Az utóbbi években nyár közepén a hőmérséklet gyakran extrém magasságokba emelkedik. A kánikula nemcsak a fizikai egészségünkre, hanem a mentális jóllétünkre is komoly hatással lehet. A melegebb éjszakák ronthatják az alvásunk minőségét, ami miatt kimerültséget és hangulatingadozást tapasztalhatunk. Az elégtelen alvás következtében romolhat a memóriánk és nehezebb lehet számunkra a figyelmünk fenntartása is. Egy 2001 és 2014 közötti érettségi eredményeket elemző amerikai kutatás megállapította, hogy a hőmérséklet 0,5 fokos emelkedésével a diákok teljesítménye 1%-ot esett.
A kánikula fokozhatja a stressz-szintünket, így ingerlékenyebbé, türelmetlenebbé és lehangoltabbá válhatunk. Kánikula idején gyakrabban tapasztalhatunk feszültséget és nyugtalanságot, ami frusztráltsághoz és konfliktusokhoz vezethet. Kommunikációnkban és viselkedésünkben erőteljesebb fellépést tapasztalhatunk, kifáradás után viszont passzivitást és elvonulást élhetünk meg. A motivációnk is alábbhagyhat, csökkenhet a lelkesedésünk és a lendületünk.
Mit tehetünk a mentális egészségünk megőrzéséért ebben az időszakban?
Hidratálás és táplálkozás: A dehidratáció elkerülése érdekében kiemelten fontos a megfelelő folyadékbevitel. Figyeljünk arra, hogy elegendő vizet, zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszunk, mivel ezzel biztosíthatjuk szervezetünk megfelelő hidratáltságát és tápanyagellátását.
Szociális kapcsolatok: Szervezzünk közös programokat a családtagjainkkal és barátainkkal. A hőség elviselésében a vízparti kirándulások segíthetnek leginkább. A társas kapcsolataink ápolása csökkentheti a stressz-szintünket és javíthatja a hangulatunkat.
Pihenés és alvás: Használjunk könnyű, légáteresztő ágyneműt, tartsuk a hálószobánkat megfelelő hőmérsékleten, elősegítve a megfelelő pihenést. Az elalvásban segíthetnek a relaxációs technikák is.
Fizikai aktivitás: Ebben az időszakban se hanyagoljuk el a mozgást. A kora reggeli vagy késő esti órák alkalmasabbak a szabadban történő mozgásra, hiszen ilyenkor már alacsonyabb a hőmérséklet. A túlságosan megerőltető mozgásformákat viszont érdemes lehet kerülni ezekben a hetekben. A testmozgás hozzájárulhat a mentális és fizikai jóllétünk növekedéséhez.
Hűsítő stratégiák alkalmazása: Fontos, hogy otthonunkat és munkakörnyezetünket megfelelő hőmérsékleten tartsuk. Használjunk ventillátorokat, légkondícionálókat, és kerüljük a közvetlen napsütést a legmelegebb órákban. Igyekezzünk csökkenteni a hőérzetünket: vegyünk hidegebb zuhanyt és tartózkodjunk árnyékos helyeken.