Egy kiadós villásreggeli, egy húsmentes ebéd egy finom desszerttel megspékelve vagy egy gyors vacsora? A válasz mindegyikre ugyanaz: tojás. Ez a sokoldalú alapanyag ősidők óta az egyik legfontosabb táplálékunk, és szinte biztos, hogy valamilyen formában mindennap a tányérunkra kerül. Ennek azonban csak örülhetünk, hiszen igazi szuperélelmiszerről van szó.
Ha létezik az ember számára tökéletes étel, az csakis a tojás lehet, hiszen – az anyatej mellett – ez az egyetlen élelmiszer, amelyet a szervezetünk szinte 100%-ban tud hasznosítani. Nem véletlenül háziasítottuk a tyúkokat már nyolcezer évvel ezelőtt, hogy a tarajosok ellássanak bennünket – ha nem is arany, de legalábbis – aranyat érő tojásaikkal. A tojás még a húsnál is jobb fehérjeforrás, hiszen ebben minden esszenciális zsír- és aminosav megtalálható. Ezenkívül igazi vitaminbomba: az A-, B-, E- és K-vitaminok mellett a tojássárgája azon kevés élelmiszerek egyike, amely természetes formában tartalmaz D-vitamint. A benne található ásványi és nyomelemeknek köszönhetően a tojás jó erőnlétet biztosít, védi a látást, segíti a magzat fejlődését, erősíti a fogakat és csontokat, javítja az agyműködést, és még a fogyásban is segít. De mi a helyzet a rettegett koleszterinnel? Egyidőben sajnos sokan „rettegtek” a tojástól annak magas koleszterintartalma miatt. A kutatások azonban egyértelműen bebizonyították, hogy a tojásban kétszer több a jó koleszterin,
mint a rossz, a sárgája pedig – a lecitintartalmának köszöntően – csökkenti a vér koleszterinszintjét. Így nincs más hátra, mint felütni néhány aranylóan sárgálló tojást, és finomságot készíteni belőle!
A kicsi, a nagy, az óriás és a szeplős
Ahány madár, annyi tojás. A legtöbben természetesen tyúktojást fogyasztanak, de a kínálat ettől jóval gazdagabb. Ha van rá lehetőségünk, próbáljuk ki a baromfiudvar többi tojójának büszkeségét is!
• Fürjtojás: az apró, pöttyös kis tojások a tyúktojásoknál is egészségesebbek, mivel még nagyobb a vitaminértékük és alacsonyabb a koleszterinszintjük. Sokáig elállnak, és akár nyersen is fogyaszthatók. A méretükből adódóan a felbontásuk nehézkes lehet, de erre is van megoldás, a fürjtojásbontó olló.
• Kacsatojás: kb. másfélszer akkora, mint a tyúktojás. A sárgája sötétebb, a fehérje világosabb, íze erőteljesebb. A belőle készült rántotta krémesebb állagú és sötétebb színű
lesz. Felhasználás előtt a héját mindig meg kell mosni, és tilos nyersen fogyasztani!
• Libatojás: a fehér színű, hosszúkás, ovális alakú tojást ránézésre is könnyű felismerni.
Sárgája élénk színű, így csodálatos rántotta készíthető belőle. Felhasználás előtt a héját
mindig meg kell mosni, és tilos nyersen fogyasztani!
• Pulykatojás: a jellegzetesen csúcsos formájú, „szeplősen” pettyes pulykatojás nemcsak
nagyobb a tyúktojásnál, hanem az íze is jóval krémesebb.
• Strucctojás: igazi kuriózum, de csak egy nagyobb társaság számára érdemes felütni egy ilyen tojást, hiszen a súlya akár az 5 kg-ot is elérheti. Emiatt a főzési ideje is hoszszabb, kb.1,5 óra.
