Alkotó vasutasok, kreatív alkotások Pécsről

Pályázat Munkatársaink

2024.12.19 16:59
szerző: MÁV KIG

A képen balról jobbra: Kovács Miklós; Györkös Tamás (Virovecz Attila távolléte miatt); Szabó Csaba (igazgató); Pintér János.

 

A Pécsi Pályavasúti Területi Igazgatóság Pécs a negyedik alkalommal rendezte meg a Best of „Csináld magad” elnevezésű házi versenyét, melyben munkavállalóink részére ismételten biztosítottunk bemutatkozási lehetőséget. Nagy érdeklődéssel vártuk azon munkatársak jelentkezését, akik saját, a vasút által inspirált pályaművel, munkadarabbal, alkotással szívesen megmérettetik kreatív hobbijuk termékét. A pályaműveket idén is – az előző évek gyakorlatának megfelelően – a területi forgalmi egységeken lehetett leadni, majd az összegyűjtött anyagok 2024. november 4. és december 10. között a területi igazgatóságunk tanácstermében voltak kiállítva. Ezek között megtalálható volt rézkarc, festmény, fából, papírból, kávéból, lejárt telefonkönyvből, vonatindító tárcsából, gyöngyből és még sok egyéb érdekes anyag felhasználásával készült kiállítási tárgy.

Összesen huszonnégy név nélküli „jeligés” pályamű vett részt a megmérettetésen, szakmai vezetőkből álló zsűri pontozta a beérkezett műveket és megállapította a „hivatalos” végeredményt. Emellett a látogatók is szavazhattak a kiállított alkotásokra: 116 ember voksolt és nevezte meg az általa legjobbnak vélt három-három alkotást a „közönségszavazat” nyertesét. Abban mindenki egyetértett, hogy erre a versenyre is magas színvonalú, egyedi munkák érkeztek.

December 13-án az igazgatóság dísztermében a díjazottjainknak ünnepség keretében adtuk át a serlegeket, okleveleket. Az alkotók a pályaművekből készített prezentáció bemutatása közben az általuk készített alkotás elkészítéséről, inspirációjukról adtak rövid tájékoztatót. Egy-egy darab bemutatásánál izgatottan néztünk körül, hogy a kiállított tárgy mögött ki lehet az alkotó. 

A hivatalos sorrend szerint első helyezett az „Összevarrt vasutasláda” lett, amely Virovecz Attila (Gyékényes állomás, váltókezelő) asztalosi kézügyességét dicséri.

Pályamű bemutatása:

Attila a feleségének készítette varrós doboznak, ebben tudja tárolni a varrógépet, fent a kis ládában az ollókat cérnákat és ehhez a tevékenységhez tartozó egyéb kellékeket. A láda elkészítése után, az anyagot megégette, öregítette, majd lazúrozta, a szürke részt lazúrozás után szürkére festette csiszolta, és lelakozta az egészet. Az oldalán a drót darabok szimbolizálják a varrást, mintha úgy lenne összevarrva ezért lett a neve „Összevarrt vasutasláda”.

A második helyezett lett „Fából vaskarika” – és egyben a közönségdíjas – Kovács Miklós (Pécs PFT, vezetőmérnök) kollégánk által készített alkotás.

Pályamű bemutatása:

A lakat teste kerti diófából, a számzár, és a kengyel meggyfából készült. A lánc anyaga erdei fenyő.

A lakattest szálirányú elrepesztése után került kialakításra a zárszerkezet helye. Az esztergált számzár elhelyezése után ragasztotta össze újra a testet. Ezzel a technikával a ragasztási hézag láthatatlan maradt.

A teljes lánc, egy faanyagból készült, anélkül, hogy a szemek meg lettek volna szakítva.

Az ilyen technikai jellegű elfoglaltsággal kihívást keres magának, hogy meg tudja-e csinálni. (és sikerült)

A harmadik helyezett lett „Háromkirályok ajándéka” mely a Karácsonyvárást, ünnepre való ráhangolódást támogató pályamű, amit Pintér János (Területi Forgalmi Osztály Pécs iparvágány szakelőadó) készített.

Pályamű bemutatása:

A 2023 év nyarán egy használt bútor kereskedésben  tálált egy „Betlehemet” akkor elhatározta, hogy az alakok felhasználásával megépíti a saját történetét. Mindig volt otthon betlehemük, az előzőt is ő építette a két lánya számára akik hosszú éveken keresztül játszottak vele. Ők már kirepültek, az a betlehem tönkre is ment, igy most adott volt minden az újraépítéshez.

A rendelkezésre álló alakok nagyságához mérten először az istálló került megépítésre, mecseki homokkőből.

A tetőszerkezet, illetve az összes többi fa anyagát az udvarukban egy vihar során kidőlt borostyán fa adta. A Tető fedéséhez az örökbefogadott Bükkösd állomásról hozott Maci fűvet használta. 

Az építést 2023-ban kezdte, de még mindig nem tekinti teljesen befejezettnek, ígéretet tett a családnak, hogy mire az új generáció megérkezik, addigra befejezi.