A hazánk legmagasabb csúcsát, a Kékestetőt is magában foglaló Mátra-hegység bővelkedik látnivalókban és túraútvonalakban. Most, hogy a MÁV-START és a Volánbusz is új járatokat indított a térségbe, közösségi közlekedéssel érkezve is könnyedén bejárhatjuk a legszebb helyeket. Kalandra fel!
Utunkat érdemes a Mátra „fővárosában”, Gyöngyösön kezdeni, majd a kisebb településeken folytathatjuk utazásainkat. Napokat is szánhatunk a túrázásra, a vadregényes mátrai erdőkben könnyű belefeledkezni a természet szépségébe.
Mi folyik itt Gyöngyösön?
A „Mátra kapujának” is nevezett Gyöngyös Heves megye második legnagyobb városa, egyértelműen a vidék kulturális, gazdasági és idegenforgalmi központja. A szőlőművelés és a bortermelés, a városon áthaladó kereskedelmi utak és az állandó piac miatt mindig is sűrűn lakott település volt. A Fő téren az egykori gazdag polgárok középkori házai bájt kölcsönöznek a városközpontnak. Itt található a Grassalkovich-ház, mely ma a Vachott Sándor Városi Könyvtárnak ad otthont, ahol megcsodálhatjuk Hermann Lipót festményeinek kiállítását, a Huszár Lajos Éremtár pénzérméit, valamint Bálint Gazda éremgyűjteményét és személyes tárgyait. A klasszicista stílusú Orczy-ház a XV. századi gótikus terméről híres. Az egykori Rákóczi-házból mára csak egy 1731-ből származó kő ajtókeret maradt meg. A barokk Szent Bertalan Plébániatemplomot a helyiek ”Nagytemplomnak” hívják. A bejáratnál egyszerű emlékharang áll, melyet a városban pusztító 1917-es tűzvész emlékére állítottak. A templom különleges ritkasága egy gótikus bronz keresztelő-medence a XV. század végéről. Kriptájában Almásy és Orczy családtagok vannak eltemetve. Kedves látványosság a Szent Korona ház is, ahol egykoron a magyar koronát őrizték, ma pedig a Szent Bertalan templom kincseit lehet benne megcsodálni, miseruhákat, könyveket, szobrokat, ötvös műtárgyat. Az egykori Orczy kastély, a mai Mátra Múzeum kihagyhatatlan látnivaló, gazdag helytörténeti, vadászati és természettudományi gyűjteménnyel. Kedvelt látványosság a Szent Erzsébet templom, a Ferences Plébánia templom és kolostor, ahol a 16 000 kötetes könyvtárt is megtekinthetjük. Ha pedig mindent megcsodáltunk, hangulatos kávézókban, éttermekben pihenhetünk rá az élményekre.
Mátrafüred bája
A kedves kisváros közigazgatásilag Gyöngyöshöz tartozik, a gyakorlatban viszont teljesen más hangulatú, mint a nagyváros. Főleg túrázóknak ideális kiindulópont, wellness szállodák szobái, panziók, kulcsos házak kiadók a turistáknak. Könnyed túrákat kedvelőknek ajánlott a Muzsla-tető, ahol egy újonnan épített kilátóból nagyszerű kilátás nyílik a Sár-hegy jellegzetes kopasz csúcsára. Innen rövid kirándulással elérhető a Rákóczi-forrás, a Sástó és a Hanák-kilátó. Mátrafüreden egy helyi vállalkozásnak köszönhetően bepillantást nyerhetünk a kutyafogathajtás világába, de érdemes időben „járatot” foglalni, mert a kutyás túrázás igen népszerű. Mátrafüreden működik a High-Tech Sportok Bázisa is, ahol a terep-segway kirándulások után egy palóc bisztróban csillapíthatjuk éhségünket. A településen található a Palóc Néprajzi Magángyűjtemény és Babakiállítás is. A palóc tájegységre jellemző, hogy szinte minden falunak, falucsoportnak más-más a viselete. A harminckét népviseletbe öltöztetett baba ezt a sokszínűséget tárja a látogatók elé. Mind a régi paraszti életmódot tükrözik. A régi paraszti életmódot tükrözi a tisztaszoba is, mely bemutatja a díszes vetett ágyat, asztalt, lócát, kasznit, bölcsőt és tulipános ládát. A terem másik részében a paraszti munkák mindennapi eszközei és a szövéssel, fonással kapcsolatos tárgyak kaptak helyet.
Kisebb-nagyobb csodák
Természetesen a Kékes-tető a legnépszerűbb turistacélpont a Mátrában. Az ország tetejéről a kilátást minden kiránduló szereti megcsodálni. A Galya-tető 964 méteres magassága és szépen felújított kilátója is sok látogatót rabul ejt. A 944 méter magas Piszkés-tető az obszervatóriumáról lett híres. A három csúcs meghódítása után felfedezhetjük a kisebb településeket is. Például a Mátra keleti oldalában fekszik Sirok, a falu fölé magasodó impozáns várral. A Mátra déli lábánál fekszik Markaz, melynek várromja és víztározója is megér egy sétát. Délkeleten fekszik Kisnána. A falu gótikus várának romjai között egy Árpád-kori rotunda áll, alatta egy szlovák tájház várja a látogatókat, és egy tó, ahol horgászatunk és csónakázhatunk is. Az ország legmagasabb fekvésű tava a Sástó, ahol szintén szeretnek megpihenni a túrázók. Mátraverebély a keresztények számára fontos zarándokhely, szentkútjánál csodás gyógyulásokat is feljegyeztek. Az ország legnagyobb természetes vízesése található az Ilona-völgyben, Parádfürdő közelében. A parádi borvizek gyomorbajokra is gyógyírt jelentenek, érdemes belekortyolni a savanyú forrásvizekbe, melyeket egyszerű kutakból is meríthetünk, de akár meg is vásárolhatunk.
keretes:
Tavaszi programok
Sok érdekes program közül választhatunk a Mátrában, íme néhány ötlet, ha kiegészítenénk a kirándulásunkat!
Április 22. Gyöngyöspatai Narancsbor Fesztivál (Gyöngyöspata)
Április 23. Sajtimádók napja - III. Nógrád és Heves vármegyei Sajtvásár és Sajtverseny (Varázsvölgy, Pásztó)
Április 24. Föld napja a Mátra Múzeumban (Gyöngyös)
Május 7. Madarak és Fák Napja a Mátra Múzeumban (Gyöngyös)
Május 12-14. Mátrai Bornapok (Gyöngyös)
Május 20. Kékes Csúcsfutás 2023 (Mátrafüred)
Május 20. Majális – Náplonka Fesztivál – Falunap (Markaz)
Május 28-29. Pünkösd a Kisnánai Várban (Kisnána)