Shakshouka – a közel-keleti lecsó
Hozzávalók: 1 kg paradicsom, 2 ek. paradicsompüré, 2 darab kaliforniai paprika, 1 db padlizsán (elhagyható), 1 db cukkini (elhagyható), 1 db hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 4 db tojás, 6 ek. olívaolaj, 2 tk. cukor vagy méz, 1,5 tk. só, 1 tk. bors, 1 tk. pirospaprika, 1 tk. őrölt kömény, ízlés szerint petrezselyem, chilipaprika. Elkészítés: az olívaolajon megpirítjuk a nagyobb darabokra vágott hagymát és a zúzott fokhagymát, hozzáadjuk a sót, a borsot és a fűszereket. Ha szeretjük a csípőset, mehet bele chilipaprika is. Pár percig kevergetve főzzük, majd hozzáadjuk a friss vagy konzervparadicsomot, a paradicsompürét, a mézet vagy a cukrot és a többi felaprított zöldséget. Amikor a zöldségek megpuhultak, a szószban kis mélyedéseket készítünk, és beleütjük a tojásokat. Ha a fehérje megszilárdult, rászórjuk a petrezselymet.
Pavlova-torta – csupa tojás, csupa hab
Hozzávalók: 6 tojásfehérje, 26 dkg porcukor, 1,5 dkg kukoricakeményítő, 1 ek. alma- vagy körteecet, 25 dkg mascarpone, 1 biocitrom héja, 1 bionarancs héja, 2-3 ek. porcukor, bogyós gyümölcsök vegyesen. Elkészítés: a tojásfehérjét félig felverjük, majd apránként hozzáadagoljuk a porcukrot. Az utolsó kétkanálnyi porcukorhoz hozzákeverjük a kukoricakeményítőt, és a legvégén ezt is beletesszük. Mikor már masszív, fényes a habunk, akkor hozzáadunk egy evőkanál gyümölcsecetet. Ezt követően már csak egy percig keverjük a habot. A tojáshabot egy sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük úgy, hogy azt nem lapítjuk el, hanem szép magasra, tortaformájúra húzzuk. Ezután 150 fokos, előmelegített sütőben kb. másfél óra alatt készre sütjük. Figyeljünk, hogy a külseje ne piruljon túl! Közben a mascarponekrémben elkeverjük a 2-3 evőkanál porcukrot, valamint a reszelt citrom- és narancshéjat. Ha készen van a kívül roppanós, belül krémes Pavlova, a mascarponekrémmel és a bogyós gyümölcsökkel tálaljuk.
Benedict-tojás
Fenséges és ellenállhatatlan, csábító és varázslatos, ez a reggelik koronázatlan királya. Ünnepnapokon vagy ráérős hétvégéken muszáj kipróbálni. Megéri a befektetett energiát, hiszen a siker garantált!
Hozzávalók 4 személyre: 4 db tojás, 1 ek. fehérborecet, 4 szelet sonka, friss zöldsaláta, péksütemény
Hollandi mártás: 4 db tojássárgája, 1 tk. citromlé, 1 ek. mustár, 20 dkg olvasztott vaj, só, bors.
Elkészítés: a mártáshoz összekeverjük a tojássárgáját a citromlével, egy csipet sóval és borssal, majd vízgőz felett tovább keverjük, és közben folyamatosan hozzácsurgatjunk az olvasztott vajat. A szép fényesre kevert, sűrű mártást levesszük a gőzről, hozzáadjuk a mustárt, majd alaposan elkeverjük a szószban, hogy szép, sűrű állaga legyen. Vigyázzunk, hogy a mártásból nehogy rántotta legyen, ezért a tálat néha vegyük le a tűzről!
A buggyantott tojások elkészítéséhez bőséges vizet forralunk egy nagyobb lábasban, egy kevés sót és egy evőkanál borecetet teszünk bele. Miután a víz felforrt, kicsit lejjebb vesszük a lángot, hogy a víz csak gyöngyözzön. A tojást felütjük egy kis tálkába, örvényt keverünk a vízben, majd óvatosan, egy merőkanál segítségével a gyöngyöző vízbe engedjük a tojást, és 4-5 perc alatt megfőzzük. Akkor tökéletes, ha a fehérje körülöleli a belül még folyós sárgáját. A sonkákat megpirítjuk. Tálaláskor a tányérra halmozzunk a salátát, ráteszünk egy szelet péksüteményt (zsemlét, kenyeret, kalácsot vagy angol muffint), arra a sült sonkát, majd a tojást, végül az egészet meglocsoljuk a selymes hollandi mártással.