Tavaly öt Áldozatsegítő Központ (ÁSK) – és egy Áldozatsegítő Pont – került megnyitásra az országban, így folytatódott és az idei évben is folytatódni fog a központok hálózatának kiépítése. Mind az öt központot olyan szakemberek vezetik, akik gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek az áldozatsegítéssel kapcsolatban. Alábbi írásunkban az újonnan nyitott Áldozatsegítő Központok jellemzőit szeretnénk röviden bemutatni.
A Zalaegerszegi Áldozatsegítő Központ vezetője egy volt rendőr és drogprevenciós szakember, Drávecz Balázs. A helyi ÁSK az önkormányzatokkal történő együttműködés tekintetében két olyan tevékenységet folytat, amely Zala vármegye földrajzi elhelyezkedéséből fakad. A központ a Balaton-parti települések önkormányzataival együttműködve kiemelkedő sikereket ért el a körzetbe érkező nyaralók tájékoztatásában. A nemzetközi együttműködés jegyében pedig a Zala vármegyével határos Szlovénia Lendva településének önkormányzatával kötött együttműködési megállapodást.
Halászné Kis Andrea vezeti a Székesfehérvári Áldozatsegítő Központot. Széles körű tapasztalattal érkezett a minisztériumhoz, többek között az egészségügyben, szociális munkásként, illetve foglalkozási rehabilitációs szakértőként is dolgozott korábban. Fontosnak tartja, hogy a különféle segítő szervezetekkel együttműködve minél szélesebb körben tudjon segítséget nyújtani az áldozatoknak. Ez az igény a segítő szervezetek részéről is megfogalmazódott, ezért nyitottak a közös munkára. Több esetben is sikerült az összefogásnak köszönhetően megnyugtatóan rendezniük a hozzájuk fordulók problémáit. Széles a paletta. Akár az egyszerűbbnek tűnő, kisebb értékű lopásos bűncselekmények áldozatai vagy a kapcsolati erőszak, emberkereskedelem áldozatai is bizalommal fordulhatnak hozzájuk. Szakmai tudásuk és segítő kapcsolataik révén végzik a munkájukat úgy, hogy minden áldozat elégedetten távozzon tőlük.
A Kaposvári ÁSK koordinátora, dr. Triznay Gabriella jogász végzettségű, korábban a vármegyei kormányhivatal igazságügyi szakterületén tizenhat éven keresztül foglalkozott áldozatsegítéssel. A központ együttműködése a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal országosan is egyedülálló, rendőrkapitányságonként működő áldozatvédelmi referensi hálózaton keresztül valósul meg. Így az ÁSK eljut olyan áldozatokhoz is, akik egészségi, szociális helyzetüknél fogva nem tudnak a vármegyeszékhelyre a szolgáltatásokért beutazni. A Kaposvári ÁSK és a Somogy Vármegyei Kormányhivatal között is gördülékeny, problémahatékony a feladatmegosztás: a központban megjelenő áldozatokat az áldozatsegítő meghallgatja, és csak a kérelmet „utaztatják” az egyablakos ügyintézéskor, így nagy esély van a másodlagos áldozattá válás megelőzésére az eljárás során.
Az Újbudai ÁSK Budapest második Áldozatsegítő Központjaként 2024 augusztusában kezdte meg működését. A koordinátor, Somkutiné Bernek Éva korábban a Családbarát Magyarország Központ szakmai igazgatóhelyetteseként is dolgozott. Az Újbudai ÁSK fókuszában az áldozatsegítő szervezetek közötti szoros együttműködés elősegítése áll, így lehet ugyanis a legmagasabb színvonalon biztosítani a hozzájuk fordulók számára a legjobb szolgáltatást. A két budapesti Áldozatsegítő Központ fedi le a budapesti és Pest vármegyei településeket. Területi megosztásukat a Duna adja, a nyugati rész tartozik az Újbudai Központhoz és a Dunától keletre eső rész tartozik a Budapesti Központhoz. A két központ szorosan együtt dolgozik a Budapesti és a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal és a szintén itt működő kormányhivatalokkal. A rendőrséggel közösen vesznek részt számos rendezvényen. A rendőrség feladata a bűnmegelőzés, az Áldozatsegítő Központok feladata az ismételt áldozattá válás megelőzése. Ez a két terület nehezen választható el, ezért nagyon fontos, hogy közösen látogassanak el a különböző szervezetekhez (idősotthonok, iskolák, strandok, állatkert stb.), és együtt tartsanak a témában tájékoztató előadásokat. A rendezvényeken az ÁSK kollégái szívesen várnak mindenkit, akik segítségre szorulnak, akik még nem hallottak a szervezetről, akiknek van olyan ismerőse, aki áldozat: időseket, fiatalokat, családokat.
A Győri Áldozatsegítő Központ Győr-Nádorváros városrészen került kialakításra. A központ koordinátori feladatait dr. Teiszler Ágnes látja el, aki széles körű tapasztalattal rendelkezik az áldozatvédelem, az emberkereskedelem, a család-, gyermek- és ifjúságvédelem, a hozzátartozók közötti erőszak területén, de kábítószer-prevenciós területen is dolgozott, illetve rendőrségi áldozatvédelmi referensi feladatokat is ellátott. A rendőrséggel szoros együttműködésben segítik a bűncselekmények áldozatait, elsősorban információátadással és napi szintű kapcsolattartással. Közösen szerveznek prevenciós kampányokat, rendezvényeket és iskolai programokat, hogy felhívják a figyelmet az áldozatvédelem fontosságára és az elérhető támogatásokra. Az áldozatok közvetlen elérésén alapuló rendszer működésével az áldozatok a rendőrségen keresztül automatikusan kapcsolatba kerülnek az Áldozatsegítő Központtal, míg az áldozatvédelmi referensek rendszeres képzéseket és ellenőrzéseket tartanak az egységes eljárás biztosítása érdekében. Így a rendőrség és az Áldozatsegítő Központok hatékonyan járulnak hozzá az állami áldozatvédelmi politika megvalósításához. Dr. Teiszler Ágnes – aki 2023-ban Victima Protector díj elismerésben részesült – korábban a rendőrség területi áldozatvédelmi referenseként jól működő, széles körű kapcsolatrendszert épített ki a jelzőrendszer állami és civil tagjaival, valamint a 2018 óta működő Szombathelyi Áldozatsegítő Központtal. Áldozatvédelmi szakvonaltartóként koordinálta a helyi áldozatvédelmi referensek tevékenységét, a rendőri állomány részére rendszeres oktatásokat, szemléletformáló képzéseket tartott és szervezett az áldozatsegítő munka hatékonyságának növelése érdekében.