Megérkezett végre a nyár, forró a napsütés, zöld a természet, és egyre nő az igény bennünk, hogy a szabadban töltsük az időnket. Szomjazunk a zöldre, a friss levegőre, a természetre. Hogy mi áll ennek a hátterében? Evolúciósan kódolt a génjeinkben.
A természet megnyugtató hatása a múltunkból eredeztethető, őseink a természethez még sokkal közelebb éltek, mint a mai kor embere és ennek emlékét őrizzünk magunkban mi is. Még ha nagyvárosban, a „betondzsungelben” nőttünk is fel, valahol mégis ismerős, otthonos kimenni a szabadba, az erdőbe. Sokféle oka lehet annak, amiért szeretünk kint lenni, van viszont egy dolog, ami mindannyiunkra ugyanúgy hat. A természetben az idegrendszerünk megpihen, az állandó készenléti állapotból engedünk. Ennek oka, hogy a minket érő ingermennyiség itt kisebb, könnyebben feldolgozható és sok esetben kevesebb veszélyforrást rejt magában, mint a nagyváros. Ez olyan pozitív hatásokkal jár, mint a stressz-szintünk csökkenése, a hangulatunk és a figyelmünk javulása.
A természeti környezet gyógyító ereje annyira erősen él bennünk, hogy nem is kell az érintetlen természetben lennünk, hogy a hatását érezzük. Már kis dolgok is segítenek, amelyek emlékeztetnek minket arra, milyen lenne, ha a szabadban lennénk, a természet színei is nyugtatóan hatnak ránk. Az otthonunkat és az irodánkat is dekorálhatjuk úgy, hogy a környezet megnyugtató, felfrissítő hatása érvényesüljön. Sokat számít, ha élő növényeket tartunk a környezetünkben: akár cserépben, akár az ablakon kinézve láthatjuk őket. Szerencsére akkor sem kell elkeserednünk, ha a szobanövények életben tartása egyelőre gondot okoz: kutatások azt mutatják, hogy a növényeket idéző képek, tapéta, műnövények, sőt maga a zöld szín is ugyanúgy megnyugtatóan hat ránk. Aki pedig nem a vizuális élményre vágyik, az a természet hangjait hallgatva is elérheti a kívánt hatást.
Erdőfürdőzés – avagy a természetben való elmerülés
Az utóbbi időben egyre több helyen lehet hallani az erdőfürdőzés kifejezést. Könyveket, előadásokat, meghirdetett programokat is találunk a szóra rákeresve. Az erdőfürdőzés egy japán eredetű fogalom: a természetben való elmerülést jelenti, amivel a jólétünket tudjuk növelni. A lényege, hogy az erdőben tett séta alatt igyekszünk a lehető legjobban odafigyelni a környezetünk apró részleteire. Hallgassuk a madárcsicsergést és az apró neszeket, érezzük az illatokat, próbáljuk megfigyelni minél részletesebben, amit látunk. Az ilyen sétákon egy szakember segít bennünket az elmélyülésben, a természettel való kapcsolódásban.
Bármi is legyen testhezállóbb: vezetetten vagy egyedül, szobanövények vagy dzsungelt mintázó tapéták között, szívből ajánljuk mindenkinek, éljen a természet gyógyító hatásával!
Támogatlak program csapata