Baross Gábor-emlékfalat avattak az újonnan megnyíló MÁV-ART Galéria mellett Győr vasútállomáson

kultúra Hírvonal

2021.07.21 13:01
szerző: Benke Máté

Két új látnivalóval bővült a győri vasútállomás utascsarnoka. Felavatták a Baross Gábor-emlékfalat, a nemzetközi jegypénztár mellett pedig megnyílt a MÁV-ART Galéria, amelynek első tárlata az a vándorkiállítás, amely a VOKE és a Vasúttörténeti Alapítvány Országos Vasutas fotópályázatának legszebb alkotásait mutatja be.

Az ünnepi eseményt a győri Vasúti Forgalmi Csomóponti Főnökség, a győri önkormányzat és a VOKE Arany János Művelődési Ház közösen szervezte. A megnyitón Fülöp Péter, a művelődési ház igazgatója elmondta, hogy az emléktábla létrehozásának több apropója is van: idén ünneplik Győr királyi várossá nyilvánításának 750., a magyar vasúti közlekedés megindulásának 175., valamint a Vasutasnap 71. évfordulóját.

Fülöp Péter, a VOKE Arany János Művelődési Ház igazgatója beszédet mond

 

Bana József, a győri levéltár igazgatója, az emlékfal tervezője Baross érdemeit méltatta. Elmondta, hogy a „vasminisztert” ötször választották meg Győrben képviselőnek, a hozzá fűzött reményeket pedig be is váltotta. Nevéhez köthető többek között a győri vámraktár épülete, a Rába szabályozása, mely révén kialakult a Radó-sziget, és a vasút kiépítése is. Tetteit díszpolgári címmel ismerte el Győr, halálakor gyásznapot rendeltek el, később pedig népünnepélyeket rendeztek a tiszteletére. Jelentősége azonban országos viszonylatban sem elhanyagolható: többek mellett ő dolgozta ki a vasútnál az új tarifarendszert, államosította és korszerűsítette a vasutat.

Horváth Zsuzsanna, a Győr Forgalmi Csomóponti Főnökség vezetője

 

Az emlékfal felavatását követően bemutatták az újonnan megnyílt MÁV-ART Galériát is, ahol Horváth Zsuzsanna, a Győr Forgalmi Csomóponti Főnökség vezetője beszélt az új kulturális tér létrejöttének a körülményeiről. A vezető hangsúlyozta: „A pandémia miatt bezárt kiállítóterek adták az ötletet, hogy a vasútállomás váróterei alkalmasak lehetnek a tárlatok bemutatására, hiszen az állomáson számtalan ember megfordul.” Horváth Zsuzsa beszámolt a VOKE-vel régóta fennálló szoros kapcsolatról is. „A pandémia egy olyan helyzet elé állította a művelődési központot, hogy teljesen beszűkült az az élettér, ahol ők mozogtak – sehol nem tudtak kiállítani. Így született meg az ötlet, hogy hasznosítjuk az állomás területén belüli felületeket és vitrineket, azokat a helyeket, ahol el lehet juttatni egy-egy kiállítás tárlatanyagát az emberekhez. Ennek nyomán hoztuk létre a MÁV-ART Galériát, azt az állandó tárlatot, amely mindig változó képanyaggal színezi majd az utasok állomáson eltöltött idejét. Ezzel együtt – a peronokon üresen álló vitrinekbe – Győr városához köthető Fekete István karikatúrákat állítottunk ki.”

Nagy József, a Vasúttörténeti Alapítvány kuratóriumi titkára