A Volánbusz egyre több autóbusz-állomásán és telephelyén – összesen 17 helyszínen – van lehetőség arra, hogy hirtelen szívmegállás esetén munkatársaink még a mentők megérkezése előtt az életveszélybe került utasok, járókelők, kollégák segítségére siethessenek. Legutóbb Ózd önkormányzata döntött úgy, hogy defibrillátorok kihelyezésével növeli a bajbajutottak túlélési esélyét nyilvános helyszíneken, köztük a városban található, nagy forgalmú buszállomáson is.
Minden perc számít. Újabb defibrillátorokat szereltek fel Ózdon – olvasható az észak-borsodi település honlapján. A négy készülék egyike a városban található Volánbusz-állomása került, így a budapesti Népliget és Stadion állomás, a kaposvári, a pécsi, a győri, a szolnoki, a jászberényi, a karcagi, valamint a gyöngyösi, a hatvani, a salgótarjáni, a miskolci, a kiskunfélegyházi és a szegedi autóbusz-állomás, továbbá a tatabányai és a dorogi műszaki telephely után április 26-tól – miután kollégáink részt vettek az eszköz használatáról szóló oktatáson – az ózdi buszállomáson is jelentősen nőhet a betegek életben maradási esélye hirtelen szívmegállás esetén.
A cikkből megtudhatjuk: az eszközöket regisztrálták a Szív City nevű, ingyenesen letölthető applikációban is, amely egy térképen mutatja, hogy Magyarországon pontosan hol találhatók az életmentő készülékek, az érintett helyszínek, szolgáltatók nyitvatartási idejével együtt. A Szív City egyben egy virtuális közösség is: bárki csatlakozhat hozzá, aki késznek érzi magát arra, hogy a közvetlen közelében bekövetkező vészhelyzetben az Országos Mentőszolgálat riasztására már a mentők megérkezése előtt hozzákezdjen az újraélesztéshez. Évente 25.000 ilyen eset történik országszerte, és a túlélés esélye percenként 7-10 százalékkal csökken. Életbevágó jelentőségű tehát, hogy az újraélesztést minél előbb megkezdjék!
A defibrillátor magyarul, angolul és németül is ad utasításokat, amelyek követésével bárki hatékonyan és egyszerűen alkalmazhatja az eszközt. Az újraélesztés lépéseiben és a defibrillátorok alkalmazásában segít az Országos Mentőszolgálat itt elérhető oktatófilmje is – mindenkinek érdemes megtanulni a készülékek használatát, bármikor szükség lehet rá! Többek között Budapesten, a Volánbusz népligeti állomásán is mentettek már életet egy ilyen készülék segítségével munkatársaink.