Egyik legkisebb megyénk nem hivalkodó, ritkán szerepel a turisztikai ranglisták élén, pedig látnivalókban, programlehetőségekben és felfedezésre váró helyszínekben is igen gazdag. Kincseket rejt mind a családosoknak, mind a bakancsos turistáknak, mind az irodalom, a történelem és a népművészet rajongóinak. Ha valami eredetire, ha valami zöldre, ha valami természetesre vágyunk, irány Nógrád megye!
Hollókő, az ipolytarnóci ősmaradványok, a palóc néphagyományok – hogy csak a legismertebbeket említsük Nógrádból. Ennél azonban sokkal több ez a fővároshoz is közeli, északi kis megye. Madách és Mikszáth világa ma is élénken jelen van mindannyiunkban, a történelem szerelmesei várak és kastélyok egész sorát kereshetik fel, Somoskő, Salgó, Drégely, Nógrád, Szécsény, hogy csak néhány gyöngyszemet említsünk.
A salgótarjáni bányamúzeumról már korábban mi is beszámoltunk, de itt található hazánk egyik leghíresebb búcsújáró helye, a Mátraverebély mellett fekvő Szentkút is. És amit még nem említettünk, a táj… Vonzza a tekintetet. Hegyek-völgyek, lankák-dombok, és zöld, amerre csak a szem ellát. A megye területének ugyanis csaknem fele, több mint 40%-a erdővel borított, így ez az ország leginkább erdős tájéka. Az erdőségeket hol különleges geológiai képződmények, pl. a kazári riolittufa vagy a zagyvarónai salakkúp, hol folyók és tavak gazdagítják, így bátran tervezhetünk ide gyalogos, kerékpáros és vízitúrákat is. Ha pedig valóban a természettel összhangban szeretnénk megtervezni kirándulásunkat, egyértelmű, hogy vonattal kell utaznunk – s ha már így teszünk, a kerékpárunkat se hagyjuk otthon!
Nyírjes – ahol mindenki talál programot
Nyírjes Balassagyarmat egyik olyan városrésze, ahová helyi lakosként és turistaként is érdemes kilátogatni. Itt található a nyírjesi tórendszer, ami hét kisebb-nagyobb tóból áll, valamint a Nyírjesi Füvészkert és Vadaspark. Ez utóbbi csaknem 40 hektáron várja a kirándulókat. A Füvészkertben 3 kontinens 600 növényfaját ismerhetjük meg, míg a Vadasparkban a hazai fajok mellett emuk, kenguruk és ormányos medvék is laknak, ráadásul a gyerekeket állatsimogató és erdei játszótér is várja.
Civitas fortissima – A legbátrabb város
Mostani úti célunk Balassagyarmat, Nógrád megye egykori székhelye, ma a második legnagyobb városa, ami remek kiindulópontja lehet akár egy egynapos, akár egy többnapos látogatásnak Palócföldön.
A közvetlen vonatjárat (75. sz. vonal) a Dunakanyarból, Vácról indul és először a Börzsönyön, majd az Ipoly-völgyén halad keresztül, így a kétórás út a táj csodálásával szinte elröppen. Miközben több vár mellett is elhaladunk, végül megérkezünk Balassagyarmatra, a legbátrabb városba, ami már több mint 100 éve viseli büszkén ezt a címet, és ebben a helyi vasutasoknak is jelentős szerepük volt.
Az I. világháború bukása után a monarchia darabjaira hullott, és az országban uralkodó káoszt kihasználva több nemzetiség is megpróbált vagy elszakadni, vagy újabb területeket szerezni magának. 1919 januárjában a cseh alakulatok átlépték az Ipolyt, és elfoglaltak több települést és vasútvonalat. Balassagyarmaton azonban összefogtak a magyar katonák, vasutasok és lakosok, így sikeresen visszafoglalták a várost. Azóta használja Balassagyarmat a legbátrabb város címet, ami kiváló példája a hősiességnek, a hazaszeretetnek és a polgári összefogásnak. Palócok két keréken A városban több különleges múzeumot is érdemes felkeresni.
A leghíresebb természetesen a Palóc Múzeum, amelynek a fő tematikája a néprajz, és az egykori helyi paraszti kultúrát mutatja be, de emellett külön termet kaptak Madách Imre relikviái is. A múzeum másik különlegessége az impozáns főépület mellett meghúzódó zsuppfedeles házikók, melyek a gyermekeket is vonzzák, hiszen belépve a múlt azonnal élővé válik, a néprajz pedig műveltséggé. Az itteni kiváló és korszakalkotó muzeológusok ismerték fel először, hogy a skanzen a legjobb tanító, így itt hozták létre Magyarország első szabadtéri gyűjteményét. A 200 éves lakóház mellett istálló, pajta, olajütő és „káponka” is várja a látogatókat.
A két keréken közlekedők két ritkaságszámba menő múzeumot is felkereshetnek Balassagyarmaton. Az egyik a Pannónia Motorkerékpár Múzeum, ahol több, mint 30 motort és számos kiegészítőt lehet eredeti állapotában megcsodálni. A másik az ország első kerékpár múzeuma, ami hihetetlen ütemben bővül és fejlődik a megnyitása óta. Izgalmas, tartalmas és szórakoztató, ahol a kerékpár-történelem klasszikusai – mint például a velocipéd – mellett olyan kuriózumokat is láthatunk, mint a trabicikli vagy a rugókerekű bringa.
Három túra három szinten:
Magazinunk három különböző nehézségű és időtartamú biciklitúrát állított össze azoknak, akik vonattal és kerékpárral érkeznek Balassagyarmatra:
• Családos/kezdő túra: Balassagyarmat vasútállomás – Nyírjesi Füvészkert és Vadaspark – Balassagyarmat vasútállomás Táv: 8,5 km
• Haladó túra: Balassagyarmat vasútállomás – Nyírjes tavak – Csesztve, Madách Imre Emlékmúzeum – Szügy – Balassagyarmat vasútállomás Táv: 24 km
• Profi túra: Balassagyarmat vasútállomás – Palóc Múzeum – Ipolyszög – Drégelypalánk – Kemence – Ipolytölgyes – Szob vasútállomás Táv: 68 km