1962 óta a vizeken 1961-ben egy közös horgászatot követően néhány mozdonyvezető úgy döntött, hogy egyesületet alapítanak. Az egyesület megalakult, már csak egy horgásztanyára volt szükség: egy régi, selejtezett vasúti kocsit használtak fel erre a célra. A közösségnek ekkor 37 tagja volt, javarészt mozdonyvezetők, fűtők, elejehúzók és mozdonyfelvigyázók.
Fejenként 10-20 forint volt ekkoriban a tagdíj, amely ugyan nem volt kis pénz, de a céljuk eléréséért mindenki áldozatot hozott. A régi vagon helyett, az összegyűlt adományokból egy közeli faházat tudtak vásárolni. Álomból egyesület Ahogyan 1961 őszén az ötletekből tervek, a tervekből elhatározás, az elhatározásból pedig valódi horgászegyesület született, úgy az ezt követő időszakban is – hűen az elődök közösségépítő tevékenységéhez – szépen bővült a tagok köre.
Egyre több kolléga, barát vagy éppen egy egész család került be a horgászat mágikus világába. És hogy mi mindennel gazdagodtak ezek az emberek? Felfedezhették a legszebb vizeket, vízpartokat, a természet csodáit, amelyeket csak az láthat, aki türelemmel és figyelemmel fordul az őt körülvevő világ felé. Ennek okán merült fel az igény „saját vízre” és újabb, saját horgásztanyára, ahol a már kialakult és folyamatosan növekvő tagság összegyűlhet, horgászhat, versenyeket szervezhet, sőt, még a vízi sportok szerelmesei is megtalálják a számításukat. Az 1970-es években a MÁV akkori vezetése felajánlott az egyesület részére a Körös partján egy nagyobb területet, Halászlakon.
Igaz, ez csak bérlemény volt, az álmok mégis megvalósulni látszottak. Elindult a szerveződés, a társadalmi munka, a támogatók felkutatása, melynek eredményeként szép lassan kialakult a halászlaki horgásztanya. Ez – a tagság nagy örömére – a mai napig létezik. A terület megszerzését követően jobb és rosszabb időszakok váltották egymást. Az 1973-as év fordulópontot jelentett: ekkor lépett be az egyesületbe Soltész Jánosné Erzsike (Soltész János jelenlegi, tiszteletbeli elnökünk felesége), aki vezetője és ügyintézője volt egészen 2021- ben bekövetkezett haláláig.
Erzsike rengeteget tett a közösségért, az ő irányítása alatt 1100 fős taglétszámmal dicsekedhetett a MÁV Előre Horgászegyesület, amely példa nélküli. Számos verseny, összejövetel és nagyszabású rendezvény megszervezését köszönhette neki a csapat. Emlékét a tagok ezért örökké megőrzik. A horgásztanyáról A faházban 5 szoba található, mellékhelyiségekkel, 3-5 család pihenését is szolgálhatja. A szerény lak környezetében tűzrakó és sátorozóhelyek találhatók, a lehetőségek végtelennek tűnnek. Az épület állapota azonban a múlt igényeinek felel meg, időszerűvé vált egy felújítás.A benne rejlő lehetőségeket érdemes kiaknázni, hiszen a Körös vadregényes vize a gát másik oldalán található, érintetlen vad formájában. Igazi kihívás a vad vizeket kedvelő horgászok számára.
Aktivitások
Az egyesület tervei között szerepel, hogy a felújított épületben versenyeket, gyermekeknek szóló horgásztáborokat és más szabadidős programokat szervezzenek. A közösség egyébként a Fővárosi Horgászegyesületek Szövetségének támogatását élvezi, amelyért köszönet jár, hiszen így folyamatosan növekszik a taglétszám, ami egy egyesület életében lényeges sarokpont. A vezetőség kiemelten kezeli a további támogatók felkutatását. Az idei évben több saját szervezésű eseményre is ellátogathatnak az érdeklődők.
Tájékozódni és csatlakozni facebook-oldalunkon tudnak, a MÁV Előre Horgászegyesület csoportot keresve. Érdeklődhetnek egyesületi titkárunknál, Végvári Lászlónál is telefonon a 06 70 946 26 07-es számon. Az egyesület vár minden természetszerető, horgászatot kedvelő sporttársat, barátot!
Végvári László