Motiválj másokat!

 
Ebben a rovatban egészségmegőrzéshez kapcsolódó inspiráló történeteket, hasznos tippeket találsz kollégáidtól, amiket könnyedén be tudsz építeni te is a mindennapjaidba.
Légy részese a támogató közösségünknek, küldd el te is a saját motiváló élményeidet, amellyel másoknak is segíthetsz, hogy egészségesebb életet élhessenek! 
Megosztásaidat az egeszseg@mavcsoport.hu e-mail címre várjuk. 
 
Elküldés előtt olvasd el az Adatkezelési tájékoztatót és a levélhez feltétlen csatold a Nyilatkozatodat is! 

 

Kétgyerekes anyukaként jól érezni magam a bőrömben

Gyermekeket nevelő anyukaként a mindennapi feladatok és elvárások teljesítésének terhe alatt, sokszor gondolkodtam azon: hogy vagyok én a rendszerben? Egyre inkább azt éreztem, hogy alig várom, hogy csend legyen, ne legyen körülöttem senki, és végre azt csinálhassak, amit szeretnék. Megálljt parancsoltam a mókuskeréknek! Fokozatosan kezdtem visszacsempészni azokat a tevékenységeket, amelyek feltöltenek, élményt adnak: sportolás, koncertek, színház, néhány nap távol a családtól, vacsora a barátokkal. Ezek rendszeres beiktatása a pörgős mindennapokban sokat segített, hogy jobban érezzem magam. Kitekintve pedig nem csak nekem tett jót, hanem a családtagok számára is: jobban összeszoktak.

 

 


Pilatesszel az ülőmunka káros hatásai ellen

Korábban egy MÁV Hírlevélben olvastam, hogy egy Pilates stúdióba kedvezményesen lehet a bérletet vásárolni. Elmentem egy próba alkalomra, és nagyon megfogott az edző, a hangulat és a mozgásforma is. Az ülő munka miatt gyakran fájt a hátam, beállt a nyakam és sokszor azt éreztem, mintha a csigolyáim összecsúsznának. Már pár alkalom után éreztem a sok nyújtó gyakorlat hatását, a hátamból kezdett elmúlni a fájdalom, az edzések után, mintha több centivel hosszabb lennék! Ezt vagy bármilyen más mozgásformát csak ajánlani tudok mindenkinek!

 


Lépésszámlálásból fogyás és szokás

Évek óta elhúzódó térd problémám volt, ami nem tűrt halasztást, az orvos műtétet javasolt. A műtét megtörtént, jól is sikerült, de jelezte, hogy az évek alatt felszaladt 10+ kiló felesleg is terheli az ízületeket, jó lenne pár kilót fogyni. Először a millió lépés applikáció használata indított el a gyaloglás útján, amikor a gyerekem iskolájának gyűjtöttem a kilométereket. A gyűjtés lezárultával azonban a kialakított szokásomat nem hagytam el, és azóta is naponta gyalog járok, pl.: a munkahelyre két megállóval előbb leszállok és a távolságot gyalog teszem meg, majd hazafelé szintén. Hétvégén a családdal sétálunk egyet a Margitszigeten vagy a Városligetben és észrevétlenül falja a lábam a km-eket. Egy sziget körrel 5 km simán összejön. Már tervezünk nagyobb túrákat is, következő úti cél a Prédikálószék, ahonnan állítólag csodás a látvány a Dunakanyarra. A gyaloglás jótékonyan hatott a súlyomra is, már 5 kiló lement és célom, hogy még ennyit sikerüljön leadnom. 

 

 


Hogy növeltem a napi vízfogyasztásomat

A sok munka, majd délután az iskolába, óvodába a gyerekekért, és irány haza, házimunka, tanulás másnapra, mellett észrevettem, hogy keveset iszom. Fájt a fejem, kiszáradt a szám, nehezen koncentráltam, elfelejtettem dolgokat, a bőröm is nagyon száraz volt és roppant ingerült voltam a nap végére. Éppen egy kimerült állapotomban megláttam egy boltban, hogy lehet motiváló feliratokkal ellátott palackot venni, ami az üzenetekkel is folyamatosan a vízivás fontosságára hívja fel a figyelmem. Vettem is egyet, ami azóta hű társam, legyen az értekezlet vagy utazás a tömegközlekedésen a gyerekekért. Pár nap alatt éreztem, hogy elmúlik a fejfájásom, jobban tudok koncentrálni, és mintha a bőröm is megtelt volna vízzel. Legjobb dolog volt, amit tehettem magamért, hogy párezet Ft-ért beruháztam a kulacsra, és így már biztosan figyelek rá, hogy mindennap legalább kétszer megtöltsem. És azon kívül, hogy magamnak jót teszek, a gyerekeknek is jó példát mutatok, és észrevétlenül szoknak rá a folyadékfogyasztásra. 


Rejtett pajzsmirigy alulműködés okozott erős fáradtságot

A véletlen találkozások néha megváltoztatják az életünket. Kisgyerekes anyaként hosszú időn keresztül szenvedtem attól, hogy a nap bármely pillanatában, bárhol el tudtam volna aludni és rövid idő alatt sokat híztam. Nyugtáztam magamban, hogy most ez egy ilyen időszak. Szedtem a vitaminokat, levegőn is voltam a gyerekekkel, mégsem lett jobb a közérzetem. 

