Fegyvere van, mégsem rendőr; tolvajt fog, de nem vasútőr; „biztbert”, sínt és állomást néz, vasutas lesz, azt hihetnénk. Ki ő? A megoldás: fegyveres biztonsági őr. Mert a MÁV-nál ilyen is van. A Biztonsági Főigazgatósághoz tartozó, különleges jogosultságokkal felruházott szervezet, a Fegyveres Biztonsági Őrség (FBŐ) munkájáról Isztin Norbert békéscsabai területi parancsnokkal beszélgettünk.
Az egyenruha és a fegyver első pillantásra sokakat megtéveszthet. Ismerik, felismerik Önöket, hogy kik járőröznek a sínek mellett vagy az állomások környékén?
Sokszor nem, hiszen a szolgálati fegyver miatt rendőröknek, a formaruha és a MÁV-terület miatt vasútőröknek gondolnak minket. Pedig a szervezetünk már csaknem tíz éve, 2016-tól a MÁV-hoz tartozik. Ekkor váltunk mi is „külsősökből” vasutas munkavállalókká, annak minden előnyével együtt. Bár az igaz, hogy a feladatunkat és a hatáskörünket tekintve valahol a rendőrök és a vasútőrök között állunk.
Miben különbözik a munkájuk a vasútőrökétől?
Az FBŐ egy sajátos jogokkal felruházott, emellett kötelezettségekkel terhelt, szolgálati lőfegyver és kényszerítő eszköz viselésére jogosult biztonsági szervezet, míg a vasútőrök személy- és vagyonőrök. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy mi vasúti területen igazoltathatunk, illetve – indokolt esetben – használhatunk bilincset, gumibotot, gázsprayt- vagy akár lőfegyvert is.
Szükség van ilyen fokú védelemre a vasútüzemben?
Határozottan igen. Elég például csak arra gondolni, ha a Szolnokot Szajollal összekötő vasúti Tisza-híddal történne valami, leállna a Kelet-Európát Nyugat-Európával összekötő nemzetközi vasúti közlekedés. Ezért stratégiai fontosságú hidakat is védünk. De egy rézkábel eltulajdonítása is – mondjuk egy biztosítóberendezésből vagy a váltófűtőből – komoly gondot, késést, bosszúságot és anyagi kárt tud okozni.
Fegyvert is kellett már használnia járőrözés vagy tettenérés során?
Erre szerencsére még sosem volt szükség. Mi elsősorban a megelőzésre összpontosítunk. Már a puszta jelenlétünk is visszatartó erővel bír. Itt nálunk, Békéscsabán például rendszeresen besegítünk a Kolbászfesztivál ideje alatt a rendőröknek az állomáson történő rendfenntartásban, verekedések megakadályozásában vagy határsértők elfogásában. A fő feladatunk mégis a vasúti infrastruktúra védelme: hidak, kiemelt vasúti állomások, valamint Magyarország törzshálózati vasútvonalain és a nemzetközi korridorokon lévő forgalomirányítási, továbbá energiaellátási létesítmények, műtárgyak őrzése.
Mi történik a nyílt pályán? Milyen esetekkel találkoznak kint?
