A bél-agy tengely magába foglalja az agy és a bélrendszer közötti kétoldalú kommunikációs csatornákat, melyeket idegrendszeri kapcsolatok, hormonok és immunjelek biztosítanak. Ez a kapcsolat lehetővé teszi, hogy a gondolataink és érzelmeink befolyásolják a bélrendszerünk működését, illetve azt is, hogy a zsigeri állapot hatással legyen az agy működésének minden aspektusára. A bélrendszer saját idegrendszerrel rendelkezik, melyben több mint 100 millió idegsejt fut és képes önálló információfeldolgozásra. A bélrendszerünket nem véletlenül nevezik „második agynak”.
A bél-agy tengely által az elfogyasztott étel, a feldolgozás után formálja hangulatunkat, a kognitív funkcióinkat, a stresszreakcióinkat, a memóriánk működését és az agy öregedését. Ez a kapcsolat okozza, hogy az érzelmi tapasztalataink megváltoztathatják a testünk fiziológiáját, és befolyásolhatják a bélrendszerünk működését.
A bélflóra összetétele hatással van tehát az agy működésére. Egy 2017-es kutatás szerint a kiegyensúlyozott mikrobiom csökkentheti a szorongásos és depressziós tüneteket. A mikrobiom a testben és a testen élő mikroszkopikus élőlényeket jelenti. A mikrobiomot életünk döntései, tapasztalatai alakítják; mit eszünk, mennyit mozgunk, ért-e bennünket trauma, hol élünk stb.
A belekben élő baktériumok az emésztésünk mellett az általános egészségünket is szabályozzák, hiszen szerepet játszanak az anyagcserében és az immunfunkcióban, hatással vannak az idegrendszer működésére, beleértve a negatív ingerekre adott válaszokat és a stresszel szembeni érzékenységet.
A beleinkben termelődik többek között a GABA, a dopamin, a szerotonin és acetilkolin.
A GABA nyugtató hatást fejt ki, így segítve a szorongás, a stressz és a félelem szabályozásában. Itt termelődik a dopamin is, ami részt vesz az örömben és a jutalmazásban, mint például a mozgás, a hangulatszabályozás, a memória és az összpontosítás, az alvás, a stresszreakció, az emésztés és a véráramlás. A szerotonin 90%-a a belünkben termelődik, és kulcsszerepet játszik a hangulatban, az alvásban, az emésztésben, a hányingerben, a sebgyógyulásban, a csontok egészségében, a véralvadásban és a szexuális vágyban. A szerotonin alacsony szintje a depresszióval hozható összefüggésbe. Az acetilkolin az akaratlagos izommozgásban, a memóriában, a gondolkodásban és a tanulásban segít bennünket.
A mikrobiom étrenddel történő befolyásolása számos rendellenesség, hangulati és egyéb mentális zavarok kezelésére ad lehetőséget.
Hogyan támogathatjuk a bél-agy egyensúlyt?
Fogyasszunk rostban gazdag ételeket, mint például zöldségek, teljes kiörlésű gabonák
Étkezzünk változatosan
Együnk fermentált ételeket, mint például savanyított káposzta, joghurt, kefír
Csökkentsük cukor-és feldolgozott élelmiszer bevitelünket
Figyeljünk a megfelelő alvásra
Mozogjunk rendszeresen
Csökkentsük a stresszhatásokat, alkalmazzunk stresszcsökkentő technikákat
- Törődjünk a mentális jóllétünkkel