Akár vadon, az erdőben terem, akár a kertben, a végeredmény ugyanaz: az egyik legfinomabb édes bogyó, amit mindenki szeret. A málna ráadásul nemcsak ízletes, hanem egészséges is, és emellett széppé is varázsol. Élvezzük ki a málnaszezon minden pillanatát, szedjük, együk, és ha marad, tegyünk el belőle télire is – kincset ér.
A málna népszerűsége már az ókor óta töretlen, és nemcsak mi, emberek, hanem az állatok is rajonganak érte. Számos meséből, gyerekversből tudjuk, mennyire szeretnek a medvék a málnásban falatozni. Ezenkívül a méhek is lelkesen látogatják a málnabokrokat, mivel a virágok nektárjának magas a cukortartalma. Úgy tartják, hogy a málna Kréta szigetéről származik, és a rómaiaknak köszönhetően terjedt el széles körben, hazánkban is őshonos növénynek számít. A középkortól kezdve – felismerve számos gyógyhatását – kolostorokban is elkezdték termeszteni, napjainkban pedig szinte minden kiskertben található néhány bokor a kerítés mellett. Sok fajtája és színváltozata ismert, a citromsárgától a narancssárgán át az egészen feketéig, a legismertebb és leggyakoribb mégis a piros málna. S hogy mitől olyan szép piros? A legenda szerint a görög istenek lakóhelyén, az Olümposz tetején csendesen teltek a mindennapok, amíg a kis Zeusz meg nem született. Mert ha valami nem tetszett neki, úgy kiabált, hogy az istenek nem hallották egymás szavát. Ezért az egyik nevelője, Ida elment az erdőbe málnáért, abban bízva, hogy a finomságtól a kisbaba abbahagyja a sírást. Miközben a nimfa a tüskés bokrokról szedte a bogyókat, megsebesült, és véres kezét fehér ruhájába törölte, amibe a bogyókat is szedte, így azok is pirosak lettek.
„Itt a bokor, itt a málna, Jaj be édes, tömd a szádba!”
„Boldogasszony csipkéje”– így hívták régen a málnát, hiszen zamatos ízvilága mellett küllemében is kifejezetten vonzó. Emellett pedig rendkívül egészséges. Aki csak teheti, mindennap egyen belőle 2-3 marékkal, hiszen jótékony hatásai már a középkortól kezdve ismertek.
• Javítja a látást: A-vitamin-tartalmának köszönhetően rendszeres fogyasztása segít megelőzni a makuladegenerációt (szemfenéki meszesedés, ami az időskori látásromlás egyik vezető oka).
• Segít a nőknek: megkönnyíti a nehéz napokat, csökkenti az erős vérzést, fájdalomcsillapító hatása van és várandósoknál enyhíti az émelygést.
• Vastartalma kiemelkedő, vérszegénység ellen is hatásos.
• Szabályozza a vércukorszintet, alacsony szénhidráttartalmának köszönhetően cukorbetegek is fogyaszthatják. • Antibiotikum-kúra után segít helyreállítani a bélflórát.
• Magas C-vitamin- és antioxidáns-tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert és segít megelőzni a rákos megbetegedéseket.
• Bőrfiatalító hatása van, ezért a kozmetikaipar is előszeretettel alkalmazza.
• A leveléből készült tea kiváló köszvény és savasodás ellen, antibakteriális, ér- és pórusösszehúzó hatású, segít a szájnyálkahártya gyulladásos állapotainak megszüntetésében. A kismamáknál egy szülés előtti kúra jó hatással van a méh izomzatára. A málna – hacsak nem fogy el azonnal – számtalan módon elkészíthető és felhasználható, lekvár, szörp, turmix, smoothie, joghurt, fagylalt és isteni sütemények is készíthetők belőle, ráadásul nagyon jól fagyasztható is télire.
Málnás pite
Hozzávalók a tésztához: 150 g vaj + a forma kikenéséhez, 4 ek. cukor, 1 tojássárgája, 300 g liszt, ½ tk. sütőpor A töltelékhez: 700 g málna, 2 ek. cukor, 1 ek. keményítő, 250 ml víz, mandulaforgács
Elkészítés: A puha vajat keverjük össze a tojássárgával. Adjuk hozzá a sütőport és a lisztet, majd gyúrjuk lágy tésztává. Kenjük ki a piteformát vajjal, és öntsük bele a tésztát úgy, hogy pereme is legyen (az alját szurkáljuk meg villával). 180 fokos előmelegített sütőben süssük ki 20-25 perc alatt. Közben készítsük el a tölteléket. Turmixoljunk össze 100 g málnát, öntsünk hozzá 200 ml vizet, cukrozzuk meg és takaréklángon forraljuk fel. Közben állandó kevergetés mellett adagoljuk hozzá az 50 ml vízben elkevert keményítőt. Amikor sűrűsödni kezd a püré, vegyük le a tűzről, és keverjük bele a maradék málnát, majd az egészet öntsük rá az elkészült tésztára. A tetejét szórjuk meg mandulával és hagyjuk kihűlni.
Málnadzsem
Hozzávalók: 3,5 kg málna, 1 kg befőzőcukor Elkészítése gyerekjáték, hiszen nem kell se magozni, se hámozni, se felvagdosni. Fontos, hogy csak hibátlan, egészséges szemeket használjunk. A málnát egy nagy fazékban tegyük fel főni, és ha elkezd levet ereszteni, adjuk hozzá a cukrot. Felforralás után hagyjuk jól összerotyogni, és kész is a dzsem. Közben az üvegeket és a kupakokat egy másik fazék vízben forraljuk fel, csírátlanítsuk. A dzsemet töltsük színültig az üvegekbe, zárjuk le és néhány percre állítsuk fejjel lefelé. Ezután tegyük 1-2 napra meleg dunsztba, pl. egy pléddel kibélelt és betakart dobozba. Aki nem szereti a magokat benne, előtte szűrőn passzírozza át a lekvárt.
Málnafagyi
Krémes, főzött házi fagylalt. Könnyen elkészíthető, és sokkal finomabb, mint a bolti változat. Hozzávalók: 4 tojássárgája, 50 dkg málna, 3 dl habtejszín, 2 dl tej, 15 dkg cukor, menta Elkészítése: A málnát és a cukor felét botmixerrel pépesítsük. A tojások sárgáját egy lábasban kavarjuk ki a maradék cukorral, öntsük hozzá a tejet és kis lángon kezdjük el főzni. Folyamatos kavargatás mellett addig főzzük, amíg besűrűsödik. Mikor elkészült, tegyük félre kihűlni. Közben a tejszínt verjük habbá, majd alaposan dolgozzuk össze a kihűlt krémmel és a málnapéppel. Tegyük 3 órára fagyasztóba, és kész a finom fagyi (közben óránként érdemes átkavargatni, hogy még krémesebb legyen). Friss málnával és mentalevelekkel tálaljuk.