Egyik délután az óvoda udvarán, míg a kislányomra vártam meglehetősen enerváltan, szóba elegyedett velem az egyik anyuka, és a legkézenfekvőbb kérdést tette fel: - Hogy vagytok? Őszintén nem volt már arra sem erőm, hogy palástoljam mennyire fáradt vagyok. Utólag, milyen jól tettem. Kiderült neki is volt hasonló problémája, és egyébként a testvére belgyógyász szakorvos, így ajánlotta keressem fel konzultációra. 

Mivel egyre rosszabb lett a helyzet, rászántam magam és elmentem a rendelőbe,  ahol vérvétel és alapos kivizsgálást követően kiderült, hogy tüneteim okozója a pajzsmirigy alulműködésem és az inzulinrezisztenciám.  Az állapotjavulás egyik feltétele az életmódváltás volt.  

Korábban elképzelhetetlen volt számomra, de beépítettem a rendszeres testmozgást az életembe. Sokszor nehéz elindulni sportolni, mert fáradt vagyok, nincs kedvem, (kifogást mindig könnyen találok J) de aztán mozgás után sokkal  több az energiám, jobban kezelem a stresszt, a közérzetemre és állóképességemre is pozitív hatással van. Elkezdtem többet foglalkozni az önismerettel is, ami ugyancsak segít a lelki ellenállóképességem megőrzésében, és a nehéz helyzetek kezelésében. Számomra a legnehezebb pillére az életmódváltásnak az étkezések megtervezése, hogy mindig azt egyem, és annyit, amire a szervezetemnek szüksége van az egyenletes vércukorszint biztosításhoz. Ezen a téren még van hova fejlődnöm, de szerencsére sok segítséget lehet kapni a dietetikusoktól. Ami viszont nem esik nehezemre, az, hogy azóta is járok a doktornőhöz és ellenőriztetem az állapotom, továbbá elmegyek évente szűrésekre.  Hálás vagyok annak az anyukának, hogy kaptam egy irányt merre induljak el. Közhelynek hangzik, de az egészségünk a legfontosabb, hiszen ha nincs egészség, saját tapasztalatom alapján mondhatom, hogy  a leghétköznapibb tevékenységek ellátása is óriási feladat és energia. Vigyázzunk magunkra!

 


Kevesebb cukor és péksüti = kevesebb pattanás

Világ életemben sokat küzdöttem a pattanásokkal. Nem csak az arcomon, hanem a mellkasomon és a hátamon is rengeteg volt belőlük. Egy bőrgyógyász sem tudott rá hathatós megoldást. Egyszer az egyik szomszédommal beszélgettem erről, aki azt javasolta, hagyjam el a cukrot és a szénhidrátban gazdag ételeket. Kinevettem: Mi köze lenne a kettőnek egymáshoz? Mondta, hogy egy próbával nem veszíthetek: pár nap után fogom látni a hatását. Így tettem és a hatás tényleg megdöbbentő volt. Azóta több táplálkozási tanácsadóval beszéltem és a cukor mellett kerülöm a tejtermékeket és glutént is. Ezeket nem csak a bőröm hálája meg, hanem jobb az erőnlétem, az emésztésem és kevesebb a gyulladás a szervezetemben. Érdemes lehet utána olvasni ezeknek, vagy megkérdezni egy-egy szakértőt, vagy kísérletezni, kitapasztalni, hogy mire hogy reagál a szervezetünk. 


Kihagyott szűrővizsgálatok negatív következményei

Mindenhol azt hallani, hogy milyen fontosak a szűrővizsgálatok és megelőzni egyszerűbb, mint aztán egy előrehaladott betegséget gyógyítani. Legyintettem rá és nem hittem benne. Három évig nem mentem fogorvoshoz, hiszen soha nem volt ilyen jellegű problémám, és ez idő alatt szinte eltűnt egy fogam. Hátulról kezdett lyukasodni, előröl nem látszott semmi és már üreges volt, mire orvoshoz értem már gyökérkezelni kellett. Máskor pedig nőgyógyászati műtét lett a pár évig kihagyott rákszűrésből. Azóta nem hanyagolom el a szűrővizsgálatokat. Nagyon macerás tud lenni megtalálni a jó orvost, időpontot egyeztetni és elmenni a vizsgálatokra (pláne, ha még fizetni is kell érte), de tudom, hogy ha kihagyom, sokkal veszélyesebb lehet a helyzet. Vérvétel, bőrgyógyász, nőgyógyász / urológus, fogorvos, stb. Ne hagyjátok ki! 


Almaecettel a gyomorsav ellen?!

Nagyon sokat küzdöttem a gyomorsavammal. Rettenetesen kellemetlen volt. Persze elmentem a patikába és vettem savlekötőt. Aztán csak nem javult a helyzet és elkezdtem utánajárni. Kiderült, hogy a gyomorsavval küzdő emberek jelentős részének nem az a problémája, hogy sok a gyomorsava, hanem hogy gyenge. Úgy voltam vele, hogy ennél már nem lehet rosszabb, megcsinálom, amit ajánlanak ilyen helyzetben: erősíteni kell a gyomorsavat. Elkezdtem almaecet kapszulát szedni étkezések előtt, nem ittam vizet étkezés előtt 15 perccel és étkezés után 45 perccel, könnyű és nem fűszeres ételeket ettem (csirkemell, saláta, rizs) és kis adagokat, kerültem a cukrot és cukros leveket és a szénszavat, nem feküdtem le tele hassal és figyeltem rá, hogy ne görnyedjek úgy. Szerencsére nálam megoldódott a helyzet.