Az eredményes és jó hangulatú csapatok működésének alapja a bizalom. A bizalom fenntartja azt a védett környezetet, amelyben aggodalom nélkül megoszthatók információk, felvállalhatók a sebezhetőségek és hiányosságok, vagy akár még a félelmek is. Egy olyan csapatban, ahol nagy a bizalom, elfogadott a hibázás. Ha lehet hibázni, az csökkenti a félelemérzetet, növeli a pszichológiai biztonságot és változásra, fejlődésre sarkall.
Vessünk egy pillantást vezetőként a saját csapatunk működésére, míg munkavállalóként a kollégáinkkal való viszonyunkra! Elgondolkodtató lehet számunkra Patrick Lencioni modellje, amely a jól működő csapatok felépítését szemlélteti.
A bizalom természetesen szakmaiságon, hitelességen, kapcsolódáson és megbízhatóságon alapszik. A szakmaiság azt jelenti, hogy a kolléga azt képviseli, ami nekem biztonságot ad, megvan a biztos tudása és végzettsége a feladata ellátásához. Ezért is elengedhetetlen, hogy a munkavállaló olyan feladatokat kapjon, amelyeket képes sikerrel végrehajtani. A hitelesség úgy nyilvánul meg, hogy azt teszi a munkatárs, amit mond, mentes az intrikától és a pletykától. Őrizzük meg feddhetetlenségünket! A kapcsolódás által megközelíthető a kolléga, ott van és segít, ha szükséges. Ennek a meglétéhez viszont a személyes kommunikáció és a közös élmények – például csapatépítő program – a kulcs. A megbízhatóság pedig abban ölt testet, hogy elvégzi azokat a feladatokat, abban a minőségben, ahogy ígérte. Ha pedig valami miatt késik vagy akadályba ütközik a feladat teljesítésével kapcsolatosan, azonnal jelzi a számunkra.
Ha a bizalom jelen van a szervezetben, akkor könnyebb a konfliktusok felvállalása és az őszinte, konstruktív kommunikáció. Megjelenik az elköteleződés érzete, erősödik a csapathoz való tartozás vágya. Háttérbe szorul az „én” – az ego, és megjelenik a „mi” – a csapat. Ekkor már fontos számunkra a kolléga jólléte, vele együtt örülünk a sikereinek és annak is, ha elismerik a munkáját. Kutatások alapján amint nő a bizalom a szervezetben, a dolgozók elkötelezettsége is vele együtt emelkedik, a csapatkohézió által. A közös célok mentén az eredményfókusz mellett megjelenik egymás számonkérése is. Ez a számonkérés azonban nem öncélú, nem kritizáló, hanem támogató és ösztönző.
A bizalom, amely az egyéneket csapattá kovácsolja, folyamatos odafigyeléssel és törődéssel tartható fenn. Gondoljunk a kapcsolatainkra egy érzelmi bankszámla mentén! Minden kapcsolatunk leírható egy -1000 és egy +1000 menti skálán. Ebbe a kapcsolatba folyamatosan rakunk betéteket és előfordul, hogy kivétek is történnek a részünkről. Betétek lehetnek például a másik megértése, a másikra való figyelem, az ígéretek megtartása, az elvárások tisztázása, kivét esetén az őszinte bocsánatkérés. Kivét lehet rosszindulat, nem megértés, undokság, hazugság vagy az ígéret meg nem tartása. Jó hír, hogy bármennyire mínuszos is egy kapcsolat, sok betéttel helyrehozható. Ehhez viszont fontos tudnunk, hogy a másik számára mik is az igazi betétek.
A bizalmat nemcsak megteremteni, hanem fenntartani és ápolni is szükséges! Ne féljük ebbe sok energiát és időt tenni, mert ezáltal a csapat hatékonyságát és jó hangulatát támogatjuk, építjük!
a Támogatlak program csapata