Január 13-án a MÁV Szimfonikus Zenekar koncertet ad a Zeneakadémián

kultúra Ajánló

2022.01.06 11:21
szerző: MÁV Szimfonikusok

19:00 órai kezdettel Rachmaninov és Bartók zeneművei csendülnek fel Farkas Róbert vezényletével. Közreműködik: Sergei Babayan (zongora).

Műsor:

Rahmaninov: III. zongoraverseny

Bartók: II. szvit

„Sergei Babayan-t különlegesen szoros szálak fűzik Rahmaninov zenéjéhez. A hangok vad mámora helyett átlátszóvá teszi a zenét. Úgy játssza a szerző műveit, mintha a zongora egy egész zenekar lenne, ő pedig egyszemélyben szólista és karmester… Dinamikai skálája szinte végtelen” – így jellemzik a méltatók hangversenyünk szólistájának játékát.

A művész 1961. január 1-jén született Örményországban. Hat éves korában kezdett zongorázni, tanulmányait a Moszkvai Csajkovszkij Konzervatóriumban a híres zongoraművész, Mihail Pletnyov tanítványaként fejezte be. 1989-ben Amerikába költözött és több nemzetközi versenyen szerepelt nagy sikerrel: első díjat nyert 1989-ben a Robert Casadesus Nemzetközi Zongoraversenyen, a Palm Beach Versenyen, Japánban a Hamamatsu Versenyen és a Glasgow-i Skót Nemzeti Versenyen, 1992-ben a rangos Busoni Versenyen pedig 3. helyezést ért el. Szólistaként a világ sok nagy zenekarával játszott, többek között Gewandhaus, Rotterdami Filharmonikusok, Belga Nemzeti Zenekar, Cleveland Orchestra, NDR Hamburg, Cseh Állami Zenekar, olyan híres karmesterek vezényletével, mint Valerij Gergijev, Jurij Tyemirkanov, Neeme Jărvi, Tugan Szokijev, olyan híres koncerttermekben, mint a Carnegie Hall (New York), Wigmore Hall (London), Théâtre des Champs-Elysées (Párizs), Konzerthaus Berlin, Salzburgi Ünnepi Játékok, Verbier Festival (Svájc). Számos hanglemeze jelent meg, a Deutsche Gramophone ekluzív művésze. Hosszú évek óta tanít, jelenleg a Cleveland-i Egyetem Zenei Fakultásán és New Yorkban a Julliard School-on.

Farkas Róbert karmester, 1982-ben született Ózdon. Korán kezdett zenét tanulni, a miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola befejezése után Budapesten, a Bartók Konzervatóriumban, majd a Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatta tanulmányait karvezetés és karmesterképző szakon, Gál Tamás és Ligeti András tanítványaként. 2006-ban Erasmus ösztöndíjjal a berlini Művészeti Akadémián folytatta karmesteri tanulmányait Lutz Köhler professzornál. 2012-ben diplomázott. Közben részt vett több mesterkurzuson, többek között Eötvös Péter, Bernard Haitink és Jorma Panula vezetésével. 2011-ben Horvátországban, a Lovro von Matačič Nemzetközi Karmesterversenyen 3. díjat, a Zenekar Különdíját és a Horvát Zeneszerzők Társasága különdíját is elnyerte. Tanulmányainak befejezése után a művészeti vezető asszisztens lett a Berlini Állami Operaházban, ahol Sosztakovics, Hindemith és John Cage operáinak színrevitelében működött közre, Wolfgang Rihm Dionysos című operájának pedig második karmestere volt. Rövid idővel később szerződtette a Heidelbergi Színház opera-társulata. Olyan klasszikus operák, mint a Cosi fan tutte, a Szöktetés a szerájból, vagy a Traviata mellett sok modern kortárs szerző operájának bemutatóját vezényelte. 2013-ban kezdődött együttműködése Fischer Ivánnal 2015 óta Fischer Iván asszisztense mind a berlini, mind a Budapesti Fesztiválzenekar élén. Magyarországon is rendszeresen vezényel. Találkozhattunk vele a Nemzeti Filharmonikusok, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekar, a Danubia, a Savaria, a Pannon Filhamonikusok és a Budapesti Fesztiválzenekar koncertjein, külföldön pedig  a Berlini Konzerthausorchester, a Berlini Szimfonikusok, a Lipcsei Kamarazenekar, a Heidelbergi Filharmonikusok, a Collegium Musicum Pommersfelden, a Horvát Rádió-Televízió Szimfonikus Zenekara és az Ausztrál Ifjúsági Zenekar karmesteri dobogóján.

2021 szeptemberétől kezdődően a MÁV Szimfonikus Zenekar vezető karmestere.

Rahmaninov 1909-ben bemutatott III. zongoraversenye kevéssel a rendkívül népszerű Második után keletkezett, kicsit mintha annak folytatása lenne, de technikailag még nehezebb. Témái az orosz népzenében gyökereznek, de nem eredeti népdalok feldolgozásai.

Ugyanabban az évben, 1909-ben volt Bartók II. szvitjének bemutatója is. Ez a mű az első zenekari mű a szerző első népdalgyűjtő útja után, amely elementáris hatással volt rá. Új világot tárt ki előtte az ősi hagyományokat őrző parasztzene felfedezése, ezt a világot építette egybe saját invenciójával. A II. szvit sok pontján hallható még Richard Strauss hatása, de ráismerünk azokra az elemekre is, amelyek későbbi nagy műveire annyira jellemzők.

Jegyek: https://mav.jegy.hu/program/mav-lukacs4-zeneakademia-21-22-123337