Tavaly év végén elfogadták a MÁV-csoport kiemelt vállalatainak 2019–2023-ra vonatkozó III. Környezetvédelmi Stratégiáját. A környezetvédelemről, azon felül a fenntarthatóságról a vasút kapcsán is egyre több szó esik, és feltehetően a vasútnak az európai zöld megállapodásban is kulcsszerepe lesz. A vasúttársaságunk zöld céljait és törekevéseit mi is alaposabban be szeretnénk mutatni, ezért ebben az évben egy külön rovatot indítunk a témában. Első alkalommal röviden bemutatjuk a Környezetvédelmi Stratégia sarokpontjait.
A MÁV-csoport környezetvédelmi stratégiájának fő célja kettős: a vasúti környezetvédelmi tevékenység valamennyi szintjére és szereplőjére vonatkozóan az irányokat kijelölje, valamint a köztudatban megőrizze és erősítse a vasút környezetbarát jellegét.
Melyek a zöld szempontból érintett területek, kihívások ma a vasúttársaságnál? (Részlet a Környezetvédelmi Stratégiából.)
Környezeti károk csökkentése
Kiemelt feladatként kezeljük a múltban okozott környezeti károk felszámolását, mérséklését és a veszélyforrások csökkentését. A jövőben olyan technológiákat alkalmazunk, amelyek jelentősen csökkentik a környezeti kockázatot.
Környezetterhelés csökkentése
Környezetvédelmi teljesítményünk folyamatos javítására, a környezetterhelés csökkentésére, a levegőt, a vizeket és a talajt érő káros hatások mérséklésére, valamint energia-felhasználásunk hatékonyságának javítására nagy hangsúlyt fektetünk, eredményeinket mérjük.
Fenntartható beruházás
A fenntartható fejlődés és a körkörös gazdaság jegyében valósítjuk meg beruházásainkat és fejlesztéseinket.
Környezettudatosság
Munkatársaink rendszeres képzésére, környezetvédelmi elkötelezettségük folyamatos fejlesztésére, környezettudatos magatartásuk kialakítására és fenntartására nagy figyelmet fordítunk.
Jogi környezet aktualitása
A MÁV-csoport tevékenységeire vonatkozó környezetvédelmi jogszabályokat és az egyéb alkalmazandó környezetvédelmi előírásokat nyomon követjük, és javaslatot teszünk a jogi környezet átalakítására.
Tippek az energiatakarékosságra:
-
Spóroljunk! Az elektromos készülékeket kapcsoljuk ki, húzzuk ki, ha nem használjuk. Sőt, ha tehetjük, kerüljük a gépesítést (például kézzel is fel lehet húzni egy redőnyt), vagy az olyan eszközök használatát, mint pl. egy elemmel működő borsőrlő.
-
Használjunk zöld-energiaforrásokat: szél-, víz- és napenergiát!
-
Válasszuk a közösségi közlekedést! Így csökkentjük az üzemanyag-fogyasztást és a CO2-kibocsátást.
-
Vásároljunk helyi piacon! Nem kell, hogy egy alma több ezer kilométert utazzon, ha helyben is megterem.
-
Kerüljük a környezetszennyező csomagolásokat! Nézzünk szét a boltban alaposan: például egy uborkát lehet műanyagba fóliázva vagy anélkül is vásárolni.
-
Igyunk csapvizet! Ne vegyünk műanyag palackos italokat, rendkívül környezetszennyező és a szállításuk is káros.
-
Zuhanyozzunk többször fürdés helyett!
-
Csökkentsük a hulladéktermelést! Amit lehet, hasznosítsuk újra!
Az elmúlt évtizedekben, évszázadokban folyóinkba mérgező anyagokat engedtünk, tiszta vizű forrásainkat vegyszerekkel telítettük meg, óceánjainkon pedig, az olvadó jéghegyek mellett, egyre több és nagyobb műanyaghegyek úsznak – tettük mindezt az állítólagos fejlődés jegyében. Földünk, e csodálatos kék bolygó legnagyobb kincse a víz, amelyet óvni, őrizni kell. Az ENSZ 1994-ben jelölte ki március 22-ét a víz világnapjának, hogy tudatosítsa: ivóvízkészletünk, vizes élőhelyeink védelme, a környezettudatos mezőgazdasági technológiák alkalmazása, valamint a szennyvíz tisztítása és biztonságos újrafelhasználása mindannyiunk alapvető érdeke és feladata.
Légy hatékony – fogyassz keveset!
A tavaszi megújulás jegyében érdemes még több figyelmet fordítanunk vásárlási és fogyasztási szokásainkra, a környezetvédelemre és bolygónk természeti készleteinek megőrzésére. Márciusban két nemzetközi világnap és az ezekhez kapcsolódó események is segítenek tudatosítani: egy Földünk van – nem pazarolhatjuk el kincseit!
Március 6. Nemzetközi energiatakarékossági világnap
Saját energiafogyasztásunkat leginkább a havi csekkbefizetések során tudjuk lemérni, pedig a probléma sokkal összetettebb. Nem mindegy, mivel közlekedünk, honnan származó ételt vásárolunk vagy éppen mennyire gépesítjük otthonunkat. Az egyéni kényelem gyakran globális problémák kiváltója lehet, pedig egy kis odafigyeléssel sokat tehetünk Földünk energiakészletének megtartása érdekében.
Március 22. A víz világnapja
„Víz! Se ízed nincs, se zamatod, nem lehet meghatározni téged, megízlelnek anélkül, hogy megismernének. Nem szükséges vagy az életben: maga az élet vagy.” – Antoine de
Saint-Exupéry