A szürke, ködös táj sivár látványa az egész napunkra rányomhatja a bélyegét – pedig nem kell, hogy így legyen. A reggel még a legszomorúbb időjárás ellenére is indulhat vidáman, ha ébredés után az ablakban azonnal szembeköszönnek a színes, csivitelő madárcsapatok, amik előszeretettel látogatják ilyenkor az etetőket. A téli madáretetés nemcsak a kis szárnyasoknak, hanem nekünk is örömöt okoz. Lássunk is hozzá!
Azt mindenki tudja, hogy hazánkban vannak költöző madarak, amik a hűvösebb idő közeledtével délre vonulnak, és vannak állandó madaraink, amik egész évben nálunk tartózkodnak. Azt már kevesebben tudják, hogy léteznek olyan madárfajok is, amelyek tőlünk északabbról érkeznek, és itt telelnek át, mert a mi téli klímánk sokkal kedvezőbb annál, ahonnan jöttek. Így már egész népes madársereg gyűlhet össze, amiket a hideg hónapokban etethetünk.
Az etetés lehetősége természetesen önkéntes, vagyis, ha nem etetjük őket, a madarak emberi segítség nélkül is képesek átvészelni a telet, hiszen azért maradnak itt, mert biztosítottak számukra az életfeltételek, vagyis találnak maguknak elegendő táplálékot a természetben. Ennek ellenére mégis mindenkit arra bátorítunk, hogy ezeket a tollas apróságokat a maguk közelébe szoktassa. Az etetés egyszerű, néhány fontos szabályra kell csupán odafigyelni, de ha ezeket betartjuk, garantált lesz a siker.
Az egyik legfontosabb ezek közül, hogy ha egyszer rászántuk magunkat és elkezdtük az etetést, akkor azt nem hagyhatjuk abba, csak tavasszal. Ha megszületett az elhatározás, lássatok is gyorsan hozzá, még most sem késő új etetőket kihelyezni. Segítünk, hogyan kezdjetek hozzá! Ha pedig még hezitáltok, nézzetek ki az ablakon és képzeljétek el, mennyivel jobb lenne, ha most is színes madárcsapatok csivitelését láthatnátok- hallhatnátok.
Miért etessük télen a madarakat?
• Gyakorlatilag bármely lakás vagy iroda közelébe helyezhetünk madáretetőt.
• A belváros közepén is a közelünkben tudjuk varázsolni a természetet.
• Télen is hallhatunk madárcsicsergést.
• Vidám kis barátaink mindenki arcára mosolyt csalnak.
• A készen árusított etetők mellett bárki készíthet otthon is saját etetőt,
akár újrahasznosított anyagokból is.
• Minimális az anyagi igénye.
• Az etetés rendszeres elfoglaltságot jelent, ami különösen a gyermekeknek
és az időseknek hasznos.
• A télen etetett madarak valószínűleg egész évben a közelünkben maradnak,
tavasszal ott fognak fészket rakni, nyáron pedig rengeteg káros rovartól
mentenek meg minket.
A madáretetők típusai:
• Talajetető: a legegyszerűbb megoldás, talán sokan ezért nem is gondolnak rá. Pedig vannak olyan madárfajok, pl. a rigók, a gerlék vagy a nagyon félénk vörösbegyek, amelyek a földről csipegetve szeretnek vagy mernek falatozni. Az eleséget kiszórhatjuk a földre is, vagy egy tálcára. Tökéletes hozzá egy virágalátét is.
• Etetőtálca: annyi a különbség a földre helyezett virágalátéthez képest, hogy ez egy talapzaton áll. Általában egy kerettel ellátott fa vagy műanyag tálca van egy oszlopon.
• Ablaketető: idetartoznak az ablakba szerelt PET-palackok vagy a boltban kapható, tapadókorongos etetők. Ez utóbbi talán kevésbé szerencsés választás, mert gyakran elenged a tapadókorong.
• Függesztett etető: az etetők leggyakoribb típusa. Formában, méretben, anyagban, színben szinte nem ismer határokat. Vásárolhatjuk készen, vagy elkészíthetjük saját magunk is. A legtermészetesebb a fából készült, de használhatunk konzerv- vagy tejesdobozokat is, amiket szép színesre le is festhetünk. Vagy elővehetjük az újrahasznosítás egyik jolly jokerét, a tojástartót. Ezt csak ketté kell vágni, a négy sarkába vékony kötelet húzni, amit fent összekötünk (ez lesz az akasztója), ezután már csak a mélyedéseket kell megtölteni magokkal.
• Dúcetető: parkok, nagyobb kertek kedvelt etetője. Tartós, robusztus, sok madár lehet a vendége. Földbe ásott vagy több lábon álló stabil szerkezet, ahol a tálca fölött tető is van.