Életeket ment

Munkatársaink Munkatársunk Munkatársaink

2020.01.28 17:49
szerző: Benke Máté

Adj vért, és ments meg 3 életet! Hangzik a jól ismert mondat. Lindmayer Antal évente több mint 10 alkalommal teszi ezt meg trombocita donorként. Tevékenységével már több száz emberéletet mentett meg, ezért a MÁV karácsonyi rendezvényén Hétköznapi Hős kitüntetést vehetett át a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatójától. A MÁV-SZK rendszermérnökével Benke Máté beszélgetett.

 

Mivel foglalkozol a MÁV SZK-nál?
Csapatom és én üzemeltetjük az INKA projekt keretében bevezetett SAP ERP rendszert, amely a MÁV-csoport számos folyamatát fogja össze egy nagy, közös rendszerbe: a műszaki területek folyamatait, a megrendelést, a számlázást, a tárgyieszköz nyilvántartást és számos egyéb pénzügyi/gazdasági folyamatot. A rendszerben tárolt valós adatok segítségével könnyebbé válik a döntéshozatal, ami a hatékonyságot nagyban növeli. Ez egy eléggé sokrétű feladat, mert nem csak magát az SAP-t üzemeltetjük, hanem annak minden egyes komponensét, azaz magát az SAP rendszert, az adatbázisát, az operációs rendszert, a virtuális szervereket, és az adattároló rendszert is.

Az üzemeltetésen kívül a napi feladataink közé tartozik a hibák megoldása is. Ha például lassul a rendszer, vannak olyan eszközeink, amivel javítani tudunk annak performanciáján. Igyekszünk mindig egyszerűsíteni, ezért scriptekkel dolgozunk, amelyekkel munkaerőt és munkaidőt spórolhatunk meg a cégnek és magunknak. Így SAP-n kívüli fejlesztési feladataink is vannak.

Azt vallom, hogy nálunk épp ugyanolyan nagy fegyelemre van szükség, mint a nagyvasúton, hiszen ha van egy leállás, vagy lassulás, akkor az több ezer ember munkavégzését akadályozza.

 

 

Mindig érdekelt a programozás?
Gimnazista koromban kezdtem fejlesztéssel foglalkozni. Később ezt a tudást adatbázisok kezelésével bővítettem, innen „csábítottak át” az üzemeltetés területére.

Hétköznapi Hős kitüntetést kaptál, mert évente legalább 10-szer adsz trombocitát. Hogyan zajlik a folyamat, mert ha jól értem, ez nem egy szokványos véradás.
Az ezzel kapcsolatos kalandjaim nem indultak túl zökkenőmentesen. (nevet) Amikor először adtam vért, rosszul lettem, majdnem elájultam. A második alkalommal kizártak, mert nem volt elegendő vörösvérsejtem. A kezdeti nehézségeket követően belejöttem, és évente körülbelül négyszer adtam vért. Később jelentkeztem csontvelő, és őssejt donornak is. Ekkor kérdezte meg az egyik doktornő, hogy nem szeretnék-e trombocitát adni, amibe örömmel belementem. Egyébként ez egy körülbelül 1,5 órás folyamat, és valóban eltér a véradástól. A legnagyobb különbség talán az, hogy itt a levett vért visszakapom, mindössze a trombocitákat szűrik ki egy berendezéssel. Ezért is hosszabb a folyamat egy megszokott véradásnál.

 

Lindmayer Antal 2015 szeptembere óta dolgozik a MÁV Szolgáltató Központnál. Jelenleg rendszermérnök, és az SAP bázis csoportvezetője. 4 gyermek édesapja. Feleségével, fiával és 3 lányával Etyeken élnek. Kisfia vasútrajongó, a terepasztalépítés a közös hobbijuk. Antal saját maga építi a házát, mert hisz az önálló, színvonalas munka jelentőségében. A kollégáitól is ezt a szemléletet várja el, ebben igyekszik példát mutatni nekik.

 

Tudhatod, hogy kiket mentettél meg?
A szabályozás miatt a donorok nem ismerhetik azokat, akiken segítettek, de többször volt már olyan, hogy elmondták; most éppen egy csecsemőt, vagy egy transzplantáción átesett embert mentettem meg a vérkészítményemmel. Ha valakinek megbetegszik egy szerette, fohászkodik, hogy megmeneküljön, hogy legyen valaki, aki segít neki. A véradás nem több, mint egy ilyen távolról jött segélykiáltás „meghallása”.

Lehet tudni, hogy körülbelül hány embernek elegendő ennyi trombocita, amelyet év közben adsz?
Ezt nem lehet pontosan megmondani, de százas nagyságrendű azon emberek száma, akiken segíthettem.

Mindig az a benyomásom, hogy a vasutasok is segítenek. Szerinted, aki ide jön dolgozni, abban benne van ez a „segítő” szemlélet? Mit gondolsz, kik lehetnek még hétköznapi hősök nálunk?
Szerintem abból lehet hős, aki a korábban említett távoli, vagy közvetlen segélykiáltásokat meg tudja hallani. Esetünkben lehet ez akár egy jegyvizsgáló, vagy egy jegypénztáros, akinek van füle, és szándéka, hogy segítsen. Úgy érzem, a legtöbben ilyenek vagyunk a MÁV-nál. Egyébként több vér-, vagy trombocitaadó kollégának is elküldtem a kitüntetésemet, hiszen ezt a díjat mindannyiunk, sőt, minden segíteni tudó MÁV-os nevében vettem át.