Az idén elindított ötletláda kezdeményezést követően közös tapasztalatcserére hívtuk azokat a kollégákat akik ötletet nyújtottak be és akik az ötleteket értékelték. Ez alkalommal lehetőség nyílt Lepsényi Istvánnal, a MÁV Zrt. elnökével találkozni, aki az ötletláda kezdeményezést elindította a MÁV-VOLÁN-csoport munkatársai számára. A közös beszélgetés célja volt, hogy a jelenlévők megoszthassák a tapasztalataikat és az ötletek megvalósításáról együtt gondolkodjanak.
A beszélgetés alatt az ötletgazdák és az értékelők is megosztották véleményüket az ötletláda működéséről, a folyamat jelenlegi előnyeiről és javaslatokat adtak a további fejlesztésekhez. Mindannyian egyetértettek azzal, hogy az ötletláda indulásához kialakított folyamatok megfelelően működnek, az ötletkoordinátorok igyekeznek minél hamarabb megtalálni a döntésben érintett szervezetet és a döntéshozót. Az ötletgazdák örömmel vették, hogy a beadott ötletükre visszajelzést kapnak az ötlet elfogadásáról és elutasításáról, a szakmai kiértékeléseket személyesen megkapják. Az értékelésben résztvevő kollégák kérése volt, hogy a megvalósítás folyamatát is kövessék az ötletkoordinátorok és meghatározott rendszerességgel kérjenek tájékoztatást az előre haladásról.
Közös véleményként fogalmazódott meg, hogy előnyös, ha az ötletek megvalósítási fázisába vagy még az értékelés elején is bevonjuk az ötletgazdát, mert együtt értékesebb és kidolgozottabb ötlethez lehet így jutni.
Lepsényi István elnök úr arra biztatta a döntéshozókat, hogy keressék aktívan a megoldási lehetőséget az ötletek elindításához és ne álljanak meg, ha nem látják még a szükséges fejlesztési forrásokat. Javaslatként fogalmazódott meg, hogy aktívabban használják az egyetemi kapcsolatokat, ugyanis így a kutatásokat és a fejlesztéseket aktívabban ki tudják használni. Ezen kívül az ötletek kisebb feladatként való megvalósítása is eredményes lehet. Azokat az ötleteket, melyek belső fejlesztések segítségével is megoldhatók, mindenképpen nyomon kell követni és rendszeresen visszajelzést adni nemcsak a vezetőség, hanem az ötletgazda felé is..
Az egyeztetés második részében az ötletgazdák bemutatták röviden ötleteiket és elmondhatták véleményüket a megvalósítás folyamatáról.
Elsőként Kis Ferenc rendszermérnök mutatta be a MÁV-VOLÁN-csoport zöldáramtermelés megalapozására vonatkozó ötletét. Alapos és jól kidolgozott javaslatokat nyújtott be a napelemek telepítésére, a megtermelt energia felhasználására és egy pilot projekt megvalósítására.
A következő ötletet Szabó Zoltán műszaki szakértő ismertette, ami a 117H járműsorozat intercooler átalakítása volt. Olyan megoldást kínál, amely a javítások alatt lévő járművek esetében a hűtőegységek konstrukciós átalakításával a hűtés minőségi javítása és az üzemkészség is hatékonyabb lehet. A műszaki terület segítségével a 117-275 pályaszámú jármű átalakítása megtörtént a típusfelelős engedélyével.
Szikora Krisztofer Tamás mozdonyvezető a szolgálati menetrendekkel kapcsolatosan fogalmazott meg javaslatot. A szolgálati menetrendek elkészítésekor jó lenne a célállomásig befejezően az útvonalon található összes megállóhelyet feltüntetni, ezzel csökkenthetőek lennének a megállóhely kihagyások és a gyakornokoknak, vonalismereteseknek is egyszerűbb lenne a tájékozódás. Az elektronikus felületen való megjelenítés már folyamatban van a szakterület visszajelzése alapján.
Vasúti- és Vízügyi Tudományok Karának létrehozása a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen – ezzel az ötlettel a sort Horváth Csongor mérnök gyakornok javaslata zárta. Elképzelése szerint a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a jelenleg is zajló építőmérnöki és környezetmérnöki képzés profilját a vasúti területtel lehetne bővíteni. Véleménye szerint így növelni lehetne az új munkavállalók számát, ugyanis a képzésre épülő munkaköröket szinte azonnal betölthetnék a frissen végzett diplomás szakemberek.
Az egyeztetésen résztvevő vezetők és az ötletgazdák egymást kiegészítve indították el a közös megoldások keresését is, és ezen a találkozón több javaslat is született, amivel az ötletek megvalósítását lehet támogatni. Ghymesné Halmai Krisztina szervezetfejlesztés vezető a javaslatokat az ötletmenedzsment csoportba tovább viszi, valamint jelezte, hogy az első negyedéves tapasztalatokat felmérik és a szükséges változtatásokat az ötletláda folyamatba beépítik.
Januárban folytatjuk az ötletládába beérkezett ötletek bemutatását és ismét közösgondolkodást indítunk a megvalósítható ötletekről.
MÁV Zrt. Szervezetfejlesztés