Földünk megmentéséhez alapjaiban kell megváltoztatnunk életmódunkat, fogyasztási és közlekedési szokásainkat. Vállalatcsoportunk fontosnak tartja, hogy a gyerekek már iskoláskorban megismerjék a környezetvédelem fontosságát, és felfigyeljenek személyes érintettségükre, hiszen kis odafigyeléssel ők is sokat tehetnek a Föld védelméért. Ezért idén is csatlakoztunk a hetedik alkalommal megrendezett, április 25-től 29-ig tartó Fenntarthatósági Témahéthez, amelynek célja a fenntarthatóság üzenetének elterjesztése a diákok körében.
A MÁV-Volán-csoport a zöld gazdaság, a felelős fogyasztási döntések, valamint a környezetbarát, fenntartható közösségi közlekedés területeit érintő tanórákkal, üzemlátogatássokkal vállalt részt a Fenntarthatósági Témahét szemléletformáló programjaiban. Három másik témakör mellett idén a víz került a fókuszba, így az online tanórában a közösségi közlekedés fenntarthatósága mellett elsősorban a tiszta ivóvíz fontosságával, a vizeink védelméért tett intézkedésekkel, illetve a vízzel, mint a jövő tiszta energiaforrásával foglalkoztak.
A MÁV-Volán-csoport óraadói
Pafféri Zoltán, a Volánbusz elnök-vezérigazgatója személyesen is adott órát a legkisebbeknek, amelyben bemutatta a MÁV-Volán-csoport fenntarthatósági célkitűzéseit, és hangsúlyozta a zöld közösségi közlekedésben rejlő lehetőségeket, az egyének felelősségét a Föld megóvásában. A Volánbusz vezetője ismertette a modern dízel- és alternatív meghajtású autóbuszokban rejlő lehetőségeket, és az általános iskolás gyerekeknek személyesen, az iskola mellett mutatott be egy Mercedes-Benz eCitaro típusú elektromos buszt. „Idén végre ismét lehetőség nyílt a találkozásra, így a Fenntarthatósági Témahét keretében személyesen is tarthattam tanórát lakóhelyemen, a Biatorbágyi Általános Iskola diákjainak” – mondta Pafféri Zoltán a Vasutas Magazinnak. „Az óra kifejezetten jó hangulatban telt, a gyerekek érdeklődőek és aktívak voltak, ami igazán kellemes meglepetés volt számomra. Beszélgettünk a fenntartható közösségi közlekedésben rejlő lehetőségekről, az egyének felelősségéről a Föld megóvásában, illetve érintettük a MÁV-Volán-csoport fenntarthatósági célkitűzéseit is. Sok mindent tudtak már zöld témában, és ami azt illeti, sokkal nyitottabbak is azokra, mint a felnőttek. A diákok az óra részeként ki is próbálhatták Mercedes-Benz eCitaro típusú elektromos autóbuszunkat. Az utazás is remekül sikerült, a gyerekeknek tetszett, hogy a jármű csendes, kényelmes és nem bocsát ki káros anyagokat. Jó érzéssel és reménnyel tölt el, hogy a jövő generációja ennyire fogékony a fenntarthatósággal, bolygónk jövőjének biztosításával kapcsolatban. Ha a jövőben lehetőségem nyílik ismét tanórát tartani, örömmel mondok igent a felkérésre.” Nemeskéri Kutlán Endre, a MÁV jogi főigazgatója is órát adott, még pótszékeket is kellett bevinni órájára, melyet több pedagógus is meghallgatott a diákok mellett. Az igazgató ajándékokat is kapott. Endre fontosnak tartotta, hogy a vasútbiztonságról is szóljon a gyerekeknek, óráján kifejtette, hogy a vasúti átjáró és felsővezeték nem tréfadolog, és ha nem rendeltetésszerűen használják, életveszélyes lehet. „Ahogy jött ez a felkérés, kedvet éreztem magamban, kipróbáljam, képes vagyok-e a gyerekeknek megmutatni törekvéseinket. A Gombai Református Általános Iskolában tartottam órát, egykori középiskolai osztálytársam iskolájában, egy hatodikos osztálynak. A nyomvonal mentén a környezetvédelemre építettem fel, milyen lehetősége van a közösségi közlekedésnek a környezetvédelemben. Földrajzi, éghajlati változásokra hívtam fel a figyelmet, és hogy mi mit teszünk a klímaváltozás megelőzése érdekében. Emellett próbáltam népszerűsíteni a gyerekek körében a közösségi közlekedést, és meggyőzni őket, mennyit változtak a járműveink és a menetrendünk az elmúlt években. A modern közlekedés már nem a jövő, hanem a jelen, biztattam őket, hogy legyenek nyitottak és próbálják ki a szolgáltatásainkat. Jó hangulatban telt az óra, a gyerekek és jómagam is nagyon élveztük az óraadást. Pozitív élmény volt, én nagyon örültem neki.”
Részvétel a TeSzedd! akcióban
A TeSzedd! pályázatot is a 2022. évi Fenntarthatósági Témahét keretében belül hirdették meg. A pályázat célja, hogy a TeSzedd! akció minél több diákot, tanárt és szülőt megmozgasson a szemétszedésben, de cégek és magánemberek is képviselhetik magukat a „megmérettetésen”. A TeSzedd! program szervezője és fő támogatója az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), a pályázat kiírója a PontVelem Nonprofit Kft. volt. A MÁV Zrt. Pályavasúti Területi Igazgatóság Budapest egy együttműködés keretében vett részt az akcióban. Az üzemeltető szervezetet Fehérvári Dávid, a KÖSZ Kisvárosi Önkéntes Szemétszedők Egyesületének elnöke kérte fel a közös munkára, a komáromi Csillagerőddel szembeni vasúti őrház környezetét tisztították meg május 7-én. 20 önkéntes (10 kolléga a MÁV képviseletében) nem egészen két óra alatt gyűjtött össze összesen 60 zsáknyi hulladékot, amelyből tizenhét zsák csak PET-palack volt. Továbbá több köbméternyi nem zsákolható hulladékot is sikerült összeszedni. A hulladékok összetétele elég változatos volt. Sajnos tipikus esete volt annak, hogy egy komplett háztartás került kidobásra az épület környezetébe. A KÖSZ Egyesület hulladék-vándorkiállítása így többek között Hollóházi és Zsolnay porcelánokkal, játék mackókkal, retró rádiókkal gazdagodott. A helyszínen is bizakodásra ad okot, hogy több éve eldobált hulladékokat gyűjtöttek össze, új hulladékok nem voltak a helyszínen. Így talán a most elért eredmények hosszú távon megmaradnak, és nem fogja szemét csúfítani a felújított Csillagerőd környezetét. Reméljük, hogy a jövőben hasonló vasúti területek is megtisztulhatnak az illegális hulladékoktól.