A párizsi székhelyű Nemzetközi Vasútegylet (UIC) július 5-7. között rendezte meg Európai Vezető Bizottsági ülését, 36. Európai Regionális Közgyűlését, Irányító Bizottságának értekezletét, valamint 102. Világi Közgyűlését. Az értekezleteken a MÁV-Volán-csoportot Kukoda Bernadette nemzetközi kapcsolatok igazgató képviselte.
A magas szintű ülések közül a 102. Világi Közgyűlésnek az adott kiemelt jelentőséget, hogy itt került sor az UIC elnöki posztját 2021 júliusa óta betöltő Krzysztof Mamiński mandátumának további két évvel történő meghosszabbítására. A Lengyel Államvasutak (PKP) elnök-vezérigazgatója biztosította az UIC tagságát, hogy továbbra is elkötelezett a vasúti ágazat továbbfejlesztése mellett, ezért a jövőben is szívesen vállalja a szervezet elnöki tisztségét. Megbízatásának meghosszabbítása nagy sikerként értékelhető az egész közép-kelet-európai régió számára, hiszen a pozíció lengyel betöltésével a térség érdekérvényesítési lehetőségei tovább erősödnek.
Az európai regionális üléseken jóváhagyták Martin Frobisher (NetworkRail) elnöki kinevezését az Európai Vezető Bizottságban (EMC) az év végéig. Tárgyalták továbbá a regionális költségvetés kérdéseit, valamint a stratégiai munkaprogram fejleményeit, egyúttal beszámoltak az UIC keretein belül felállított, az Ukrajnának nyújtandó támogatásokat koordináló munkacsoport eredményeiről is.
Az Irányító Bizottsági értekezleten – amelyben a MÁV a közép-kelet-európai tagvasutakat képviselő pozíciót tölti be – az UIC elnökének és vezérigazgatójának szokásos év közepi beszámolója hangzott el, melynek fókuszában a folyamatos geopolitikai és gazdasági kihívások és az azokra adott válaszok álltak.
Az üléseken mindemellett szó esett a partnerszervezetekkel fenntartott kapcsolatokról, valamint kutatási és szervezetfejlesztési kérdésekről. A 102. Világi Közgyűlés napirendjén előtérbe került az UIC új fejlesztésű elektronikus felülete, melynek segítségével már a 2024-es évre vonatkozóan leegyszerűsödik a projektekre történő jelentkezés „opt-in” eljárásrendje. Ezen túlmenően különös hangsúlyt kapott még a jövő évre tervezett tagdíjak kérdése, az UIC régiók közötti együttműködés megerősítése, a standardizáció témaköre, valamint az UIC szerepvállalása az ENSZ decemberi klímakonferenciáján (COP28).