálláson, ráadásul az is nyilvánvaló volt, hogy a Balatonon rendkívül sok az utas. 

Hogyan készültél az első nyári balatoni szezonra?

Nem tudtam, hogy készüljek. A szüleim arra tanítottak, hogy mindenre legyek felkészülve, úgyhogy rengeteg holmit csomagoltam össze, majd sok mindent érintetlenül haza is hoztam. A listából természetesen a kotyogós kávéfőző és a macim, ami születésem óta velem van, sem maradhatott ki. Nem bántam meg, hogy vállalkoztam a feladatra. Érkeznek ide Békéscsaba, Debrecen, Miskolc, Füzesabony, Szeged környékéről kollégák, és már az első alkalommal is nagyon pozitív élménnyel tértem haza.

Mi változott az évek alatt a balatoni nyári szolgálatokban?

Hat évvel ezelőtt csak a főszezonra kerestek jegyvizsgálót, most azonban már az elő- és az utószezonban is rengeteg az utas. Akkor még nem volt ennyi vonat, sőt Bagolyvonat sem. A tavaly bevezetett országbérlet megkönnyíti a munkánkat. Az utóbbi években az első osztály telt be a leghamarabb. Várhatóan idén több nagycsaládos is a magasabb komfortfokozatot választja majd.

Hogy éled meg a kétlakiságot?

Az első egy hónap mindig nehéz, hiszen át kell állni. Még a menetfordulók időpontjai is eltérnek. Ugyan több órát dolgozom itt egyhuzamban, de kevesebb napon vagyok beosztva. Hiányoznak persze a barátok és a család, de nagyon támogató az itteni kollektíva. Mivel másodállásban manikűr-pedikűrözők, havi egyszer hazajárok a vendégeimhez, és igyekszem ezen felül is pár napot otthon tölteni. A szabadidőben sokat pihenek, eljárok kirándulni, hajózni. Sokszor vagyunk együtt a kollégákkal, elmegyek Nagykanizsára az ottani munkatársakhoz vagy lemegyünk közösen vacsorázni a partra. 

Nagyon sok utas jön egyébként a keleti országrészből, és jó érzés, hogy eligazítást tudok nekik adni a hazaúttal kapcsolatban. Nekem a legfőbb szempont, hogy minden utas eljusson a célállomására, és sokan, főként az idősebb korosztályból hozzánk fordulnak tájékoztatásért. Gyerekkoromban a szüleimmel ritkán jártunk nyaralni, nem engedhettük meg magunknak, most ezt egy kicsit pótolom. Amikor meglátom a vonatablakból Balatonvilágosnál a víztükröt, az már elvarázsol.

Az utasokra is így hat a hely varázsa? 

Valahogy a Balatonon még az utasok is felszabadultabbak és együttműködőbbek. De természetesen azon is rengeteg múlik, mi hogy viszonyulunk az adott helyzethez. Azt tapasztalom egyébként, hogy az elvarázsoltság a talált tárgyak mennyiségében is megmutatkozik. Annyi elektromos rollert hagynak a vonaton, amivel az egész otthoni vezényletet el tudnám látni. Sokan elbóbiskolnak útközben, majd felriadnak, hogy le kell szállni, és elfeledkeznek a poggyászaikról. Gitár, bőrönd, tablet, szemüveg, okmányok is gyakran szerepelnek a talált tárgyak listáján, amelyeket próbálunk visszajuttatni a gazdájukhoz.  

Milyen kihívásokat támaszt a balatoni utazóközönség?

A Bagolyvonatokon rendszeresen kapunk meghívást bulikba. De lassan civilként se tudunk végisétálni a parton, rögtön felismernek. Van ennek hátránya is, ha esetleg előzetesen épp megbüntettem valakit. Ráadásul a legény- és lánybúcsúk alkalmával is előszeretettel állítanak össze a barátok olyan próbatételeket, amelyekbe a jegyvizsgálókat is próbálják bevonni. A fesztiválok időszakában a diákmunkások nyelvtudása felbecsülhetetlen segítség. Vannak azonban rázósabb esetek is, mint például amikor az egyik külföldi utasnak nem volt jegye, majd pótdíjat se volt hajlandó fizetni. Kihívtam a rendőrséget, és kiderült, hogy nem volt legális tartózkodási engedélye. 

Az utasok jellemzően a klíma hiányára panaszkodnak. A kerékpárosokkal is sok a megoldandó feladat. Bizonyos időszakok ugyanis annyira népszerűek, hogy ennyi biciklivel képtelenség vonatra szállni. Talán a tavalyelőtti nyár volt ebből a szempontból a legnehezebb, ami igen komoly próbatétel elé állított bennünket. Az előszezon kezdetén egyébként a legnagyobb kihívás, hogy visszaszoktassuk az utasokat a helyjegyváltásra. 

Miért választottad ezt a szakmát, és mit szeretsz legjobban a munkádban?

Szakács az eredeti végzettségem. A vasúthoz nincs családi kötődésem, már negyedikes voltam, amikor először egyáltalán vonatra szálltam. Aktív munkakeresésben voltam 2017-ben, és emlékszem, sokat gondolkoztam, hogy jelentkezzem-e. Október 31. volt a határidő, és addig húztam, hogy végül az utolsó napra halasztottam. Majd másnap már értesítettek is, hogy behívnak felvételi beszélgetésre. Fél évet jártam Budapesten tanfolyamra, nagyon jó érzés volt, hogy az ország minden pontjáról szereztem ismerősöket. Végül 2018 júliusában vezető jegyvizsgálóként helyezkedtem el Nyíregyházán.

A változatosság tetszett ebben, nincs két egyforma nap. A Balatonon pedig még változatosabb, hiszen legfeljebb a helyi lakosok azok, akikkel rendszeresen találkozom, és már ismerősként köszöntenek: „Megjöttél? Már kezdődik a nyár?” 

Milyen terveid vannak a jövőre nézve?

Nekem sajnos ez lesz itt az utolsó nyaram, de a jó hír, hogy kaptam egy ajánlatot, és most új vasutas kihívások elé nézek.