Napfény, jó idő és vakáció – erre vártunk már hónapok óta. Csak éppen közben éget, viszket, csíp, szúr, folyik és dugul… Mert ennek az évszaknak is megvannak a maga hátulütői, amik bizony még a legszuperebb nyaralást is megkeseríthetik. A pollenek, a napfény és a rovarok sajnos egyre többeknél váltanak ki allergiás tüneteket.
Rettegett parlagfű
Egy növény lehet színpompás, gyönyörű és illatos, lehet hasznos, gyógyhatású és fontos élelmiszer-alapanyag, de lehet gyom, illetve súlyos allergiás reakciók fő okozója is. A leghírhedtebb ilyen növény a parlagfű, amelynek irtása ellen már szinte háború folyik. Pedig nem ez az egyetlen allergizáló növény (ilyenek még pl. a pázsitfűfélék, a nyárfa, az üröm, a mogyorófélék stb.), de kétségkívül ez a legelterjedtebb mezőgazdasági gyom. Ráadásul a parlagfű termeli a legtöbb virágport, azaz pollent, ami a szénanáthát előidézi. A tünetek pedig igen zavarók lehetnek: vörös szem, könnyezés, orrfolyás, orrdugulás és folyamatos tüsszögés. Gyógyszeres kezeléssel vagy immunterápiával elviselhetővé lehet tenni ezt az időszakot is, de a minél jobb eredmények elérése érdekében egyeztessünk szakorvossal a terápiáról.
Ne égesd magad!
Kánikulában próbálunk minél több ruhadarabtól megszabadulni, pedig az igazán forró országokban ilyenkor tetőtől talpig felöltöznek. Ennek oka egyszerű: a napsugaraknak – számos pozitív hatásuk mellett (pl. D-vitamin-képzés) – az árnyoldaluk is megvan. A káros UV-sugarak egyrészt melanómát, bőrrákot is okozhatnak, másrészt a túl erős fény ellenreakciójaként szervezetünk a napallergia kellemetlen tüneteivel figyelmeztethet minket. Ha a csalánkiütéshez hasonló piros foltok jelennek meg testünkön, amik akár fel is hólyagosodhatnak, vagy égető, viszkető érzést tapasztalunk, vonuljunk vissza és kerüljük a napfényt.
Nagyon nem csípjük!
Viszket, szúr, zsibbaszt és persze nagyon fáj! Sajnos ezekkel is megörvendeztet bennünket a nyár. A csípéseket, szúrásokat, harapásokat viszonylag kis lényektől szenvedjük el, mégis nagy probléma lehet belőlük. Nem is gondolnánk, hány fajta technikával okoznak nekünk fájdalmat ízeltlábú társaink, akik nap mint nap jelen vannak életünkben. A darazsak, méhek, szúnyogok és pókok csípése igen fájdalmas tud lenni, de ha nem vagyunk rá allergiások, a következő módszereket alkalmazzuk: ha látjuk a fullánkot, távolítsuk el, de a méregmirigyet ne nyomjuk meg, majd helyezzünk a csípés helyére hideg borogatást. A darazsak és hangyák csípése savas kémhatású, ezeket szódabikarbónával, ammóniaoldattal vagy szappanos vízzel semlegesíthetjük. A méhek csípése lúgos kémhatású, ezt ecettel lehet semlegesíteni. Ha bármely csípés esetén allergiás reakciót észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz, vagy hívjunk mentőt. A kullancs azonban más: sokszor láthatatlan, közben a legsúlyosabb betegségek hordozója. Ha észrevesszük, azonnal távolítsuk el egy csipesz segítségével. Ha fertőzött egyed „kóstolt” meg minket, amit az egyre növekvő piros körök jelezhetnek a bőrön, feltétlenül forduljunk orvoshoz!
MÁV Rendelőintézet
A legszigorúbb számítások szerint is a hazai népességnek minimum egynegyede szenved légúti allergiában (pl. szénanátha, allergiás kötőhártya-gyulladás). A lakosság 3 százaléka, azaz 300 ezer ember asztmás, a gyermekek között ez még ennél is gyakoribb. Ezek a betegségek, ha időben felismerik őket, nagyon jól kezelhetők. Sok helyütt a közfinanszírozott allergológiai szakrendeléseken többnyire hosszú az előjegyzési idő. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy más ellátóhelyekkel szemben jelenleg a Vasútegészségügyi NK Kft. Budapesti Egészségügyi Központjában (volt MÁV Rendelőintézet) nemcsak felnőtt, hanem gyermek allergológiai és pulmonológiai szakrendelés is működik. Az előjegyzési idők rövidek, szívesen fogadjuk a betegeket közfinanszírozott ellátásra. A gyermekellátásban dr. Endre László címzetes egyetemi docens, az orvostudomány kandidátusa, a gyermekgyógyászat, gyermek-tüdőgyógyászat, az allergológia és a klinikai immunológia szakorvosa tart rendeléseket hetente háromszor.
A rendelés helyszíne: MÁV Rendelőintézet 1062 Budapest, Podmaniczky u. 109., földszint Rendelési idő: hétfő 13–17, kedd 8–13, szerda: 8–13 Előjegyzés a 06 1 881-0104-es telefonszámon.