Mostanra minden újjáéledt a természetben. A fák ismét kizöldültek, költöző madaraink mind visszatértek, csiviteléstől hangosak az erdők, parkok és kertek. Az idei hosszúra nyúlt hűvös időjárás után még inkább vágyunk a napsütötte természetbe, hogy az láthatatlan energiáival töltsön fel bennünket. Mert az erdő nemcsak élményt ad, kikapcsol és megnyugtat, hanem vitalizál is. Az emberiség a kezdetek óta tudja ezt, a fák, növények és állatok jótékony hatásait, „szolgálatait” csak a modern kor urbanizált társadalmának kell újból felfedeznie.
A fa a legősibb, az egész világon elterjedt egyetemes szimbólum, az élet, a megújulás és a fejlődés jelképe, a madarak pedig az égi lélek megtestesítői. Emellett természetesen a fák oxigént termelnek, port szűrnek meg, házakat, tárgyakat és az otthon melegét biztosítják számunkra, míg a madarak kártevőktől szabadítanak meg bennünket, emellett énekükkel megnyugtatnak és örömöt okoznak. Több mint 120 éve hazánkban is megemlékezünk e különleges és fontos élőlényekről.
Chernel István ornitológus kezdeményezésére 1902-ben szervezték meg először Magyarországon a Madarak és fák napját, azóta minden május 10-e a természetvédelem egyik kiemelt eseménye. Tanösvények a magasban Igazán különleges élményben lehet azoknak a túrázóknak részük, akik olyan tanösvényeket keresnek fel, amelyek nem a földön, de még csak nem is a vízen haladnak, hanem a levegőben. A fák lomkoronája között sétálni új perspektívát nyit a látogatók előtt.
Elhozza az elérhetetlent, és megmutatja azt a különleges világot, amit eddig csak a természetfilmekből ismerhettünk meg: a föld feletti élet titkait, ahol madarak és mókusok fészkelnek, és ahol a falevelek is igazi koncertet adnak. A lombkorona felső szintjei felé haladva megváltozik körülöttünk a világ, más élőlények, madarak jelennek meg, de még ugyanaz a faóriás is más arcát mutatja nekünk fent, mint lent, a vastag törzsek felől szemlélve azt. A lombkorona tanösvények felejthetetlen élményt kínálnak minden korosztály számára.
Tanösvények a magasban
• Makói lombkoronasétány: a Maros menti sétány igazi kalandokat ígér, ahol átkelhetünk függőhídon, megpihenhetünk a stílszerű Hagymateraszon, és a kilátóból egy hatalmas csőcsúszdán át távozhatnak a bátrabbak. A közelben található a Maros Kalandpart, ahol akár a folyó felett is át lehet siklani vagy akár biciklizni is!
• Kaszói lombkoronasétány: valódi erdei élmény Somogyban. Az ország egyik első lombkoronasétánya interaktív játékokkal segít megismertetni a környék élővilágát.
• Jeli Arborétum lombkoronasétány: a rododendronokról híres botanikus kert egyértelműen májusban, a virágzási időszakban mutatja a legszebb arcát. Az arborétumban kihagyhatatlan a lombkoronasétány, ahol a QR-kódok beolvasására egészen biztosan megszólalnak az itteni madárfajok. Az út végén egy csúszda is található.
• Gyomaendrődi lombkoronasétány: az Erzsébet-liget közepén a fák tetején is sétálhatunk. Az interaktív játékok mellett a többszintes tanösvény tetejéről mesés kilátás nyílik a nádasokkal szegélyezett Körösre. A kilátó legfelső szintjén egy kis bátorságpróba vár a látogatókra: kipróbálhatjuk a 15 méter magasban lévő üvegkilépőt.
• Karcagi Parkerdő és lombkoronasétány: 40 interaktív állomás teszi izgalmassá a lombok közötti sétát, ahol az út végén akár egy kis csúszdán is visszaérkezhetünk a talajra.
• Tardosi lombkorona-tanösvény: a Gerecsében található sétány jellegzetessége, hogy kör alakú, aminek átmérője kb. 44 méter. Az ösvény akadálymentes, ezért kerekesszékkel és babakocsival is bejárható.
• Sás-völgyi lombkoronasétány: a Pécs közelében, a Nyugat-Mecsekben kialakított lombkoronasétány szomszédságában más tanösvények és erdei játszótér is található.
• Deseda Kalanderdő Erdei kalandsétány: a Kaposvár melletti tó igazi kirándulóparadicsom, akár gyalog, akár kerékpárral érkezünk. Itt a földön, a vízen és a levegőben is próbára tehetjük érzékszerveinket és ügyességünket. A lombkoronatanösvény itt is egy csúszdával ér véget.
• Lengyel-Annafürdői lombkoronasétány: gyönyörű környezet a tökéletes kikapcsolódáshoz: vadaspark, erdei játszótér és egy rövid lombkorona-tanösvény, kilátóval a végén.
• Hévízi Tavirózsa tanösvény és lombkorona-kilátó: a híres termáltó mellett csodás sétára indulhatunk a Tavirózsa tanösvényen, ahol az egyik fő attrakció a 15 méter magas lombkoronasétány.
• Pannonhalmi lombkorona-tanösvény: a halat – mint az egyik legrégibb keresztény szimbólumot – formázó tanösvény inkább egy kilátópont, azonban a panoráma miatt mindenképp érdemes felkeresni. A Boldog Mór-kilátó mellett létrejött sétány könnyen megközelíthető, kerekesszékkel és babakocsival is bejárható.
Csohány Domitilla
Az év fája és madara Az Országos Erdészeti Egyesület és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület minden évben megválasztja az év fáját és az év madarát, hogy egy-egy faj nagyobb ismertséget és elismertséget kapjon. 2023-ban az év fája a vénic-szil, amit sokan szúnyogfaként ismernek. Az őshonos fafaj az ártéri erdők kedvelt lakója. Amellett, hogy a vénic-szil sokoldalúan hasznosítható, értékes faanyag, termését régen salátaként is fogyasztották. Az év madara idén egy kedves és látványos kismadár, a barkóscinege lett. A hím tollmintázata összetéveszthetetlen, fekete „szakállát” Ferenc József is megirigyelné. A védett barkóscinege a nádasok lakója.