Immár a tizedik alkalommal indult Budapestről a Boldogasszony zarándokvonat Erdélybe, a csíksomlyói pünkösdi búcsúra. A vonat kilencszáz utasával május 25-én, csütörtökön a Keleti pályaudvarról indult, vissza vasárnap érkezik.
A szerelvény indulása előtt Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára arról beszélt: a zarándokvonat mindig két üzenetet közvetít. A zarándokok, akik úton vannak, köszönnek valamit vagy hálát akarnak adni valamiért. Másrészt minden zarándokvonat azt mutatja, hogy a magyarság, a magyarok őrzik a keresztény hitet, a keresztény kultúrát. Hozzátette: tíz év alatt talán még sosem volt olyan „vészes" a zarándokút időszaka, mint most, amikor a szerelvény egy elhúzódó háború közepette indul el. Egy zarándoklat mindig az életről, a békéről szól – mondta az államtitkár, aki azt kívánta a most útrakelőknek, hogy ez a vonat a zarándoklatot és a békéhez vezető utat is segítse.
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke elmondta, hogy hetedik alkalommal csatlakoznak a vonathoz háromszáz középiskolással. A magyarországi és a Kárpát-medencei katolikus középiskolásokon túl a nagyvilágból – Ausztráliából, Brazíliából, Kanadából, Írországból – érkezett, magyar gyökerű fiatalok is velük tartanak.
Az utat a Misszió Tours és a MÁV-START együttműködésében szervezik. Hegyi Zsolt a MÁV-START vezérigazgató helyettese elmondta: a vasúti utazás képes arra, hogy az utazási időt élménnyé alakítsa, ezért foglalkoztunk olyat sokat az elmúlt években az Utasellátó fejlesztésével. Ez a nagymúltú, idén 75 éves intézmény bisztró és étkezőkocsikon, fekvő és hálókocsikon várja vendégeit, és most is itt van a vonaton, az étkezőkocsiban gondoskodik róla, hogy ne kelljen éhesen vagy szomjasan utazniuk. Bízom benne, hogy tudunk Önöknek olyan szolgáltatást nyújtani, hogy azt érezzék, nem egy utazás, hanem maga a zarándoklat kezdődött a Keleti pályaudvaron. Budai László, a Misszió Tours ügyvezetője elmondta, hogy a pandémia után nehezen indult újra a szervezés, tavaly csak hétszáz volt a zarándokok száma, de az idei kilencszáz után szeretnék majd elérni újra a korábbi ezres számot. Közölte, ez a 27. különvonat, amit szerveztek 2011 óta, és most úgy néz ki, „lassan visszatér az élet a zarándokvonatozásba".
A zarándokokkal tart Felföldi László pécsi megyés püspök is, aki indulás előtt megáldotta az utasokat.