Szép hagyománya a vasutas társadalomnak, hogy egy-egy nevezetes esemény, tiszteletre méltó teljesítmény, vagy ezek megbecsülésre érdemes alkotóiról – a helyhez kötődően, a vasútállomások utasforgalmi létesítményeinek jól látható helyein – emléktábla állításával emlékeznek meg. A Vasutas Természetjárók Szövetsége és a MÁV VSC Természetjáró Szakosztály szervezésében május 14-én Badacsonytördemic-Szigliget vasútállomáson is emléktáblát avattak. Az emléktábla megemlékezik a vasutas turisták által kezdeményezett Országos Kéktúra mozgalom hetvenedik és Trencséni Zsigmond születésének századik évfordulójáról.
Trencséni Zsigmond, a MÁV Tervező Intézet 4. Gép- és Felsővezeték Tervező Iroda korábbi vezetője, 1950-ben gépészmérnökként végzett, és egyetlen munkahelye a Magyar Államvasutak volt. Az Ő aktív időszakában a MÁV gépészeti szakszolgálatánál és a MÁVTI-ban napjainkig is kiható nagy fejlesztések történtek. Legnagyobb beruházásként a záhonyi átrakó körzet gépészeti berendezéseinek, valamint az akkor nagy lendülettel zajló vonalvillamosítások tervezését és kivitelezését felügyelte. Munkája mellett címzetes főiskolai docensként oktatta a leendő vasútgépész üzemmérnökök sorát előbb Budapesten, majd Győrben a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola Közlekedés-építési karán és ennek jogutódjain. 2011. november 3-án a Magyar Tudomány Ünnepén megkapta a magyar vasút fejlesztése területén végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként a Magyar Tudományos Akadémia által, a MÁV Zrt. kötelezettségvállalása mellett létrehozott Mikó Imre-díjat, mint életmű díjat.Szakmai tevékenysége mellett másik nagy szenvedélye a természetjárás volt. Népszerűsítette a MÁVTI-ban, majd az egész vasutas közösségben is a szervezett természetjárást. A jelenlegi nevén 1993 óta működő Lokomotív Turista Egyesület 1949-ben történt megalapításában is részt vett. Szervezője, túrvezetője volt a vasutas természetjárók évente megrendezett találkozóinak. A vasutas turistákkal nem csak az ország összes túra-útvonalát járták be, de a környező országok hegyeinek felkeresése sem maradt ki a programokból. 1978-ban Badacsonytördemic-Szigliget vasútállomáson az Országos Kéktúra mozgalomra emlékeztető táblát avattak az Ő közreműködésével. 2015-ben a Vasutas Természetjárók Szövetsége tagszervezeteinek Vándorserleget alapított, melyet azóta minden évben kis ünnepség keretében adományoz a VTSZ Elnöksége az arra érdemes tagszervezet részére. A Balaton-felvidék volt az otthona, Badacsonylábdihegyen a szőlőskertben, szeretett családja, körében töltötte nyugdíjas éveit. Művelte szőlőjét, saját készítésű borát, saját törkölyből párolt pálinkáját itta és minden kedves régi ismerősét ezzel kínálta, ha hozzá ellátogattak.
Az ünnepségre az ország minden pontjáról közel 100 fő turista és érdeklődő helybéli érkezett és hallgatta a MÁV Széchenyi-hegyi Gyermekvasút Fúvós Zenekara térzenéjét. A pontban 11 órakor felhangzó fanfár jelezte az ünnepség kezdetét, ekkor a résztvevők zenekari kísérettel elénekelték a Himnuszt, majd meghallgatták Áprily Lajos, „Veletek vándorolgatok” című versét Szalai András műértő előadásában. Az ünnepi beszédek sorát Badacsonytördemic község polgármestere, Horváth Zoltán úr nyitotta meg, őt Szentgyörgyi Magdolna, a Vasutas Természetjárók Szövetsége Elnöke követte, végül a család képviseletében Trencséni Mária kapott szót. Következett az ünnepség fénypontja, a két nappal előbb, a MÁV tapolcai épület-karbantartó részlegének munkatársai által szakértően felszerelt emléktábla Szentgyörgyi Magdolna és Trencséni Mária általi leleplezése. Elsőként a család részéről Trencséni Mária, Katalin és Erzsébet koszorúzott, majd Horváth Zoltán polgármester kisfiával és Szántai Attiláné önkormányzati képviselő asszonnyal helyezte el a község megemlékező virágait. Végül a Vasutas Természetjárók Szövetsége képviseletében Molnár Angéla és Ráfli Imre díszítette csokrával az emléktáblát.
Az ünnepség után a Vasutas Természetjárók Szövetsége központi szervezésű éves programjaként meghirdetett Vasutas Természetjáró Nap túrái indultak a Badacsony előbb lankás, majd egyre meredekebben emelkedő ösvényein. A táj szépsége mindenkivel feledtette a kaptatók nehézségeit, az izmokat megdolgoztató emelkedők buktatóit. A túrák végén pedig hűvös falaival, nyugtató látványával várta őket Badacsonytomaj bazalttemploma.
Fotók: Honvári Terézia, Szentgyörgyi Magdolna és Sándor Tibor