Általános iskolásoknak szervezett balesetmegelőzési programot a MÁV és a rendőrség a Békéscsabai Turisztikai Főpályaudvaron február 22-én. Három iskolából mintegy 70 diák vett részt azokon a szakmai előadásokon, amelyeket Bánszki Hajnalka rendőr őrmester és Bajkai Zsolt, a MÁV balesetvizsgálója tartottak meg. A gyerekek tudását kérdésekkel mérték fel a szakértők, ezen kívül pedig egy működő fénysorompót is megtekinthettek a jelenlévők.
Ezen a napon nem csak a fénysorompó működésével, a vasúti átkelés szabályaival és a vasúti átjáró jelzéseivel ismerkedhettek meg az itt lévők, hanem különböző fotók alapján – és a rajtuk szereplő balesetek ismertetése révén – magyarázták el a szakemberek, hogy az elsőrendű vesztes elsősorban a közúti jármű lehet. Ez a méret és a tömeg különbsége miatt is így van, de a fékút is nagyon különböző, hiszen amíg egy személygépkocsi 50 km/h sebességnél 17 méteren belül meg tud állni, addig a vonatszerelvénynek – szintén 50 km/h sebesség mellett – több mint 500 méterre van szüksége mindehhez.
Az előadók a két távolság szemléltetése érdekében kijelölték, majd a gyerekekkel együtt végig sétálták a két távolságot – ezzel érzékeltetve a kettő közötti különbséget.
A MÁV és a Rendőrség munkatársainak rendkívül pozitív hozzáállása, és a média nagy érdeklődése alapján nem csak a mostani járművezetők figyelmét sikerült felhívni a vasúti átjáróban (is) minél fokozottabb figyelemre, hanem a folyamatosan felnövő generációk is azzal a tudattal fognak majd volán mögé ülni, hogy a kormányt fogva a felelősség is részben a kezükben van.
„Ha sikerült a kezdeményezéssel elérni, hogy a jelenlévő gyerekek a szülőknek elmesélik az itt elhangzottakat, valamennyien elgondolkodnak rajta és már megérte, hogy az érintettek összefogásával megvalósult a Fények – Sínek – Életek program” – mondták el a szervezők.