A „Közlekedjünk együtt, vigyázzunk egymásra!” (KEVE) elnevezésű országos balesetmegelőzési oktatóprogram keretein belül a diákok már az iskolapadban megtanulják a helyes közlekedés szabályait. Március 13-án a kiskunfélegyházi autóbusz-állomáson elsősök és másodikosok sajátították el a menetrend szerinti járataink igénybevételéhez szükséges ismereteket.
Az oktatási módszer lényege, hogy a rendőrök és pedagógusok egymást kiegészítve, interaktív módon, játékosan tanítják az általános iskolás tanulókat. Az ismereteketanyagot egymásra építve, havi egy órában sajátíthatják el a gyerekek. A program 8 évvel ezelőtt, Csongrád-Csanád vármegyében indult. Bács-Kiskunban a 2023/24-es tanévben került a tantervbe, így idén az elsősök és másodikosok vesznek részt a képzésben, amely felmenő rendszerben, egészen nyolcadik osztályig a tanmenet része lesz. Sőt, jövőre indul a KEVE Mini is: évente két alkalommal az óvodások is bekapcsolódnak a programba.
A tananyag az alapoktól indul: a gyerekek megtanulják, hogyan kelhetnek át az úttesten, gyalogátkelőhelyen, és arról is szó esik, hogy hogyan kell közlekedni gyalogosan, a közösségi közlekedési eszközökön vagy éppen kerékpárral. A pedagógusok és a rendőrök kreatív, játékos módszerekkel és eszközökkel tartják fent érdeklődésüket és biztosítják, hogy alaposan elsajátítsák a szükséges tudnivalókat.
Március 13-án a közösségi közlekedés volt a KEVE óra témája Kiskunfélegyházán. Társaságunk egy Credobus Econell biztosításával tette lehetővé a szemléltetést, melynek során számtalan, a járatok igénybevételéhez elengedhetetlen ismerettel lett gazdagabb csaknem 100 kisdiák: megtanulták, honnan tudhatják, hogy melyik járatra kell szállniuk, hogyan kérhetnek segítséget, hogyan tájékozódhatnak az állomáson, hogyan vehetnek jegyet, és azt is, hogyan kell viselkedni, milyen szabályokat kell betartani az utazás során.
Fekete-Setény Tamara rendőr zászlós, a Kiskunfélegyházi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályának bűn- és balesetmegelőzési előadója elmondta: a kiskunfélegyházi kisiskolások jelentős része még sosem utazott közösségi közlekedési eszközön, szüleik hozzák-viszik őket. Kiskunfélegyházán ingyenes a parkolás, sokan járnak autóval, és sok gyermek azt sem tudja, merre van az autóbusz-állomás. Néhány év múlva azonban jellemzően önállósodnak, már nem „anyuval, apuval” közlekednek, így ezek az ismeretek elengedhetetlenek számukra.
Bár a program célja nem a toborzás, azért reménykedhetünk: talán megakad néhány gyermek szeme az autóbuszon. Ki tudja – hátha éppen itt „született” néhány leendő autóbusz-vezető!
Köszönjük a forgalmi üzem és a kiskunfélegyházi autóbusz-állomáson szolgáló munkatársainknak a segítséget!