Nem is gondolnánk, milyen sok területen tud pozitív hatást gyakorolni az életünkre a hála megélése. A hála érzése az örömteli dolgok felé irányítja a figyelmünket, így általában a mindennapjainkra és a társas kapcsolatainkra is jó hatással van, hosszú távon pedig segít a lelki erőforrásaink növelésében és a nehézségekkel való megküzdésben.
A hála a köszönet érzése, amely akkor jelenik meg, mikor nem vesszük magától értetődőnek a velünk történő jó dolgokat, az életünkben jelen lévő pozitív eseményeket. Hálát érezhetünk más emberek, személytelen és nem emberi források felé, sőt, akár saját magunk, saját képességeink, tudásunk irányában is. A megajándékozottság érzése gyakran előhívja a jótett viszonzásának igényét is, így mélyítve kapcsolataink minőségét.
A hála
Támogatja a mentális jóllétünket: neurológiai szinten befolyásolja a mentális egészségünket, hiszen a hála őszinte átélése szerotonin-termeléssel jár, ami az egyik boldogságot előidéző hormon.
Gyarapítja az erőforrásainkat, hatékonyabban küzdünk meg a nehéz helyzetekkel: ha rendszeresen tudatosítjuk, kik azok az emberek és mik azok a dolgok, amelyekért hálásak vagyunk, akkor nehéz helyzetek esetén is hamarabb eszünkbe fog jutni, hogy kihez, mihez fordulhatunk.
Több pozitív, kevesebb negatív érzelmet élünk át: segít a figyelmünket az élet örömei felé fordítani, ez pedig általánosan a hangulatunkon, érzéseinken is meglátszik majd.
A fizikai jóllétünkre is jó hatással van: a mentális egészségünk nagyban összefügg a fizikaival, így megnövekedett alvásminőséget, kedvezőbb immunfunkciókat, jobb kognitív és motoros funkciókat eredményez.
Hogyan tegyük az életünk részévé a hálát?
Személyenként különböző, hogy milyen gyakran éljük át a hála érzését, ez a fogékonyság viszont gyakorlással fejleszthető. Az elején még tudatos odafigyelést igényel, idővel azonban természetessé válik ez a nézőpont, hiszen ez egy önmagát erősítő folyamat. Ha tudatosítjuk a minket körülvevő jó dolgokat, akkor jobb lesz a hangulatunk, ha jobb a hangulatunk, akkor könnyebben észrevesszük a jó dolgokat.
A Hála napló az egyik leggyakrabban emlegetett technika, ami mindig előkerül, ha valaki a hálát szeretné gyakrabban átélni, a lelki ellenállóképességét fejleszteni vagy egyszerűen csak a hangulatát javítani. Hogyan működik ez a technika?
- Nincs más dolgunk, mint kinevezni egy füzetet Hála naplónak.
- Célozzunk meg mindennap egy időpontot, amikor foglalkozunk a Hála naplónkkal. Például ha lefekvés elé időzítjük, akkor a jobb alvásban is segíthet, hiszen a gondolatainkat eltereljük az esetleges szorongató témákról, amelyek nehezítik az elalvást; ha pedig ébredés után, akkor rögtön pozitív érzelmek megélésével indíthatjuk a napunkat.
- Ajánlott mindennap legalább 3 dolgot beleírni – de az még jobb, ha többet is tudunk!
Éljük át minél többször a hála érzését, fókuszáljunk a minket körülvevő örömteli dolgokra vagy eseményekre, ezzel tudatosan tehetünk mindennapi jóhangulatunkért.
a Támogatlak program csapata