Téltemetés horgászszemmel

Ajánló

2025.03.24 16:26
szerző: Bojti Zsolt

Mint minden horgászt, így a MÁV Előre Horgászegyesület tagjait is reményekkel tölti el a tavasz közeledte, hiszen bízhatnak abban, hogy az idén több halat zsákmányolhatnak, vagy éppen sikerül megdönteniük a saját rekordjukat. Hála a horgászat szerteágazó műfajainak még a téli, hidegebb időjárás ellenére is mindenki megtalálhatja a neki tetsző és hasznos időtöltést ezen a szép hobbin belül. Van, aki télen a felszerelése karbantartására fordítja az időt, hogy tavasszal ne az elöregedett zsinór legyen a leggyengébb láncszem az élete halának fárasztása közben. Olyanok is akadnak, akik alig várják a lehűlő vizeket, hogy a ragadozók nyomába vethessék magukat a pergetés minden szépségével és nehézségével együtt. Vannak megrögzött „békéshalvadászok”, akik a hideg vízi fenekezés módszerével próbálnak a halak nyomára bukkanni az elmúlt évek egyre inkább jégmentes vizeiben. 

Bár a cikkünk írása idején – február elején – még a tél csikorgatta a fogait a mínuszos éjszakáival és a hűvös nappalaival, sőt a csuka tilalmi ideje is elindult, a nap egyre későbbi nyugovóra térésével mégis felsejlett, hogy hamarosan érkezik a tavasz. A tavaszi horgászat sem kínál tökéletes receptet a halfogásra: a felmelegedő vizeinkben – és most ne nagy ugrásokat értsünk a hőfokban – a halak megtalálása, a felkínált csali és a megfelelő horgászmódszer kombinációja csak egy adag szerencsével párosítva teheti eredményessé az év első horgászkalandjait. A part menti sekélyebb vizek a napsütésben gyorsabban melegednek fel, ez hozzájárul a halak anyagcseréjének gyorsulásához és a vélhetően nagyobb táplálkozási igényükhöz. Ilyenkor talán még a nagyobb testű halak is jobb eséllyel megfoghatók egy finomabb szerelékkel. 

Bármilyen módszert is használjunk a halak elejtésére, mindig legyünk körültekintőek, és kísérjük figyelemmel az országos és helyi szabályokat a kifogni kívánt halak tilalmi idejére és a méretkorlátozásokra vonatkozóan! A legegyszerűbb módszer – amelyet a MÁV Előre HE gyereknapi rendezvényén is használunk – az úszós horgászat. A viszonylag egyszerű felszerelésigénye és variálhatósága teszi a kezdő horgászok számára is sikeressé ezt a módozatot. Bevallom, engem mindig visszarepít a gyerekkorom első próbálkozásainak idejére, ha spiccbotot veszek a kezembe. A vízrétegek pásztázásával, a szerelék variálásával viszonylag könnyen juttathatjuk a horgon felkínált csalit a remélhetőleg fehérjére éhes, ébredező békéshalak elé. Ilyenkor a csonti elmaradhatatlan csalija a tavaszi keszegezésnek. A fenekező horgászat híveinek sem kell azonban elkedvetlenedniük, mert a szokásos helyeiken is meg lehet találni a halakat. 

A mai csali és etetőanyaggyártók boszorkánykonyhájából természetesen nem hiányozhatnak a speciális téli körülményekre vagy a felmelegedő vizekre fejlesztett, optimalizált horogcsalik vagy etetőanyagok széles színválasztékban kaphatók a letisztult vizekhez alkalmazkodó, illat és aromaanyagokban változatos, csalogató csodák. Ne felejtsük azonban, hogy a téli, lelassult táplálkozást követően a halak igyekeznek minél több energiaforrást minél könnyebben magukévá tenni, ezért a fehérjedús csalik, köztük az élő csalik, mint a csonti, a szúnyoglárva vagy a giliszta is könnyen meghozhatja a sikert. Az elmúlt évtizedek horgásztechnikai forradalma a felszerelések terén is sok változást hozott. Szerencse, hogy az információcsere felgyorsulásával a „tuti” módszerek és eszközök is nagyon hamar eljuthatnak a horgászok százezreihez. 

Az elmúlt évek talán legnagyobb innovációjával a feederes technikát használók találkozhattak. Én még emlékszem, amikor a 2000-es évek elején a Balaton-parton megmosolyogtak a parttal párhozamosan elhelyezett botjaim láttán, és furcsán néztek rám, hogy miért hiányzik a szélben zsinóron billegő kapásjelzőm, míg mára a method feeder például a versenysportban önálló szakágként is elismert. A bővülő piaci választék, a számtalan elérhető horgászcikk és csali mellett azért engedjük meg magunknak, hogy legyen saját titkos módszerünk, amit csak mi tudunk! A tavaszi kezdés előtt ne feledkezzünk meg a felszerelésünk karbantartásáról sem! Az orsók finommechanikai műszerek, amelyeket időről időre, akár szakember segítségével is megfelelő állapotban kell tartanunk. 

Az erősödő UV-terhelés miatt a zsinórjaink sem bírják évekig és esetleg szezononként szükséges a cseréjük. A botok gyűrűzését és markolatát is célszerű átvizsgálnunk. A megfelelő karbantartással elkerülhető, hogy egy termetes zsákmány, rekordméretű hal a felszerelésünk elhanyagoltsága miatt oldjon kereket a szákolás előtt. A horgászat Magyarországon a lenépszerűbb szabadidős tevékenységek között szerepel, amit az évről évre bővülő, engedéllyel horgászók száma is tükröz. A horgászok nagy közössége mellett azonban meg kell említenünk a kis és mikroközösségeket is, amilyenek a helyi szövetségek vagy horgászegyesületek. Ilyen kis közösség a MÁV Előre HE, ahol a tagjaink számára lehetőség nyílik akár évente többször is, hogy megmérettessék horgásztudásukat az egyesületi versenyeinken. Az egyesületünk nem titkolt célja, hogy felkaroljuk az utánpótlás-nevelést. A gyermeknapi ingyenes gyermekhorgászversenyünkön már a legkisebbek is megismerkedhetnek a pecával, és a „fertőzés” sokszor a gyermekeket elkísérő szülőket is elkapja. Minden kedves olvasónak szeretnék fárasztásokban gazdag szezont és kellemes kikapcsolódást kívánni a vízpartokon! 

Aki közelebbről is meg szeretne ismerkedni a horgászegyesület életével, kövesse a MÁV Előre HE Facebook-oldalát: 


 


Bojti Zsolt