„A szeretet nyelve egyetemes, ám ahányan vagyunk, annyiféle nyelvjárását beszéljük.”
A szeretet az egyik legősibb, legtisztább emberi érzés. Olyan egyszerűnek tűnik, hisz a másik biztosan érzi. Lehet egyáltalán rosszul szeretni? Miért nem elég az, ha úgy szeretem a páromat, ahogy én tudom? Erre a kérdésre Gary Chapman amerikai pszichológus is kereste a választ. Család- és párterapeutaként több évtizedes tapasztalatot szerzett és ennek összegzéseként vezette be a szeretetnyelv és a szeretet tank fogalmát. A szeretet kifejezésének módja alapján öt típusba osztja az embereket. Nagyon szemléletes példákon igazán élvezetes, olvasmányos módon mutatja be, hol csúszhat el a korábban jól működő kapcsolat. Hogyan hatnak a hétköznapok a „lila köd” elmúltával az érzelmeinkre. A korábban egymást fél szavakból is megértő párok hogyan hidegülnek el egymástól.
A gyermekkorunkban ért hatások és a személyiségünk együttesen formálja, ahogyan mi magunk kifejezzük a szeretetünket és amiben képesek vagyunk megélni és befogadni azt. Annak érdekében, hogy egy kapcsolatban biztonságban érezzük magunkat, fel kell tölteni és szinten is kell tartani a szeretet tankot. Ahhoz, hogy kiderítsük ez miként lehetséges, érdemes „felmérni” a pár mindkét tagját.
A könyvben egy férfiaknak és nőknek szóló kérdőív segít kideríteni, miben éljük meg igazán a kapott szeretet.
Természetesen nem csak egyik vagy másik „nyelven” kizárólagosan kommunikáljuk az érzelmi kötődésünket. Hisz mindenki örül egy meghitt beszélgetésnek, vagy egy kedves meglepetésnek, szívességnek, esetleg ajándéknak. Gary Chapman Az 5 szeretetnyelv: Egymásra hangolva című, negyven nyelvre lefordított könyve arra is választ ad, melyek azok a hibák, amelyeket az egyes típusok esetében kerülni érdemes, mert mélyen sebzi őket, mindemellett a „nem vagyok fontos, már nem is szeret” érzést kelti az egyénben. Kedvcsinálóként egy-egy mondat az öt kategóriáról.
Az elismerő szavak az elsődleges szeretetnyelve azoknak, akiknek fontos az elismerés a szavak szintjén. Fontos fel- és elismerni az erényeiket. Sokkal többet érhetünk el szelíd szavakkal, mint követelőzéssel. Lételemük a dicséret. Nehezen viselik a gúnyolódást és a csipkelődést, még ha csak „viccből” is történik.
Akik a minőségi idő nyelvét beszélik, a rájuk szentelt osztatlan figyelmet értékelik igazán. Lehetőleg ne menjen a háttérben a TV, ne olvassuk az e-maileket és ne nyomkodjuk a telefont, miközben időt töltünk velük. Ezen kívül nem tanácsra, hanem meghallgatásra vágynak!
Az ajándékozást preferálók csoportjába tartozó emberek nagyra értékeik az apró ajándékokat, amelyek eszmei értékét a „másiktól kaptam” érzést adja. Óriási baki lehet, ha évfordulót felejtünk el, vagy a „már nem vagyok fontos” érzést is keltheti benne, ha olyan ajándékot kap, amit nem kedvel.
A szívességet leginkább értékelők az apró gesztusokban élik meg a szeretve lenni érzést. Például ha gondoskodnak róluk vagy bevásárolnak helyettük.
A testi érintés a fő szeretetnyelve a „bújós” embereknek. Lelkük egyik lételeme a testi kontaktus, ölelés, simogatás, az intimitás és a szex is. Nagyon nehezen viselik ezek hiányát és/vagy a testi visszautasítást.
Ez a könyv korosztálytól függetlenül mindenkinek ajánlott. Érdemes a tesztet kitölteni és feltérképezni a saját és a párunk szeretetnyelvét is, ami igazán jó móka. Felismerve biztosan és tudatosabban fogjuk kifejezni a szeretetünket és javítani a kapcsolataink minőségét. Szerencsés, ha a saját szeretetnyelvünkkel is tisztában vagyunk, így könnyebben tudjuk megfogalmazni, mire is van szükségünk ahhoz, hogy igazán boldogok legyünk… Hisz szeretve lenni és tudni, hogy viszont szeretnek, a legnagyobb dolog a világon. (Goethe)
Így használd az 5 szeretetnyelvet:
https://szeretetnyelvek.hu/2017/02/17/igy-hasznald-az-5-szeretetnyelvet/