Idén a Területi Vasútbiztonság Pécs munkatársai Fonyódligeten az Erzsébet-táborban oktatják szerdánként az érdeklődő gyermekeket és kísérőiket a szabálykövető közlekedésre. Az ott szerzett tapasztalatokról Orbánné Smátrola Beáta védelmi szakértőt kérdeztük.
Hogyan esett a fonyódligeti Erzsébet-táborra a választás?
A Biztonsági Főigazgatóság pécsi munkatársai minden évben tartanak utasbiztonsági kampányt a vasútállomásokon a rendőrséggel közösen. Itt próbáljuk elérni az utasokat, felhívni a figyelmüket a balesetmegelőzésre, a tapasztalatok viszont azt mutatják, hogy nem tudunk annyi embert megszólítani, mint amennyit szeretnénk. Az állomásokon ugyanis a legtöbb ember siet: vagy az induló vonathoz, vagy a szerelvényről éppen leszállva. Ezért gondoltuk, hogy Fonyódligeten az Erzsébet-táborban, ahol hetente több száz gyermek nyaral, hatékonyabb lenne a balesetmegelőzésre irányuló kampányunk. Bármely korábbi kampányunkhoz képest több gyereket tudunk elérni ezen a helyszínen. Együttműködési megállapodást kötöttünk az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvánnyal, így minden szerdán ellátogatunk Fonyódligetre. A programokon a MÁV munkatársai mellett a rendőrség, a tűzoltóság, a mentők és a katasztrófavédelem dolgozói is részt vesznek. Elsődleges célunk az oktatás, a kérdések részletes átbeszélésével a gyermekek, és persze a felnőttek tanítása, figyelmük felhívása a szabálykövető közlekedésre. Ezt játékos formában próbáljuk megvalósítani.
Miért éppen szerdán keresitek fel Fonyódligeten a táborozókat?
Szerdánként tartják a táborban a „Hősök napja” rendezvényt. Ennek a programnak a célja a rendvédelmi és mentőszolgálatok tevékenységének, hivatásának népszerűsítése, megismertetése a táborozó gyermekekkel, emellett fontos cél a közlekedésbiztonságra és a balesetmegelőzésre történő figyelemfelhívás is. Az Alapítvány tájékoztatása szerint hetente 700 gyermek érkezik a táborba, hat és 14 év közöttiek. Alkalmanként 2-2 kolléga vesz részt ezeken a rendezvényeken a Biztonsági Főigazgatóság Területi Vasútigazgatóság Pécs képviselőjeként: Árfalvi István, Halmos Gábor, Kovacsik József és Orbán Zsolt balesetvizsgálók, jómagam pedig védelmi szakértőként.
Hogyan szólítjátok meg a gyermekeket, illetve a tanárokat, kísérőket?
Saját fejlesztésű feladatlapokkal készülünk, amelyeket a balesetvizsgáló kollégákkal együtt állítottunk össze. Ezeket játékos formában közvetítjük az érdeklődő gyermekek és felnőttek számára egyaránt. Az ilyen jellegű megközelítés nagyon fontos, az állomásokon is általában azzal a kérdéssel fordulok az utasokhoz, hogy „Lenne kedve játszani?”. Készülünk totóval, amelyek kérdéseit korosztályok szerint állítjuk össze, emellett szókeresővel, rajzos rejtvénnyel és fényképes tesztlappal lepjük meg az érdeklődőket. Utóbbit egyik kollégám készítette a fiával azért, hogy a vetítéseken bemutassuk a helyes és helytelen magatartásformákat. Emellett a Kommunikációs Igazgatóságtól kaptunk egy szerencsekereket, amely szintén nagy népszerűségnek örvend.
Ebből következik a következő kérdés, hogy milyen az érdeklődés a táborozók és kísérőik részéről?
Általánosságban elmondható, hogy minden alkalommal jelentős volt az érdeklődés kicsik és nagyok részéről egyaránt, és a felnőttek is – akik rendszerint tanárok – szívesen részt vesznek a programjainkon. A gyerekek nagyon lelkesek, egyszerre több foglalkoztatót is kitöltenek, örülnek minden apró ajándéknak. Egy-egy rendezvényen több, mint száz tesztet töltenek ki az érdeklődők, döntően a fiatalabb korosztály képviselői.
A tanárok mennyire veszik szívesen a munkátokat?
Az eddigi visszajelzések nagyon pozitívak, örülnek, hogy jelen vagyunk, és ilyen formában oktatjuk a gyermekeket a KRESZ szabályainak betartására.