A kábeltolvajok mellett külön figyelmet fordítunk az elhagyatott, személyzet nélküli állomásokra, megállóhelyekre. Itt sajnos gyakoribbak a randalírozások, rongálások, és ha tudnak, visznek mindent, ami mozdítható: csaptelepet, OSB-lapot, bármit. Ha rendszeresen arra járőrözünk, erre jóval kisebb az esély. A pálya mentén is mindig történik valami. Volt, amikor tűzesetet vettünk észre, és nem ritka, hogy síntörést, hőnfutást észlelünk. Bár a sínek és a szerelvények kerekeinek „ellenőrzése” nem feladatunk, azonnal jelezzük ezeket az eseteket, amiért már jutalmat is kaptunk. Sokan talán nem is gondolnák, hogy egy ártatlannak tűnő gyerekcsíny akár tragikus balesetet is okozhatna, ezért mindig figyelünk a sínekre kihelyezett kövekre, nagyobb tárgyakra, mert ez a szokás sajnos még mindig nem ment ki a divatból. Volt, hogy ilyen cselekmény elkövetőjét érték tetten a kollégák, amiért szintén elismerték a munkájukat. De ne csak a nyílt pályáról beszéljünk, fontosak az egyes vasútállomások üzemi területei is. Évente több alkalommal mentünk meg öngyilkosságot elkövetni szándékozókat, de segítettünk már vissza demens személyeket is a családjukhoz vagy egészségügyi
intézménybe, hiszen feladatunk lehetőség szerint minden olyan eseményt megakadályozni, amely a vasúti közlekedés biztonságát sérti vagy veszélyeztetni.
Az esetekből úgy tűnik, más szervekkel, szervezetekkel is együtt dolgoznak.
Igen, a rendőrséggel nagyon jó, napi szintű a kapcsolatunk, és a vasutasok is rendszeresen hívnak minket, ha szükség van ránk. Arra törekszünk, hogy minél többen megismerjenek bennünket, a munkánkat az egész országban.
Bármikor elérhetőek?
Éjjel-nappal, 0–24 órában járőrözünk. Ugyanúgy, ahogy a vasút sem áll le, mi is mindig szolgálatban vagyunk az ország egész területén. Az FBŐ-nek 11 telephelye van, ebből Békéscsaba az egyik. Mellettünk Szolnok, Székesfehérvár, Ferencváros, Győr, Záhony, Debrecen, Miskolc, Szeged, Pécs és Dombóvár rendelkezik területi egységekkel.
A formaruha és a változatos feladatok miatt biztos vonzó ez a szakma.
Így van! 2007-ben én is emiatt választottam ezt a hivatást, ez az első és remélem, egyetlen munkahelyem. Természetesen anno én is járőrként kezdtem, de 2019-től már területi parancsnok vagyok. Ettől függetlenül a mai napig ugyanúgy beosztom magam járőrnek és őrparancsnoknak is, mert szeretek kijárni, intézkedni, segíteni. Itt Békéscsabán sok a jelentkező egy-egy meghirdetett pozícióra, ráadásul nálunk nincs nagy mozgás. Ha valaki bekerül a csapatba, általában itt is marad. Jó a feladat, jó a hangulat. Van olyan munkatársunk, aki már 30 éve itt dolgozik, de fiatalok, pályakezdők is vannak közöttünk. Az ország más pontjain azonban vannak olyan telephelyek, ahol gyakrabban keresnek új munkatársakat. Én csak ajánlani tudom mindenkinek.
Kiből lehet fegyveres biztonsági őr?
A jelentkezőknek több feltételnek is meg kell felelniük. Először mindenkinek meg kell felelni egy orvosi- pszichológiai alkalmassági vizsgán. Másodszor részt kell venni egy saját belső tanfolyamon, ami egy olyan vizsgával zárul, amit a megyei rendőrkapitánysággal közösen szervezünk. Ha ezeken a jelentkező megfelel, három hónap próbaidőt követően tudhatja magát az FBŐ teljes jogú tagjának. De a megmérettetéseknek itt még nincs végük, a későbbiekben is rendszeresen részt kell venni lőgyakorlatokon, illetve kétévente
egy időszakos megújító vizsgán, ami szintén elméleti és gyakorlati feladatokból áll.
Nők is jelentkezhetnek járőrnek?
Természetesen! Bár nálunk, Békéscsabán valami miatt úgy alakult, hogy eddig csak férfiak jelentkeztek, de Budapesten, Dombóváron és Székesfehérváron is vannak női kollégáink. Aki tudja vállalni a forgó műszakot és nem fél a kihívásoktól, veszélyes helyzetektől, azokat a hölgyeket is várjuk az állományba.