Tombol a nyár, a mezők telis-tele zümmögő rovarokkal. Köztük tán a leghasznosabbak a méhek. Összetartó munkájuknál már csak környezeti hasznuk ámulatra méltóbb: biztosítják számos növény beporzását, s így azok fennmaradását is. Cikkünkben bemutatjuk az apiterápiát, avagy a méhek által előállított anyagok gyógyító célú felhasználását, illetve hogy mit tehetünk azért, hogy segítsük a jótékony rovarok életben maradását.
A méhek szervezett, szigorú törvények szerint működő társadalomban élnek. 20-85 ezer rovar mozog egy kaptárban, mindegyiknek megvan a maga feladata. Ahogy a munkájukban, úgy a tápanyagok feldolgozásában is jeleskednek. Virágporral és mézzel (nektárral) táplálkoznak, ezt alakítják át más szervezetek számára is értékes anyagokká. Ezenkívül a növény immunanyagait is begyűjtik. A méhek termékei azért olyan értékesek, mert esszenciálisan, nagy koncentrátumban használják fel az értékes tápanyagokat.
A méz, a propolisz és a méhpempő varázsereje
A méhek legfontosabb tápláléka a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag virágpor. Ebből készítik a mézet, ami fertőtlenítő hatással bír és erősíti az immunrendszert. Ezért olyan hatásos torokfájásra, és a szervezeten belüli kórokozók elpusztítására, de akár a sebgyógyulás gyorsítására is. Ismert különlegesség a propolisz, melyet a méhek a kaptár fertőtlenítésére, tisztántartására állítanak elő, a növények immunanyagait összegyűjtve magas koncentrátumban. A propolisz az emberek szervezetében is gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és antioxidáns hatású. Igazi csodaszer a méhpempő is, mely a királynő speciális eledele. A főnökasszony napi kétezer petét tesz le, saját testtömegének másfélszeresét termeli meg, ezért nagyon tápanyagdús eledelre van szüksége. A méhpempő anyaga ezért maga a vitalitás. Közvetlen, direkt módon táplálja a sejteket, épít és gyógyít egyszerre, ezért roboráló hatású. Tökéletes táplálékkiegészítő nehéz betegségen átesetteknek és sportolóknak is. A méhkenyér (perga), melyet az átlagos felnőtt méhek fogyasztanak, egyfajta fermentált, tartósított virágpor, mely alkalmas a bélflóra helyreállítására, az emésztés javítására és erősen méregtelenítő hatású, így jó hatással van a májra. A méhviaszt, melyből a kaptár épül, szintén fel lehet használni emberi célra. Elfogyasztva béltisztító, salaktalanító, a kozmetikában pedig antiszeptikus, puhító tápanyag a bőrnek. Allergia ellen: kutyaharapást szőrével? A sok ember életét megkeserítő pollenérzékenység, illetve az asztma gyógyítására használt módszer a kaptárterápia. Speciális eszközökkel elérhető a méhkaptár ideális levegőjének belélegzése, anélkül, hogy egy méhecske is a szájunkba repüljön. A méhek otthonában tökéletes klíma uralkodik, a levegő odabent ionokban és finom illóolajokban gazdag, így belélegzése az ember számára is gyógyító erejű. Hat az allergiára, a tüdősorvadásra és más légúti megbetegedésekre. Illata megnyugtatja az elmét. Kúraszerűen, napi két órában célszerű a kaptárterápiát igénybe venni. Létezik a bizarr méhszúrás-terápia is, melynek hatásossága népi megfigyeléseken alapul. A méhész lába ugyanis sosem fáj, és nagyon kevés köztük a rákos beteg. Ez bizony a méhszúrásokkal magyarázható, a méreg ugyanis komoly immunreakciókat indít el a szervezetben. Idült autoimmun betegségeket lehet általa gyógyítani, például reumát. A méhméreg aktivizálja a szervezet védekezését és öngyógyító rendszerét, hiszen riadót kelt a testben az idegen anyag. Hatásos a rák gyógyításában kiegészítő terápiaként, mert fő komponense, a melitin pusztítja a daganatsejteket.
Hogyan segítsük a méheket?
Sajnos a klímaváltozás rengeteg állatfaj, köztük a méhek kipusztulásával is fenyeget, pedig a rovarok haszna elvitathatatlan: az ő segítségükkel termékenyülnek meg a növények, hiszen virágport szállítanak egyik ágról a másikra… Mi is tehetünk azért, hogy a méhek kicsit jobban érezzék magukat, méghozzá rovarbarát növények ültetésével. A méhek imádják a levendulát, az orvosi zsályát, a körömvirágot, de ha hagyjuk a vadvirágokat elterjedni a kertben, azzal is kedvükre tehetünk. Szeretik a virágos cserjéket is: a lilaakác, a lonc, az orgona nagy kedvence a rovaroknak. Száraz időkben kihelyezhetünk nekik itatót is. Egy kis tálka, tele vízzel és néhány kaviccsal, amin pihenhetnek az állatkák, pont megteszi. Ne nyírjuk hetente a füvet! A hosszabbra hagyott fűben könnyebben kinőnek az apró virágok, amikben a méhek örömüket lelik. A lényeg, hogy tavasztól őszig nyíljon olyan növény a kertben, aminek szaporodásához virágpor kell, mellyel a méhecskék szorgoskodhatnak és finomságokat készíthetnek maguknak és nekünk is.
Készítsünk rovarhotelt!
Ha nemcsak a méheknek, de más rovaroknak is szeretnénk kedveskedni a kertünkben, helyezzünk ki egy barkácsáruházakban kapható rovarhotelt! Egy ilyen kis „szálloda” egész évben hasznos a kicsi állatkáknak, akik fészeknek, búvóhelynek, bölcsőnek használják a házikó takaros lyukait. Azonkívül, hogy a rovarok rendet tartanak a kert ökoszisztémájában, a gyerekeknek és nekünk is jó móka megfigyelni a „vendégek” sürgés-forgását.