A világhírű amerikai reklám, a cigarettával a szájában megjelenő cowboy ikonikus képe már csak a múlté – szerencsére. Bár a marketingfogás sajnos rendkívül sikeres volt, és rengeteg új fogyasztót tett szenvedélybeteggé, az egykor menő figura napjainkban egyáltalán nem követendő példa. Az ok egyszerű: a dohányzás több áldozatot szed, mint az alkohol, a kábítószerek, a fertőzések, a tűzesetek és a bűnügyek együttvéve. A sors fintora, hogy ez alól a híres cigarettamárka modelljei sem voltak kivételek, közülük többen is dohányzás okozta betegségekben hunytak el.
Nehéz elképzelni, hogy nem is olyan régen még mindenhol, iskolákban, kórházakban, tömegközlekedési eszközökön, tv-műsorokban és munkahelyeken rá lehetett gyújtani. Sok idő, rengeteg áldozat és hihetetlen összegeket felemésztő perek, orvosi kutatások és ellenkampány kellett ahhoz, hogy ez megváltozzon. Bár a helyzet az elmúlt években sokat javult, és a dohányzás világszerte egyre kevésbé népszerű, még napjainkban is mintegy 1,3 milliárd ember dohányzik rendszeresen, amibe évente 8 millió ember hal bele. A csökkenő tendencia hazánkra is igaz, de még így is a felnőtt lakosság több, mint egynegyede dohányzik.
Hogy miért?
A többségnek nehéz megérteni, hiszen a cigaretta büdös, káros, ciki, drága és nemcsak a fogyasztóra, hanem a környezetére is halálosan veszélyes. Az ok azonban itt is – mint más szenvedélybetegségeknél – maga a függőség. A gyerekkorban látott minta és a folyamatosan belélegzett dohányfüst, a fiatalon, akár már kamaszkorban buliból kipróbált cigaretta, a munkahelyi „pihenésre” jó okot adó cigiszünetek mind-mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy valaki rabjává váljon e káros szokásnak. A függőség egyik legfőbb kiváltója azonban magában a cigarettában keresendő, mivel az egyik összetevője, a nikotin erősen addiktív hatású, amellett, hogy mérgező is (rovarirtónak szintén kiváló). E jól ismert alkotóelem ugyanolyan agyi folyamatokon keresztül fejti ki hatását, mint a tudatmódosító szerek, így a pótlás hiánya megvonási tüneteket idézhet elő, mint pl. ingerlékenység, türelmetlenség, álmatlanság, depresszív hangulat, fokozott étvágy vagy szomjúságérzés és csökkenhet a koncentrálóképesség.
Miért olyan káros?
A cigarettában és annak füstjében körülbelül 4000 különböző anyag található, amelyből 70 bizonyítottan rákkeltő. A dohányzás a rák mellett szívbetegségeket, stroke-ot, tüdőbetegségeket, cukorbetegséget, meddőséget okoz, emellett növeli a tuberkulózis, bizonyos szembetegségek és az immunrendszer problémáinak kockázatát is, a lista azonban közel sem teljes. Ráadásul a passzív dohányzás ugyanolyan káros, felnőtteknél szélütést, tüdőrákot és szívkoszorúér-betegséget okoz, míg a gyermekeknél számos fertőzéshez, rendellenesség kialakulásához vagy halálos betegséghez vezet. Emellett ma már az is bizonyított, hogy a füstben lévő toxikus anyagok káros hatásukat a tárgyakra ülepedve még sok-sok éven keresztül kifejtik.
Tévhit, hogy a trendi, dizájnos és sajnos egyre népszerűbb alternatív dohánytermékek vagy e-cigaretták kevésbé lennének károsak. Ugyanúgy nikotinfüggőséget okoznak és mérgező anyagokat tartalmaznak.
Ezek után nem is kérdés, egyetlen jó döntés létezik csak: ne szívja, mert megszívja! A legjobb, ha soha nem szokunk rá a cigarettára, de ha már kialakult a függőség, akkor is meg lehet szabadulni tőle. Akinek ez egyedül, önerőből nem sikerül, számos segítséget kaphat.
A Dohányzás Leszoktatást Támogató Központ szervezésében országosan elérhetőek csoportos terápiák.
Érdeklődni a www.leszokastamogatas.hu weboldalon és az ingyenesen hívható 06-80-44-20-44 telefonszámon lehet.