A MÁV-START és a GYSEV a háború kezdete óta biztosítja Magyarországon belül azoknak az embereknek, családoknak az ingyenes közlekedést, akik Ukrajnából hazánkba érkeznek. A Szolidaritási jegy a továbbiakban is megmarad, felhasználási feltételeit az elmúlt fél év tapasztalatai alapján és a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően azonban szeptember 15-től pontosítják.
A vasúttársaság munkatársai fél éve segítik az Ukrajnában bajbajutottakat. Február 27-vel vezették be az ingyenes Szolidaritási jegyet, amelyből szeptember 1-jéig 791.148 darabot adtak ki, nettó 1,7 milliárd forintot meghaladó értékű szolgáltatást nyújtva. A háború kitörését követően a MÁV-START az utazási igényekhez igazodva napi 6 pár különvonatot közlekedtetett Záhony és Budapest között, ez a szám április elejére napi 3-ra csökkent, és április közepén a különvonat közlekedtetés megszűnt. Helyette a Záhonyból Budapestre közlekedő vonatokra csatlakoztatott külön kocsikban biztosítottak eljutási lehetőséget a főváros irányába.
Az elmúlt félév tapasztalatai és a nemzetközi gyakorlat alapján a Szolidaritási jegyek felhasználási feltételei megváltoznak. A módosított feltételek továbbra is biztosítják az ingyenes utazást az Ukrajnából menekülők részére, akár Magyarországon kívánnak maradni, akár továbbutaznának Európa más országaiba.
Szeptember 15-től az alábbi feltételekkel váltható Szolidaritási jegy:
- A Szolidaritási jegyen feltüntetett kiindulási állomás csak valamely Záhony – Nyíregyháza szakaszon fekvő állomás, továbbá Hidasnémeti/Nyírábrány/Biharkeresztes/Lőkösháza, valamint Budapest-Keleti/Budapest-Nyugati/Budapest-Déli/Kőbánya-Kispest/Budapest-Kelenföld lehet.
- A Szolidaritási jegyen feltüntetett célállomás csak Budapest-Keleti/Budapest-Nyugati/Zugló/Kőbánya-Kispest/Hegyeshalom/Szob állomás lehet.
- A Szolidaritási jegy budapesti állomások közötti viszonylatra nem váltható meg.
- A Szolidaritási jegyet csak a felsorolt állomásokon a pénztárakban az állomásról történő kiindulással, illetve vonattal történő határátlépés esetén az érintett vonatok fedélzetén a felsorolt viszonylatokban lehet megváltani.
- A Szolidaritási jegy a vonatok 2. kocsiosztályán történő díjmentes utazásra érvényes. A feláras vonatokon szükséges pótjegyet, helyjegyet a gyorsvonati pótjegy kivételével meg kell vásárolni.
- A díjmentes Szolidaritási jegyek nemzetközi utazás során is felhasználhatók az út magyar szakaszán, azonban nemzetközi utazás előtt mindenképp ajánlott tájékozódni arról, hogy az ukrán állampolgárok, menekültek milyen feltételekkel utazhatnak.
Egyéb, belföldi utazásokhoz Magyarország a 85/2007 Kormányrendelet és a Vasúttársaság díjszabása szerint biztosít kedvezményeket. Így például a menekültként, oltalmazottként vagy menedékesként elismert, vagy ilyen státuszért folyamodó személy díjmentesen utazhat az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság által utazási kedvezmény igénybevételére kiállított igazolással, az azon feltüntetett viszonylaton. Szintén díjmentesen utazhat a 6 évnél fiatalabb gyerek, míg a 6-14 éves gyerekek 50% kedvezményre jogosultak. Az utazási kedvezmény a helyjegyre, valamint a pótjegyre nem vonatkozik, kivéve a 3 év alatti, külön ülőhelyet nem foglaló gyermeket, valamint a pótjegy tekintetében a menekültkénti, oltalmazottkénti vagy menedékeskénti elismerését kérő személyt. A 85/2007 Kormányrendeletben meghatározott utazási kedvezmények nemzetközi utazásra, vagy annak magyarországi szakaszára nem vehetők igénybe.
Szeptember 14. 23:59-ig bezárólag váltott szolidaritási jegyek érvénytartamukon belül a rajtuk feltüntetett viszonylaton még felhasználhatók.
A Szolidaritási jegy megváltozott igénybevételi feltételeiről és az utazási kedvezményekről a https://www.mavcsoport.hu/mav-start/belfoldi-utazas/solidarity weboldalon olvasható további tájékoztatás ukrán nyelven is. Mától minden szolidaritási jegyhez ukrán nyelvű tájékoztatót is kapnak az érintettek.